Teplé počasí snížilo cenu plynu pro evropský trh. Je nejníže od června

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2022 21:15
Cena plynu pro evropský trh v úterý pokračovala v poklesu a dopoledne přechodně sestoupila až na 80 eur (zhruba 1940 korun) za megawatthodinu, tedy nejníže od června. Dolů ji tlačí příchod teplejšího počasí a s ním slabší spotřeba i větší přísun energií z větrných elektráren, uvedla s odkazem na Spolkovou síťovou agenturu (BNetzA) agentura DPA.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku vykazovala kolem 11:30 SEČ pokles o zhruba 1,1 procenta na 82 eur za megawatthodinu.

Klesající tendenci má cena plynu od poloviny prosince. V tomto období klesla cena ve virtuálním obchodním uzlu zhruba o 50 eur. Na rekordní maximum 345 eur se vyšplhala v létě. Prudký nárůst tehdy vyvolalo zastavení dodávek plynu z Ruska.

Hlavním důvodem poklesu ceny jsou nyní mírné teploty, které udržují spotřebu poměrně nízkou. O vánočních svátcích byly teploty výrazně vyšší než v polovině měsíce, kdy třeba ve střední Evropě panoval tuhý mráz.

I přes nedávný pokles je cena evropského plynu ale stále na poměrně vysoké úrovni. V roce 2020 byly ceny na trhu virtuálního obchodního uzlu pod hranicí 20 eur za megawatthodinu.

Země Evropské unie minulý čtvrtek formálně schválily parametry nouzového omezení cen plynu, na němž se ministři energetiky shodli pod vedením českého předsednictví. Omezení bude unie na všech svých plynových burzách uplatňovat od 15. února, pokud cena plynu na trhu virtuálního obchodního uzlu překročí 180 eur za megawatthodinu. Zároveň bude muset být nejméně o 35 eur vyšší než globální průměr cen LNG.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy