Zkuste vymalovat, interiér bude vypadat úplně jinak

Andrea Berniová
13. 9. 2012 10:04
Správně zvolené barvy změní místnosti k nepoznání. Proč se omezovat jen na bílou?
Výběr barev je jen na vás
Výběr barev je jen na vás | Foto: primalex.cz

Pokud se vám interiér zdá nezajímavý a něco mu zkrátka chybí, zkuste ho vymalovat. Vhodně zvolené veselé barvy ho mohou změnit k nepoznání. Nejprve vyberte barvu. Vezměte si domů několik vzorníků z obchodu, kde se barvy míchají. Zkoušejte je pak přikládat ke stěně i k nábytku.

Dobře si rozmyslete, kterou barvu a jaký její odstín zvolíte. Nebude příliš sytá? Dokážete pak k takové barvě sehnat i doplňky? Pokud byste rádi místnost opticky zvětšili, právě barvy mohou pomoci. Stačí jednu ze stěn vymalovat tmavším odstínem - tu, kterou chcete opticky oddálit. Strop by neměl být světlejší, místnost by tak totiž vypadala nižší.

Nábytek raději přikryjte

Jestli budete malovat sami, musíte na to každou místnost připravit. Odsuňte nábytek od stěny a přikryjte ho igelitovou fólií. Přilepte ji i na okna a na podlahu, nebo na ni alespoň rozložte noviny. Už se samotným malováním budete mít dost práce, proč si ji ještě přidělávat dlouhým úklidem.

Malování si naplánujte na den, kdy má být alespoň trochu teplo, zdi tak lépe uschnou. Budete potřebovat štětce a válečky. Pomocí válečku vymalujete většinu plochy stěn. Štětcem pak opatrně dotáhnete místa, kam se váleček nedostal, tedy rohy a okraje.

Jak na nás barvy působí?

Výběr barev je na vás, přesto jsou některé do určitých místností vhodnější než jiné. Třeba do obývacího pokoje budou lépe pasovat teplé barvy, oproti tomu ložnice by měla být modrá či zelená - tyto barvy totiž uklidňují.

V pracovně či dětském pokoji nejlépe zafunguje žlutá, která umožňuje lepší soustředění. Do kuchyně se hodí červená barva, ta podporuje chuť k jídlu. Je ale samozřejmě jen na vás, zda se těmito pravidly budete řídit.

--------------------------------------------------------------------------------

Malíři pokojů ve vašem regionu.

 

Právě se děje

před 14 minutami

České dráhy si u tří bank otevřely rámcové úvěry za 8,5 miliardy korun

České dráhy si u tří bank otevřely sedmileté rámcové úvěry za až 8,5 miliardy korun. Dráhy je budou čerpat v případě potřeby, přičemž využít je mohou pro jakýkoliv účel. Prioritně je však chtějí využít pro nákup nových vlaků. Podnik chtěl dojednáním úvěrů posílit svou současnou likviditu. České dráhy loni kvůli pandemii jen na tržbách ztratily více než čtyři miliardy korun.

Dopravce se na úvěrech dohodl s Raiffeisenbank, UniCredit Bank a VÚB.

"O více než čtyři miliardy nižší tržby v roce 2020 a další propad příjmů z přepravy cestujících v důsledku současných protiepidemických opatření způsobily, že České dráhy mají méně peněz na investice do svého rozvoje. A přesto, že realizujeme úspory, kde se dá, na nákup techniky ani na rozvoj zázemí pro její údržbu rezignovat nemůžeme. Ve smlouvách s kraji a státem jsme slíbili nové vlaky a tento závazek splníme. Je to investice do budoucnosti," uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik. Podle něj je společnost podle všech ekonomických ukazatelů i přes ztráty nadále silná a spolehlivá firma se zdravým zadlužením.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy