Unikátní pražské vily, které stojí za vidění

Unikátní pražské vily, které stojí za vidění
Trmalova vila byla jednou z prvních realizovaných staveb podle návrhu Jana Kotěry. Architekt, který se později stal vůdčí osobností české architektonické moderny, ji navrhl pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic a jeho manželku Růženu (dobová fotografie).
Pojďme dál. Projekt této střešovické vily si objednal u svého kolegy ze Spolku výtvarných umělců Mánes, architekta Otakara Novotného, malíř a grafik Václav Špála (1885-1946).
Vlastní vila architekta a designéra nábytku a užitého umění Rudolfa Stockara (1886 až 1957). Celý život neúnavně propagoval bydlení po vzoru anglických zahradních měst.
Svou vlastní vilu si Rudolf Stockar postavil v duchu anglických zahradních měst jen kousek od Pražského hradu.
Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Věra Tůmová
2. 6. 2012 22:00

Slavné pražské vily představuje výstava právě v jedné z nich - v Trmalově vile ve Strašnicích. Expozice je veřejnosti přístupná poprvé, a to do 1. července. Výstavu pořádá Foibos a Hypoteční banka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junosť Minsk obhájil titul v běloruské hokejové lize

Hokejisté týmu Junosť Minsk obhájili titul v běloruské lize a získali právo účasti v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů. V pátém finále zdolali doma Salihorsk 3:2 v prodloužení a ovládli sérii 4:1 na zápasy. Běloruská liga jako jediná z hokejových soutěží pokračovala i při současné pandemii koronaviru.

O zisku devátého titulu v historii pro Junosť rozhodl v čase 67:54 obránce Vladislav Jerjomenko. Obhájce titulu tak navázal na triumfy i z let 2004 až 2006, 2009 až 2011 a 2016. Junosť zaplnila poslední volné místo v Lize mistrů po ročník 2020/21, kde budou startovat i tři české kluby - Liberec, Třinec a Sparta.

Přehled účastníků hokejové Ligy mistrů pro ročník 2020/21:

Frölunda, Lulea, Färjestad, Rögle, Skelleftea (všechny Švédsko), Curych, Zug, Davos, Ženeva, Biel-Bienne (všechny Švýcarsko), Kärpät Oulu, Lukko Rauma, Tappara Tampere, Ilves Tampere (všechny Finsko), EHC Mnichov, Mannheim, Straubing, Eisbären Berlín (všechny Německo), Bílí Tygři Liberec, Oceláři Třinec, Sparta Praha (všechny ČR), Salcburk, Bolzano, Vídeň (všechny EBEL), Aalborg (Dánsko), Banská Bystrica (Slovensko), Cardiff (Velká Británie), Grenoble (Francie), Stavanger (Norsko), Tychy (Polsko), Junosť Minsk (Bělorusko), SönderjyskE (vítěz Kontinentálního poháru).

Zdroj: ČTK
Další zprávy