Unikátní pražské vily, které stojí za vidění

Unikátní pražské vily, které stojí za vidění
Trmalova vila byla jednou z prvních realizovaných staveb podle návrhu Jana Kotěry. Architekt, který se později stal vůdčí osobností české architektonické moderny, ji navrhl pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic a jeho manželku Růženu (dobová fotografie).
Pojďme dál. Projekt této střešovické vily si objednal u svého kolegy ze Spolku výtvarných umělců Mánes, architekta Otakara Novotného, malíř a grafik Václav Špála (1885-1946).
Vlastní vila architekta a designéra nábytku a užitého umění Rudolfa Stockara (1886 až 1957). Celý život neúnavně propagoval bydlení po vzoru anglických zahradních měst.
Svou vlastní vilu si Rudolf Stockar postavil v duchu anglických zahradních měst jen kousek od Pražského hradu.
Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Věra Tůmová
2. 6. 2012 22:00

Slavné pražské vily představuje výstava právě v jedné z nich - v Trmalově vile ve Strašnicích. Expozice je veřejnosti přístupná poprvé, a to do 1. července. Výstavu pořádá Foibos a Hypoteční banka.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy