Unikátní pražské vily, které stojí za vidění

Unikátní pražské vily, které stojí za vidění
Trmalova vila byla jednou z prvních realizovaných staveb podle návrhu Jana Kotěry. Architekt, který se později stal vůdčí osobností české architektonické moderny, ji navrhl pro ředitele veřejné obchodní školy Františka Trmala z Toušic a jeho manželku Růženu (dobová fotografie).
Pojďme dál. Projekt této střešovické vily si objednal u svého kolegy ze Spolku výtvarných umělců Mánes, architekta Otakara Novotného, malíř a grafik Václav Špála (1885-1946).
Vlastní vila architekta a designéra nábytku a užitého umění Rudolfa Stockara (1886 až 1957). Celý život neúnavně propagoval bydlení po vzoru anglických zahradních měst.
Svou vlastní vilu si Rudolf Stockar postavil v duchu anglických zahradních měst jen kousek od Pražského hradu.
Foto: archiv Moravské galerie v Brně
Věra Tůmová
2. 6. 2012 22:00

Slavné pražské vily představuje výstava právě v jedné z nich - v Trmalově vile ve Strašnicích. Expozice je veřejnosti přístupná poprvé, a to do 1. července. Výstavu pořádá Foibos a Hypoteční banka.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Baseballisté skončili na ME pátí a zahrají si o OH v Tokiu

Čeští baseballisté obsadili na mistrovství Evropy páté místo a zahrají si o olympijské hry v Tokiu 2020. Reprezentace dnes v utkání o pátou příčku, která jako poslední zajišťovala postup do kvalifikace, zdolala díky homerunům Martinů Červenky a Schneidera v Bonnu domácí Německo 4:3.

 

Baseballisté porazili Německo už v závěrečném utkání ve skupině (10:6) a zvládli i druhý zápas se stejným soupeřem. Domácí se radovali z dvoubodového vedení po druhé směně, ale ve třetí se při dvou obsazených metách opřel do míče jediný český hráč působící v USA Červenka, poslal jej za hrazení a otočil na 3:2.

 

Na začátku šesté směny se povedlo Němcům srovnat, ale svým třetím homerunem v turnaji získal vítězný bod Schneider, který se vzápětí zaskvěl i v obraně. V deváté směně soupeř obsadil všechny mety bez autu, ale česká spojka chytila těžký odpal a týmu se v jedné rozehře povedlo zahrát dvojaut a zabránit bodu. Schneider zápas také ukončil, chytil snadný míč ze vzduchu a odstartoval českou radost.

 

Na nadhozu se šest směn držel Marek Minařík. Od sedmé zápas bez bodu dokončil a těžkou situaci v závěru zvládl levoruký Jan Novák.

 

Evropsko-africká olympijská kvalifikace začne ve středu v Boloni a Palermu. Účast v Tokiu si zajistí vítěz, druhý tým bude mít šanci hrát o olympiádu příští rok v závěrečné kvalifikaci na Tchaj-wanu.

 

Účastníky olympijské kvalifikace s českým týmem budou Nizozemsko, Itálie, Izrael, Španělsko a Jihoafrická republika.

Další zprávy