Sokolovská uhelná si stěžuje na ČEZ. Řešit to má Brusel

Ekonomika Ekonomika
23. 12. 2011 15:29
ÚOHS, který se záležitostí měl také zabývat, zatím mlčí
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O ceny uhlí jde ve sporu Sokolovské uhelné a ČEZ. Pře už se dostala do Bruselu. Server Týden.cz informoval, že se záležitostí zabývá Evropská komise.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž pak potvrdil, že společnost byla Evropskou komisí vyzvána, aby se ke stížnosti do konce ledna vyjádřila. Podle ČEZ jde však o dvoustranný spor, který nemají řešit bruselští úředníci.

Sokolovská uhelná ve stížnosti kritizuje několik věcí. "Cena, kterou máme, je na trhu absolutně vybočující," řekl k podání šéf a hlavní akcionář Sokolovské uhelné František Štěpánek. Podle něj v Česku není žádný jiný dodavatel, který byl měl takové podmínky a tak nízkou cenu. V letošním roce prý ČEZ odmítal zaplatit za uhlí více než 25 korun za gigajoule. Během letošního roku se přitom na trhu dodávalo uhlí za 40 korun za gigajoule.

Sokolovská uhelná dodává podle starých smluv 

Důvodem rozdílu cen jsou staré smlouvy. Ty Sokolovská uhelná podepsala s ČEZ za situace, kdy o hnědé uhlí byl nižší zájem, než nyní. Od té doby se však situace na trhu s hnědým uhlím razantně změnila a cena uhlí šla nahoru, píše server.

Kromě ceny za uhlí Sokolovské uhelné vadí nerovný přístup ČEZ. "Jsme jediná firma, která je nucena dominantním hráčem, aby platila dopravu do místa spotřeby," upozornil Štěpánek. Navíc těžební společnost podle něj platí ze svého rovněž zauhlování do elektrárny ČEZ na rozdíl od jiných dodavatelů hnědého uhlí. ČEZ jako dominantní hráč tak podle Štěpánka nedává všem dodavatelům stejné podmínky. 

Sokolovská uhelná se snažila řešit celou záležitost rovněž s ÚOHS, kam v dubnu podala stížnost. Podle Štěpánka se ale do dnešního dne nic nestalo, proto se firma obrátila na Brusel. "Kopii jsme poslali na ÚOHS," uvedl Štěpánek, který doufá, že nyní se "věci rozhýbou.

 

Právě se děje

Další zprávy