Dlouhé zimní dny zpříjemní podlahové topení

TD
13. 12. 2011 14:02
Podlahové topení nabízí luxus, zároveň může ušetřit výdaje za energie

Topení umístěné v podlaze se pomalu z nedosažitelného luxusu stává běžným způsobem vytápění bytu. Má také hned několik výhod. Působí celoplošně a navíc teplo stoupá od země, takže promrzlé nohy budou s podlahovým topením tabu. Teplý vzduch se šíří rovnoměrně, což napomáhá i lidskému zdraví. V masovém užívání podlahového topení však stále brání poměrně vysoká pořizovací cena a náročná instalace, která může přinést i rozsáhlejší stavební práce.

Existují dva druhy podlahového topení, které lze běžně najít v rodinných domech a bytech. První typ vyhřívá podlahu díky teplé vodě, druhý potom za pomoci elektřiny.  Nejpoužívanější je u nás topení elektrické, stojí totiž méně. Používá se hlavně u menších místností jako nadstandardní přitápění. Nízkou pořizovací cenu vyváží dražší provoz.

Vodní topení je třeba napojit na plynový kotel, ve kterém se bude voda ohřívat, případně ho lze připojit i k vodním radiátorům. Z dlouhodobého hlediska se vyplatí díky poměrně úspornému provozu, je ovšem třeba počítat s náročnější opravou v případě poruchy.

Základem pro efektivní fungování zabudovaného podlahového topení je kvalitní zateplení místnosti. Pokud okna dovnitř propouštějí studený vzduch, nebo není dostatečně odizolovaná podlaha pokoje, ztrácí podlahové topení na účinku. Energetická úspora podlahového topení se skrývá zejména ve faktu, že pokud se teplý vzduch šíří od podlahy, lépe prohřeje místnost a zamezí se tak zbytečnému přitápění.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ruský šéf obrany nařídil, aby se vojáci z jihozápadu země vrátili na základny

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu ve čtvrtek ukončil vojenská cvičení na jihu a západě země a nařídil vojákům, aby se v pátek začali vracet na své stálé základny. Informovaly o tom tiskové agentury. Šojgu rozhodnutí oznámil z anektovaného poloostrova Krym, kde dohlížel na rozsáhlé vojenské cvičení. Kyjev a Západ posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou v posledních dnech sledují s obavami.

"Vojáci prokázali schopnost poskytnout zemi spolehlivou obranu. V tomto ohledu jsem se rozhodl ukončit prověřovací akce v Jižním a Západním vojenském okruhu," prohlásil ruský ministr obrany několik hodin poté, co na Krymu manévry začaly. Vojáci by se měli na své stálé základny začít vracet od pátku a přesuny dokončit do 1. května.

Agentury Reuters a AP podotkly, že z oznámení není zcela jasné, zda se rozkaz ke stažení jednotek týká všech vojáků, které Moskva na Krym a jihozápad Ruska přesunula. AP zároveň píše, že ministr obrany nařídil ponechat některé zbraně na západě země pro příští vojenské cvičení, které by se mělo konat v letošním roce. Zůstat mají ve vojenském výcvikovém prostoru Pogonovo ve Voroněžské oblasti, zhruba 160 kilometrů východně od ukrajinských hranic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy