Starý nábytek opět ožije díky tapetám a pestrému nátěru

td
31. 12. 2011 5:43
Omšelý a poškozený nábytek nemusí putovat na smetiště, díky drobným úpravám se změní k nepoznání
Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu | Foto: Aktuálně.cz

Pro mnohé je starý nábytek symbolem elegance a stylu, zub času je však neúprosný a zanechává po sobě viditelné stopy. Skříň po babičce, která neúspěšně čelila červotočům, však ještě není nenávratně ztracena. Existuje nespočet metod, jak vdechnout starému nábytku nový vzhled a kouzlo. Právě restaurované starožitné kusy totiž bývají největší ozdobou moderně laděného interiéru a po drobných úpravách slouží ještě desítky let.

Mezi nejjednodušší metody, jak starý nábytek proměnit v ukázku efektního designu, je použití dekoračních tapet nebo barevného laku. Textilní tapety jsou vhodné na větší plochy, a poskytují výběr z nekonečného množství elegantních vzorů a dekorů. Nejvíc se hodí do ložnice a pokojů, kde jim nehrozí větší mechanická zátěž, tak si totiž uchovají svůj vzhled nejdéle. Pro použití tapet v koupelně či kuchyni je třeba vybírat podle odolnosti proti vlhku. Barevný lak skvěle zvýrazní i ten nejobyčejnější kus nábytku a skvěle ozdobí například židle u jídelního stolu. Je zbytečné bát se výrazných barev, pokud přece jen v bytě převládá střízlivý styl, zvolte sytě bílý lak.

Pro tvořivé kutily se však nabízí ještě několik dalších způsobů dekorace omšelého nábytku. Řeč je o skleněné nebo kachlíčkové mozaice a decoupage - ubrouskové metodě. Obě techniky jsou trochu náročnější na čas a materiál, ale odměnou je neotřelý a unikátní vzhled nábytku. U ubrouskové techniky je třeba myslet na to, že podklad by měl být co nejsvětlejší, aby vynikl obrázek. Proto je vhodné přetřít nábytek alespoň jednou vrstvou bílé barvy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde jsou vládní budovy

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy