Luxfery se vracejí a stávají se novým symbolem stylu

TD
19. 12. 2011 9:17
Skleněné luxfery nabízí skvělou tepelnou izolaci, výjimečnou pevnost a navíc elegantní řešení tmavých prostor
Foto: profimedia.cz

Největší boom zažily před mnoha lety a mnozí je mají spojeny s érou socialismu, kdy se nacházely prakticky v každé stavbě. Skleněné luxfery se však vrací do módy a stávají se uznávaným materiálem všech designérů a stavitelů. Skrývá se v nich totiž hned několik výhod, které jsou v interiéru nedocenitelné. Nedokonalosti, které jim byly vytýkány, už jsou dávno pryč a luxfery dnes tvoří moderní doplněk bytu vyznačující se velkou odolností, ale zároveň světelnou propustností.

Právě díky tomu, že luxfery dokážou přivést do tmavších pokojů světlo, nejoblíbenějším použitím skleněných tvárnic bývají koupelny. Díky moderním technologiím navíc skvěle tepelně izolují, což v minulosti většinou neplatilo. Dnes se luxfery vyrábí s využitím podtlaku, což z nich dělá velmi energeticky úsporný materiál. Milovníci jemného světla by na průhledné tvárnice neměli dát dopustit, pomohou jim totiž prosvětlit i ty nejtmavší kouty.

Z luxfer se stal designový doplněk s nepřeberným množstvím podob, barev a povrchů, vybere si opravdu každý. Za pomoci rohových tvárnic lze vytvořit efektní tvary stěn, tónované sklo zajistí velmi elegantní vzhled. Právě barevné variace velmi oživí moderní interiér, kterému sluší jasné barvy a hodně světla. Odvážní mohou ve svém bytě tvořit fantastické mozaiky, ti skromnější ocení jemné akvamarínové provedení. Z luxfer může vzniknout nevšední zábradlí, celá stěna, nebo část podlahy, vždy ale představují dobrou volbu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy