Luxusní zahrada? To chce jezírko!

Ilona Víchová
13. 6. 2012 8:52
Zahradní jezírko je pěknou dekorací, která zkrášlí a zdokonalí vaši zahradu!
Foto: biotopy.com

Stále váháte nad vybudováním zahradního jezírka? Zahradní jezírko je nejen krásnou dekorací, ale snadno si z něj vytvoříme přírodní koupací bazén, který bude ideálním místem k relaxaci.

Jak ale vybudovat takové zahradní jezírko a co vše budete potřebovat? Čtěte dál a poznáte, že jde o jednoduchou věc s velkým konečným efektem. Získejte užitečné rady a tipy na vybudování zahradního jezírka.

Jezírko jako dům

Velikost jezírka je jednou z nejdůležitějších věcí, které si musíme ujasnit. Zahradní jezírko se musí přizpůsobit kapacitě celé zahrady a pozemku. Stejně tak se zamyslete nad hloubkou jezírka. Záleží na tom, zda chcete mít v rybníčku rostliny nebo i nějaké ryby. Hloubka jezírka ovlivňuje růst rostlin a zdravotní stav ryb, které chcete pěstovat.

Jednoduchá otázka, ale velmi důležitá odpověď. Jezírko se dá vybudovat téměř kdekoliv, ale všeobecně se doporučuje místo, kde není po celý den stín, ale zároveň na něj nepraží slunce. Ideální je půl na půl. Zahradní jezírko vyžaduje sluneční svit v řádech několika hodin denně.

Před prací si nakreslete plánek

Ujasněte si velikost, polohu a hloubku a jezírko si jednoduše zakreslete. Ještě jednou si do plánku zapište, kde přesně jezírko bude stát. Dále si nakreslete tvar jezírka, což vám pomůže s představivostí. Pokud chcete koupací alternativu, nakreslete si pobřežní zóny a místo, které bude fungovat jako přírodní bazén.

U této varianty nezapomeňte, že plocha na koupaní potřebuje stejně velkou plochu, kde se bude jezero čistit a regenerovat.

Buďte připravení

Vyznačte si tvar jezírka a začněte hloubit výkop. Kontrolujte si pečlivě rozměry po celou dobu výkopu. Nezapomeňte břeh už rovnou stupňovat. Technika dokončí hrubou práci a lopatou a motykou je třeba hrany a strany dočistit a uhladit. Usnadníte si tak pokládku fólie. Celý výkop pokryjeme pěti centimetry jemného písku a nahoru přijde geotextilie, která zabrání prorůstání kořenů rostlin a pomáhá s hydroizolací.

Fólie přijde až na geotextilií

Fólie je speciální hydroizolační, která se dobře tvaruje do připraveného výkopu. Fólie se na povrch lepí. Pokud máte malé jezírko, můžete si koupit už slepenou fólii do požadovaného tvaru. Fólie je z PVC a pro menší jezírko stačí o tloušťce 1 mm. Pro větší rybník volíme alespoň 1,2 - 2 mm.

Nezapomeňte na filtr a osázení jezírka

Luxusní jezírka si zaslouží filtraci a čerpadlo. Jezírka určená ke koupaní musí mít v příslušenství filtraci a je třeba počítat s investicí kolem 10 tisíc korun. Prokysličení vody a cirkulaci zařídí čerpadlo.

Do jezírka přijdou rostliny dle vkusu každého z nás. Je nutné znát nároky a vlastnosti jednotlivých rostlin. Některé chtějí více světla, jiné čistou vodu a dostatek prostoru. Kolem jezírka si vyskládejte kameny, které celý efekt ještě podtrhnou. Výborným prvkem je osvětlení hladiny nebo části rostlin.

--------------------------------------------------------------------------------

Vybírejte správně zahradní jezírka.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Nizozemský soud poslal do vězení zloděje obrazů van Gogha a Franse Halse

Devětapadesátiletého Nizozemce v pátek poslal na osm let za mříže soud v Lelystadu severovýchodně od Amsterodamu za krádež dvou cenných obrazů. Obraz Vincenta van Gogha Farní zahrada v Nuenenu z roku 1884 zmizel loni v březnu z muzea Singer Laren ve městě Laren. Loni v srpnu pak podle soudu tentýž zloděj ukradl i Halsovo plátno Dva smějící se chlapci (1627) z malého muzea Hofje van Mevrouw van Aerden v Leerdamu, asi 60 kilometrů jižně od nizozemského hlavního města.

Obě díla zmizela beze stopy. Jenom hodnotu Halsovy malby soud odhadl na 16 milionů eur (přes 400 milionů korun). "Tyto obrazy jsou součástí národního kulturního dědictví, mají význam pro dnešní i budoucí generace," konstatoval soud podle agentury DPA.

Na obou místech činu se našla DNA odsouzeného muže, který byl už v minulosti trestán za krádež umění. Obvinění z posledních krádeží popíral.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Katalánský expremiér Puigdemont na Sardinii vyšel z vězení, může volně cestovat

Katalánský expremiér a europoslanec Carles Puigdemont v pátek vyšel na Sardinii z vězení. Soud mu přitom dovolil cestovat i mimo území Itálie do 4. října, na kdy je naplánováno stání ohledně jeho vydání do Španělska. Tam je stíhaný v souvislosti s uspořádáním neústavního referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Italské úřady Puigdemonta zadržely ve čtvrtek večer na základě španělského zatykače, ohledně jehož platnosti však panují nejasnosti.

"Všechno je v pořádku," řekl médiím shromážděným před věznicí Puigdemont po svém propuštění. "Je to další soudní vítězství. Španělsko nikdy nemá dost toho se zesměšňovat," dodal.

Puigdemont přiletěl na Sardinii ve čtvrtek, aby se tam zúčastnil folklórního festivalu a jednal s místními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii.

Italský soud se podle Puigdemontova právníka katalánského lídra zeptal, zda si přeje být navrácen do Španělska, s čímž Puigdemont nesouhlasil. Nyní se bude italská justice zabývat tím, zda je žádost o vydání Katalánce oprávněná. Proces bude podle jednoho ze soudců trvat několik týdnů.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy