Bernard loni uvařil rekordní množství piva, uspěla i novinka

ČTK ČTK
23. 1. 2015 12:15
Za české hranice loni směřovala pětina produkce humpoleckého pivovaru. Přibližně polovina exportu se týkala Slovenska.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Veronika Bucková

Humpolec - Rodinný pivovar Bernard v Humpolci loni uvařil rekordních 265 000 hektolitrů piva. Svou doposud nejvyšší roční produkci z roku 2013 překonal o 14,5 procenta.

Prodej piva Bernard se minulý rok zvýšil v českých restauracích a obchodech, ale také za hranicemi. "Na trhu se dobře uchytila i loňská novinka, svrchně kvašené pivo Bernard Bohemian Ale," řekl mluvčí pivovaru Zdeněk Mikulášek.

"Co se týče prodeje, s loňským rokem jsme spokojeni mimořádně. Když se podíváme na celý obor, tak ten rostl o jedno, maximálně dvě procenta," řekl spolumajitel pivovaru Josef Vávra. Sdružení přátel piva loni také vyhlásilo Pivovar Bernard Pivovarem roku, Vávra získal ocenění Sládek roku.

Svou produkci roku 2013 se pivovaru podařilo vloni překonat už v půli listopadu. Roční výroba stoupá řadu let, přesto podle Mikuláška zůstává Bernard malým pivovarem. Jeho výstav se na celkové tuzemské produkci piva podílí jen asi 1,5 procenta.

Za české hranice loni směřovala pětina produkce humpoleckého pivovaru. Přibližně polovina exportu se týkala Slovenska. Další dodávky plynuly do 30 zemí, kupříkladu do Slovinska, Ruska, Polska, Švédska a Velké Británie. "Máme zastoupení i na jižní polokouli, v zemích, jako je Mexiko a Brazílie," doplnil Mikulášek. Celkový loňský obrat pivovaru Bernard podle předběžných výsledků převýší 530 milionů korun proti 465 milionům v roce 2013.

Bernard prodává nepasterizované, nefiltrované a kvasnicové pivo, vaří i bezlepkový ležák pro lidi trpící celiakií. Sortiment doplňují čtyři druhy nealkoholického piva. Podle Mikuláška se Bernard v této nealko produkci řadí mezi pět až šest největších tuzemských výrobců.

Kvůli rostoucí výrobě firma pivovar postupně modernizuje. Minulý rok investoval 130 milionů korun. Další investice za desítky milionů jsou plánovány na letošek, mimo jiné se budou týkat rozšíření kvasných kapacit a nadstavby administrativní budovy.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Další zprávy