Bernard vyrostl z daňových úlev. Chystá obří investice

Lucie Hrdličková, HN
22. 8. 2014 11:11
Firma dorostla do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom zasadil o snížení daně pro malé pivovary.
Stanislav Bernard
Stanislav Bernard | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Rodinný pivovar Bernard loni vydělal rekordních 61 milionů korun a chystá řadu investic. V centru Humpolce, kde na začátku devadesátých let zůstala z bývalého měšťanského pivovaru prakticky ruina, brzy bude stát ještě modernější závod.

Bernard využije prostory primárně pro výrobu. Expedici a další aktivity přesune do pronajatých prostor mimo areál.

“Musíme udělat i řadu technologických přemístění, vznikne návštěvnické centrum. Proběhne také příprava na vybudování nové lahvovny a budeme posilovat varnu,” říká spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, který je zároveň tváří většiny kampaní i pivních etiket. Areál se podle něj také rozšíří o nadstavbu kancelářské budovy.

Rozvoj už za své peníze

„Od loňského léta doteď jsme investovali celkem 100 milionů korun. Loni jsem někde zmínil, že během pěti let budeme investovat tři čtvrtě miliardy, a zatím to tak skutečně vypadá,“ odhaduje Bernard.

Závod už rozšířil třeba kvasné kapacity, protože vyvinul nový typ piva pro český trh - vysokoalkoholický Ale. Zdvojil také stáčecí linku do sudů.

Pivovar je podle Bernarda ve fázi, kdy už do rozvoje investuje své vydělané peníze. Do zisku se dostal teprve před pěti lety. Předtím proinvestovával finance, které do něj vložil belgický spolumajitel - pivovarnická skupina Duvel Moortgat. Ta koupila padesátiprocentní podíl v pivovaru v roce 2001.

Obrat se blíží k půlmiliardě

Bernard loni vykázal téměř půlmiliardový obrat (zhruba 450 milionů korun) a uvařil 231 tisíc hektolitrů piva.

Svým výstavem tak dorostl do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom v devadesátých letech zasadil o snížení daně pro malé pivovary.

_________________________________________________

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 39 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy