Bernard vyrostl z daňových úlev. Chystá obří investice

Lucie Hrdličková, HN
22. 8. 2014 11:11
Firma dorostla do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom zasadil o snížení daně pro malé pivovary.
Stanislav Bernard
Stanislav Bernard | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Rodinný pivovar Bernard loni vydělal rekordních 61 milionů korun a chystá řadu investic. V centru Humpolce, kde na začátku devadesátých let zůstala z bývalého měšťanského pivovaru prakticky ruina, brzy bude stát ještě modernější závod.

Bernard využije prostory primárně pro výrobu. Expedici a další aktivity přesune do pronajatých prostor mimo areál.

“Musíme udělat i řadu technologických přemístění, vznikne návštěvnické centrum. Proběhne také příprava na vybudování nové lahvovny a budeme posilovat varnu,” říká spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, který je zároveň tváří většiny kampaní i pivních etiket. Areál se podle něj také rozšíří o nadstavbu kancelářské budovy.

Rozvoj už za své peníze

„Od loňského léta doteď jsme investovali celkem 100 milionů korun. Loni jsem někde zmínil, že během pěti let budeme investovat tři čtvrtě miliardy, a zatím to tak skutečně vypadá,“ odhaduje Bernard.

Závod už rozšířil třeba kvasné kapacity, protože vyvinul nový typ piva pro český trh - vysokoalkoholický Ale. Zdvojil také stáčecí linku do sudů.

Pivovar je podle Bernarda ve fázi, kdy už do rozvoje investuje své vydělané peníze. Do zisku se dostal teprve před pěti lety. Předtím proinvestovával finance, které do něj vložil belgický spolumajitel - pivovarnická skupina Duvel Moortgat. Ta koupila padesátiprocentní podíl v pivovaru v roce 2001.

Obrat se blíží k půlmiliardě

Bernard loni vykázal téměř půlmiliardový obrat (zhruba 450 milionů korun) a uvařil 231 tisíc hektolitrů piva.

Svým výstavem tak dorostl do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom v devadesátých letech zasadil o snížení daně pro malé pivovary.

_________________________________________________

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy