Bernard vyrostl z daňových úlev. Chystá obří investice

Lucie Hrdličková, HN
22. 8. 2014 11:11
Firma dorostla do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom zasadil o snížení daně pro malé pivovary.
Stanislav Bernard
Stanislav Bernard | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Rodinný pivovar Bernard loni vydělal rekordních 61 milionů korun a chystá řadu investic. V centru Humpolce, kde na začátku devadesátých let zůstala z bývalého měšťanského pivovaru prakticky ruina, brzy bude stát ještě modernější závod.

Bernard využije prostory primárně pro výrobu. Expedici a další aktivity přesune do pronajatých prostor mimo areál.

“Musíme udělat i řadu technologických přemístění, vznikne návštěvnické centrum. Proběhne také příprava na vybudování nové lahvovny a budeme posilovat varnu,” říká spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard, který je zároveň tváří většiny kampaní i pivních etiket. Areál se podle něj také rozšíří o nadstavbu kancelářské budovy.

Rozvoj už za své peníze

„Od loňského léta doteď jsme investovali celkem 100 milionů korun. Loni jsem někde zmínil, že během pěti let budeme investovat tři čtvrtě miliardy, a zatím to tak skutečně vypadá,“ odhaduje Bernard.

Závod už rozšířil třeba kvasné kapacity, protože vyvinul nový typ piva pro český trh - vysokoalkoholický Ale. Zdvojil také stáčecí linku do sudů.

Pivovar je podle Bernarda ve fázi, kdy už do rozvoje investuje své vydělané peníze. Do zisku se dostal teprve před pěti lety. Předtím proinvestovával finance, které do něj vložil belgický spolumajitel - pivovarnická skupina Duvel Moortgat. Ta koupila padesátiprocentní podíl v pivovaru v roce 2001.

Obrat se blíží k půlmiliardě

Bernard loni vykázal téměř půlmiliardový obrat (zhruba 450 milionů korun) a uvařil 231 tisíc hektolitrů piva.

Svým výstavem tak dorostl do kategorie průmyslových pivovarů, které platí základní sazbu spotřební daně z piva. Právě Bernard se přitom v devadesátých letech zasadil o snížení daně pro malé pivovary.

_________________________________________________

Máte rádi Aktuálně.cz? Nominujte nás v internetové anketě Křišťálová lupa v kategorii Zpravodajství. Hlasovat pro nás můžete zde. Za každý Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy