Albatros ovládne dětské knihy. Kupuje dvojku na trhu, získá Star Wars i Mašinku Tomáše

Marek Miler
17. 3. 2016 8:30
Jednička na tuzemském knižním trhu kupuje část zdejších aktivit dánské skupiny Egmont. Ta vlastní mezinárodní licence například na příběhy o Medvídkovi Pú, Mašince Tomášovi nebo panence Barbie.
Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media
Václav Kadlec, generální ředitel Albatros Media | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Albatros Media, největší český vydavatel dětských knih, kupuje část byznysu svého tuzemského konkurenta, dánské vydavatelské skupiny Egmont. Cena transakce nebyla zveřejněna.

Kodaňská firma s téměř stopadesátiletou historií je jedním z největších světových vydavatelů komiksové produkce z dílny Walta Disneyho. Vlastní také práva na publikace s tematikou příběhů Medvídka Pú, Mašinky Tomáš, panenky Barbie nebo Star Wars. V tuzemsku je v této oblasti dvojkou na trhu.

"Tím, že je součástí celosvětové skupiny, má Egmont v portfoliu tituly, které vy jako nezávislý nakladatel, navíc z relativně malé země, nemůžete nikdy napřímo získat," řekl generální ředitel Albatrosu Václav Kadlec. Ještě před vypořádáním prodeje ale dojde k odštěpení časopisové divize Egmontu, která ve vlastnictví dánské skupiny zůstane.

Historie Albatrosu, tradiční české značky dětských knih, sahá až do roku 1949. Firmu nyní vlastní Jaroslav a Silke Horákovi. V posledních pěti letech koupili řadu dalších vydavatelství a stali se tak největšími na domácím trhu − obratem i počtem vydaných titulů.

Skupina Albatros vydává například bestsellery Harry Potter britské autorky J. K. Rowlingové. V roce 2010 koupila vydavatele odborné literatury Computer Press. O rok později přibylo vydavatelství XYZ, které vlastnilo práva na tituly Padesát odstínů šedi. Pohltila také portál s elektronickými knihami eReading.cz nebo vydavatelství Fragment.

Čtěte více v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy