EK zatím Česko za dohodu o vízech s USA nepotrestá

Blahoslav Hruška
28. 2. 2008 20:00
Langer v Bruselu: V jednání s USA jsme průkopníky
Ministr Langer měl v Bruselu co vysvětlovat.
Ministr Langer měl v Bruselu co vysvětlovat. | Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Při jednání s USA o zrušení víz jsme zvolili průkopnický postoj, což ale neznamená, že bychom přitom nemysleli na ostatní členy EU.

Tak by se daly v kostce popsat argumenty, kterými ve čtvrtek v Bruselu přesvědčoval ministr vnitra Ivan Langer své resortní kolegy o tom, že Česko podpisem bilaterálního memoranda s Američany unijní zájmy nepoškodilo.

Čtěte více: Zrušení víz? Nevíte, co jste podepsali, varuje Brusel

"Jsem si naprosto jistý, že to, co jsme udělali a co hodláme udělat, není jen bojem za nás samotné, ale i bojem za partnery a přátele v EU," řekl Langer novinářům na tiskové konferenci.

"Čtyři roky jsme čekali na řešení situace ohledně víz do USA, nic se nedělo," řekl šéf vnitra.

Práva v oblasti víz do USA podle něj nejsou pro všechny členy EU stejná. "Trochu to vypadá, že sytý hladovému nevěří," zabásnil si Langer.

Eurokomisař pro vnitro a spravedlnost Franco Frattini nicméně nevyloučil, že by EK nemohla s Českem zahájit proceduru pro porušení práva. "Nyní důvody pro tento krok nevidím. Záležet bude na tom, jak Česká republika převede memorandum do prováděcích opatření. Bude extrémně důležité toto kontrolovat," řekl Frattini.

Komise podle něj spoléhá na to, že detailní instrukce, která data bude Česko do USA posílat a jak s nimi Američané naloží, se vyjednají již v souladu s politikou Bruselu.

Memorandum chtějí i další země

EU memorandum stále studuje a prozatím se k němu nijak nebude vyjadřovat. Slovinské předsednictví nicméně chystá jakési závazné minimum, které by členské státy musely při bilaterálních jednáních s USA splnit, aby nepoškodily společný postup celé sedmadvacítky.

Podobný model jako Praha, tedy bilaterální dohodu, chtějí totiž převzít také Litva a Estonsko, mluví se ale i o Polsku nebo Maďarsku.

Brusel protestuje i proti způsobu, jakým bylo memorandum s Američany dojednáváno. Česko totiž text poskytlo Evropské komisi až v závěrečných fázích vyjednávání.

"Text je podstatně rozdílný od návrhu, který předtím USA předložily," citovala agentura AFP mluvčího Evropské komise Johannese Laitenbergera.

Eurokomisař Frattini nemá lehkou pozici. Českou cestou se totiž chtějí vydat i další země.
Eurokomisař Frattini nemá lehkou pozici. Českou cestou se totiž chtějí vydat i další země. | Foto: Ondřej Besperát

Topolánkův postup kritizují také někteří europoslanci. Frakce liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentu vyzvala členské země, aby nepřistupovaly na taktiku USA.

"V Schengenu platí, že vízová politika spadá do kompetence EU. Je nám líto, že české úřady porušují jednotu EU a podkopávají tím společnou evropskou pozici," prohlásila nizozemská europoslankyně Sophia in´t Veldová.

Vízový styk s USA mají s výjimkou Slovinska všichni občané nových členských států EU, naopak jedinou zemí ze "starého" euroklubu, která víza do Ameriky potřebuje, je Řecko.

 

Právě se děje

Další zprávy