Ženeva - Problém s oscilátorem nebo povolený kabel mohly podle vědců z projektu OPERA ovlivnit výsledky loňského pokusu, při němž se částice menší než atom údajně pohybovaly rychleji než světlo.
V prvním případě došlo k problému s časovými "značkami" a výsledek tak mohl být přeceněn, v druhém případě mohl být zpomalen signál přicházející z GPS.
To by naopak ještě podtrhovalo získaný výsledek, podle něhož dorazila neutrina z ženevského CERNu do italského Gran Sassa o šedesát miliardtin sekundy dříve, než kdyby letěla rychlostí světla.
K potvrzení nebo vyvrácení těchto domněnek bude potřeba provést další experimenty, které jsou naplánované na květen.
Pokud by to byla pravda, došlo by k vyvrácení Einsteinovy speciální teorie relativity, podle které se nemůže nic pohybovat rychleji než světlo - pokud ano, muselo by dojít k jakési cestě časem.
V rámci projektu OPERA vyslali vědci v průběhu tří let z CERNu k detektoru v Gran Sassu na patnáct tisíc neutrinových paprsků.
Podařilo se jim identifikovat kolem dvaceti neutrin, která byla jasně spojena s paprskem vyslaným z Ženevy a která měla podle měření překročit rychlost světla.
I když vědci strávili měsíce kontrolami svých výsledků, stále se objevovaly a objevují pochybnosti týkající se správnosti tohoto výsledku.
Kdo bude mít nakonec pravdu? Einstein, nebo vědci z CERNu? Přijďte diskutovat na mou facebookovou stránku!