Zrušit dotace poplatku? Hejtmani budou radši propouštět

Aktuálně.cz Petra Sasínová, Aktuálně.cz
25. 10. 2009 21:00
Ministr Pecina oznámil všem krajům kromě plzeňského, že vracejí poplatky chybně.
Slib zbavit lidi zdravotnických poplatků loni pomohl ČSSD vyhrát krajské volby.
Slib zbavit lidi zdravotnických poplatků loni pomohl ČSSD vyhrát krajské volby. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kraje čekají drastické škrty, hrozí i omezení investic do zdravotnictví. Kvůli nižším daňovým příjmům totiž chybí v krajských pokladnách stovky milionů. Hejtmani přitom dávají z veřejných peněz desítky milionů na refundaci regulačních poplatků.

Ministr vnitra Martin Pecina navíc po provedené analýze oznámil, že způsob, jakým sociálnědemokratická hejtmanství proplácejí regulační poplatky, je chybný, a vyzval je k nápravě.

Pecinovou prověrkou prošel bez závady pouze Plzeňský kraj. Způsob hrazení je tam nejsložitější a zároveň kraj stojí nejméně peněz. Pacienti musejí totiž nejprve vyplnit písemnou žádost o poskytnutí daru a peníze dostanou zpětně. Mnozí si tuto proceduru raději odpustí.

Hejtmani už avizují, že ministerstvo je nedonutí ukončit nebo změnit zavedenou poplatkovou praxi. Tuto "službu" využívá zhruba polovina obyvatel. Každý kraj stála od letošního února řádově desítky milionů.

"Ministerstvo má chybný názor. Proplácení regulačních poplatků je v pořádku, na způsobu formou daru není nic divného. Pokud bude takto napadat samostatnou působnost krajů, mohli bychom ministerstvo zahrnout žádostmi o audity všech darů, které kraje poskytly do roku 2009," reagoval na Pecinovy závěry jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Způsob refundace regulačních poplatků ministerstvo napadlo v době, kdy kraje chystají rozpočty na příští rok. A ty budou ve všech krajích škrceny kvůli dalším očekávaným propadům daňových příjmů.

Zdravotnické poplatky však kraje vedené sociálními demokraty hodlají vracet i v příštím roce, dokud se jim je nepodaří plošně zrušit. O to se zatím pokoušeli marně.

"Proplácení poplatků je stále naše priorita, i když musíme utahovat opasky," řekl Aktuálně.cz jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek. Je přesvědčen, že hrazení poplatků se ustálilo tak, že této možnosti využívají lidé s nízkými příjmy, kteří zvláště v době krize o tuto pomoc nesmějí přijít.

Slib zbavit lidi poplatků socialistům pomohl drtivě zvítězit v krajských volbách a kraje zcela ovládnout.

V Jihomoravském kraji si nechává poplatky platit asi šedesát čtyři procent obyvatel, kraj to od února do července přišlo zatím na třicet milionů.

Kraje utahují opasky

"I v rozpočtu na příští rok budeme s hrazením poplatků počítat. Opasky si musíme pořádně utáhnout, ale poplatky nejsou hlavním důvodem," řekl také jihočeský hejtman Jiří Zimola. Zdůraznil, že největší díru v rozpočtech dělá propad daňových příjmů.

"V letošním roce dosáhne daňový propad oproti schválenému rozpočtu na tento rok asi šest set milionů korun. Očekáváme, že podobné to bude v příštím roce a podle toho budeme sestavovat rozpočet," líčil hejtman Zimola.

Přiznal, že u některých výdajů, například pro příspěvkové organizace, počítá s drastickými škrty. Jihočeský kraj přijde hrazení poplatků za letošní rok asi na padesát pět milionů - pět milionů měsíčně. "To není ani deset procent z letošního propadu příjmů z daní," zdůraznil Zimola.

Jenže vzhledem k tomu, že jednotlivá hejtmanství nešetří jen na kopírkách a papíru, ale i na lidech, a škrty čekají i investice do zdravotnictví, není několik desítek milionů zanedbatelných.

Moravskoslezský úřad bude propouštět

"V souvislosti s nižšími daňovými výnosy v roce 2009 budou provedeny úspory v nákladech na činnost krajského úřadu, které dosáhnou dvaceti milionů korun," uvedla například mluvčí moravskoslezského hejtmanství Šárka Vlčková.

Podobnou sumu dá kraj do konce roku právě za refundaci poplatků - přes dva miliony měsíčně.

Moravskoslezské hejtmanství, kde dosáhly propady daňových příjmů zatím asi čtyř set milionů, šetří na cestovném, vzdělávání, výpočetní technice, nákupu papíru i služeb. Sníží se však také počet zaměstnanců a náklady na mzdy.

"Personální úspory budou řešeny neobsazováním míst při odchodu zaměstnanců do důchodu a na mateřské dovolené, ale také výpověďmi," řekla Vlčková. O počtu propuštěných zatím hejtmanství nerozhodlo.

Kraje vracejí zájemcům regulační poplatky formou darů. Pacienti vyplňují darovací smlouvy.
Kraje vracejí zájemcům regulační poplatky formou darů. Pacienti vyplňují darovací smlouvy. | Foto: Ondřej Besperát

Škrty se dotknou i zdravotnictví

Náměstek moravskoslezského hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný uvedl, že při úvahách o rozpočtu na příští rok se s poplatky počítá. Počítá však už v letošním roce i se škrty v oblasti investic do zdravotnictví.

"Některé investice asi budeme muset kvůli nižším příjmům kraje odsunout na příští rok. Konkrétně to zatím nemohu říci, musíme to nejprve projednat s řediteli nemocnic," řekl Konečný, který v krajské radě vedené sociálními demokraty zastupuje komunisty.

"Šetříme už od března," potvrdil i karlovarský hejtman Josef Novotný. Začali s úsporami na chod úřadu.

"Omezili jsme nákup výpočetní techniky, šetříme na údržbě, na mzdových nákladech. Investice jsme zatím drželi. Prioritou je zachovat projekty se spoluúčastí Evropské unie a investice, které přinášejí nová pracovní místa," vysvětloval Novotný.

Zároveň dodal, že asi dvacet milionů na poplatky je neoddiskutovatelná priorita.

Ústecký kraj má oproti očekávání asi o šest set milionů korun nižší výnosy z daní. Ústecký radní Petr Benda přesto nevidí proplácení poplatků, které zatím přišlo kraj asi na dvacet pět milionů, jako velký problém.

"Není to až tak finančně náročná věc. A je to především služba lidem, kterou jsme slíbili. Budu do poslední chvíle trvat na tom, abychom slib plnili. Tak uděláme o jednu investiční akci méně," vysvětluje sociální demokrat Benda, kde ušetřit.

Břemeno, se kterým se už nepočítalo

Sociální demokraté v čele krajů však neskrývají, že pro příští rok už s proplácením poplatků příliš nepočítali. Jenom tento rok se je opakovaně pokusili zrušit novelou zákona ve sněmovně, ale dosáhli jen dílčí změny, a tedy dílčí úlevy pro krajské rozpočty. Od třicetikorunových poplatků za ošetření jsou například osvobozeny děti do 18 let.

Poplatky

  • 30 korun se platí za návštěvu u lékaře. Výjimkou jsou děti do 18 let.

  • 30 korun se platí v lékárně za položku na receptu.

  • 60 korun stojí den v nemocnici, léčebně, lázních. Za novorozence v porodnici se neplatí.

  • 90 korun zaplatí člověk za návštěvu pohotovosti. Když je poté hospitalizován, neplatí.

  • Na některé poplatky je roční limit 5000 ročně, pro důchodce nad 65 let a děti 2500 korun.

  • Poplatky vůbec neplatí děti z dětských domovů, důchodci z domovů pro seniory, dárci orgánů, lidé kteří mají potvrzení o hmotné nouzi.

I vzhledem k tomu, že zhruba polovina obyvatel si poplatky dál hradí sama, a že v některých krajských lékárnách - například v moravskoslezském kraji v šesti - zakázaly proplácení poplatků soudy, nakonec kraje zaplatily méně, než počítaly.

Například jihomoravský kraj vyčlenil na poplatky za letošní rok sedmdesát pět milionů, do července zaplatil zatím třicet. Jihočeské hejtmanství si na poplatky odložilo sto milionů, zaplatí asi padesát pět.

V jednotlivých krajích se to liší. Souvisí to s dostupností krajských nemocnic a také s tím, jak složitým způsobem se poplatky vracejí.

Právě v Plzeňském kraji, který jako jediný prošel prověrkou Pecinova úřadu, přišly poplatky do července jen na necelé čtyři miliony. "Daru využívá asi pětadvacet procent obyvatel," uvedla mluvčí hejtmanství Petra Jarošová.

I tak však mělo jít jen o přechodné řešení.

Nadějí byly předčasné volby

Další nadějí zbavit se nákladů na vracení poplatků byly předčasné volby.

Sociální demokraté i komunisté opět slibovali ve volebních programech, že poplatky zruší. Místo toho byly zrušeny volby, po nichž by případná levicová většina ve sněmovně mohla krajské pokladny zbavit nemalého břemene.

Středočeský kraj už přitom přišlo hrazení poplatků na padesát pět milionů, Jihomoravský kraj vydal od února do srpna na třicet milionů, Jihočeský kraj stály poplatky čtyřicet, Ústecký kraj šestadvacet, Karlovarský dvacet, Jihočeský asi třicet pět, Liberecký třináct milionů. V pololetí to bylo ve všech krajích zhruba přes dvě stě milionů.

Budou-li však volby až napřesrok v květnu, prožijí krajské vlády s poplatky nejspíš i celý příští rok.

"Samozřejmě jsme počítali, že po vyhraných předčasných volbách vláda ČSSD neprodleně poplatky zruší," přiznává už citovaný jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Zrušení poplatků opět neprošlo

Socialisté se zároveň znovu pokusili ve sněmovně prosadit zrušení poplatků, ale opět neuspěli.

Někteří hejtmani jsou již v tomto směru skeptičtí. "Uvítáme jakoukoliv iniciativu, ale obávám se, že současné složení sněmovny to už nevyřeší," říká jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Opozici na rozdíl od vládnoucích sociálních demokratů nepřipadají desítky milionů za poplatky zanedbatelné a praxi jejich proplácení vytrvale kritizují.

V Moravskoslezském kraji dává opozice najevo, že se při sestavování rozpočtu na další rok proti refundaci poplatků postaví.

Bývalý náměstek pro zdravotnictví Jiří Veverka, člen krajského zastupitelstva za ODS, varuje, že by se nedostatek peněz mohl ve svých důsledcích projevit i zhoršením lékařské péče.

"Nemocnicím chybějí peníze na investice. Prohlubuje se jejich vnitřní zadluženost. Investiční činnost se spíše utlumuje, jedním z důvodů jsou právě poplatky," je přesvědčen Veverka.

Sociální demokraté stále usilují plošně zrušit nebo výrazně omezit zdravotnické poplatky. Ve sněmovně několikrát prohráli.
Sociální demokraté stále usilují plošně zrušit nebo výrazně omezit zdravotnické poplatky. Ve sněmovně několikrát prohráli. | Foto: Ludvík Hradilek

Nezodpovědný hazard, tvrdí opozice

Podobně mluví i bývalý karlovarský hejtman Josef Pavel. Vláda v jeho kraji spustila ojedinělý systém, kdy od září proplácí poplatky nejen v krajských, ale také v soukromých lékárnách.

"Je to velký hazard s finančními prostředky. Kraj má přece jiné povinnosti, ne se finančními úlitbami zalíbit voličům. Má pečovat o infrastrukturu a zdravotnictví, chybí tam stovky milionů," tvrdí Josef Pavel.

Sociální demokraté odmítají, že by na poplatky brali peníze ze zdravotnictví. "Kvalita péče v žádném případě proplácením poplatků netrpí," prohlašuje jihomoravský hejtman Hašek.

"Pro modernizaci zdravotnictví získáváme peníze z Evropských fondů, regionálních operačních programům," uvedl.

Je čas na diskusi, říkají někteří socialisté

I mezi socialisty se však najdou lidé, kteří mají pochybnosti. Například Jaroslav Foldyna z Ústí nad Labem. "Ten volební závazek ČSSD je samozřejmě závazný, ale na druhé straně bychom měli být realističtí," řekl Aktuálně.cz.

Ústecký kraj proplácí také poplatky za hospitalizaci v nemocnici. Právě o tomto druhu poplatku by se podle Foldyny mělo diskutovat.

"Jako podstatné vidím hrazení poplatků v lékárnách a u lékařů, ale právě poplatek za pobyt v nemocnici veřejnost chápala jako docela rozumný a přijatelný," uvažoval Foldyna. Zdůraznil, že částky za poplatky při hospitalizaci jsou v kraji nejvyšší.

Placení zdravotnických poplatků z krajských kas by však mohlo skončit. A nemuselo by k tomu dojít jen jejich plošným zrušením.

ODS líčí na proplácení poplatků

Poslanci ODS Libor Ježek a Jaroslav Plachý v květnu sepsali novelu zákona o ochraně hospodářské soutěže, která by mimo jiné zakázala krajům platit poplatky ve svých nemocnicích a lékárnách. Návrh se dostal na program jednání sněmovny.

"Zákon by měl omezit zásahy státní správy a samosprávy do hospodářské soutěže, které se u nás nyní běžně dějí, " tvrdí poslanec za ODS Libor Ježek.

Znamenalo by to, že pokud by radnice či kraje přijaly usnesení, které by Úřad pro ochranu hospodářské soutěže označil za zvýhodňující pro určitou společnost, muselo by být zrušeno, a navíc by jim hrozila pokuta až dva miliony korun.

Takovým rozhodnutím je podle autora novely i závazek hejtmanství platit za pacienty zdravotnické poplatky ve vlastních zařízeních.

"Existovala například hospodářská soutěž v rámci lékáren. Tím, že kraje udělaly takovéto usnesení a zvýhodnily některé subjekty v rámci hospodářské soutěže, tak svým rozhodnutím hospodářskou soutěž narušily," míní poslanec.

 

Právě se děje

Další zprávy