Úplné zrušení poplatků sněmovnou neprošlo, platí dál

Martina Machová Kateřina Eliášová, Martina Machová
11. 9. 2009 17:38
Osvobozeny jsou děti do 18 let a důchodci na 65, s výjimkami
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Snaha převážně levicových poslanců prosadit předposlední jednací den sněmovny úplné zrušení poplatků, se nezdařila.

Levice nesehnala potřebných 101 hlasů, které by poplatky zcela eliminovaly. Nepodařilo se odhlasovat ani částěčné omezení poplatků. Tento návrh pocházel z pera ČSSD, do sněmovny ale přišel pod hlavičkou Moravskoslezského kraje.

Ten navrhoval, aby je neplatily děti do 19 let, dárci krve, sociálně slabší, jejichž příjem je nižší než 2,5násobek životního minima, starobní a invalidní důchodci a dárci krve a kostní dřeně.

Co platí dnes

1. ledna 2008 - Lidé začali platit u lékaře a za položku na receptu 30 korun, za den v nemocnici 60 a za pohotovost 90 korun. Ochranný limit na výdaje činil 5000 korun. Regulační poplatky zavedla koalice ODS, KDU-ČSL a SZ.

1. srpna 2008 - Byly zrušeny poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Od placení byli osvobozeni i dárci orgánů a lidé, kterým byla léčba soudně nařízena.

Aby senátoři zabránili mimo jiné i ústavnímu chaosu (protože sněmovna přijala dvě novely jednoho zákona najednou) vymyslel zdravotnický výbor senátu fígl. Oba zákony sjednotil a poslal jej zpět poslancům k projednání.

Poplatky zachovali tak, jak byly, kromě toho nabídli pacientům bezplatné očkování proti pneumokokovi a snížení maximálních cen léčiv o pět procent.

Ani tento návrh nakonec poslanci neodsouhlasili a tak zůstávají poplatky nadále tak, jak platí dnes.

Poslanec David Rath (ČSSD), hlavní odpůrce zdravotnických poplatků, po neúspěšném hlasování prohlásil, že poplatky budou jedním z předovlebních témat sociální demokracie. “Pokud vyhrajeme, tak poplatky zrušíme,” zopakoval Rath větu, která stála za volebním vítězstvím ČSSD v loňských krajských volbách.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy