Zrušení poplatků se vrací. Kraje potřebují ušetřit

Petra Sasínová
11. 10. 2009 23:57
Vláda bude jednat o návrhu komunistů, další pokus o zrušení ohlašují i socialisté
Bez ohledu na krizi potečou z krajů dál desítky milionů na proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví.
Bez ohledu na krizi potečou z krajů dál desítky milionů na proplácení regulačních poplatků ve zdravotnictví. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zdravotnické poplatky, přesněji jejich zrušení, se znovu vracejí do politiky.

Vláda má na programu nejbližšího zasedání návrh komunistů, kteří chtějí paltby u lékaře a v lékárníách plošně zrušit. 

Podle autorů je radikálnější než předchozí pokus o zrušení, který vrátil sněmovně Senát a pak neprošel.

"Zákon, který navrhujeme, ruší poplatky plošně a zachovává limit dva a půl tisíce korun. Pokud ho vláda projedná, mohl by se objevit už na říjnové schůzi sněmovny," uvedla komunistická poslankyně Soňa Marková.

Poplatky

  • 30 korun se platí za návštěvu u lékaře. Výjimkou jsou děti do 18 let.

  • 30 korun se platí v lékárně za položku na receptu.

  • 60 korun stojí den v nemocnici, léčebně, lázních. Ze novorozence v porodnici se neplatí.

  • 90 korun zaplatí člověk na návštěvu pohotovosti. Když je poté hospitalizován, neplatí.

  •  Na některé poplatky je roční limit 5000 ročně, pro důchodce nad 65 let a děti 2500 korun.

  • Poplatky vůbec děti z dětských domovů, důchodci z domovů pro seniory, dárci orgánů, lidé, kteří mají potvrzení o hmotné nouzi.

Limitem do 2,5 tisíce korun je přitom podle spoluautora návrhu a dalšího poslance komunistů Milana Bičíka míněn strop, po jehož dosažení by byl pacient osvobozen i od placení takzvaných doplatků, které se týkají léků či zdravotnických pomůcek.

"Znamená to, že kdybchom uspěli, vrátí se situace ve zdravotnictí před Julínkovu reformu, ale s tím rozdílem, že nově bude zaveden strop právě pro doplatky," uvedl poslanec.

Kraje by byly rády

Opětovnou snahu o zrušení poplatků ohlásili i sociální demokraté.

Krajské vlády, které vedou, totiž zatím musejí počítat s tím, že i příští rok budou muset na poplatky vydat nemalé částy ze svých rozpočtů. Jde o "službu", k níž se socialisté zavázali voličům před loňskými volbami do krajů, a kterou dnes využívá zhruba polovina obyvatel.

Od letošního února za ni každý kraj zaplatil řádově desítky milionů korun, i když se sociální demokraté podobně jako nyní komunisté několikrát  pokusili ve sněmovně poplatky zrušit a krajské pokladně ulevit.

"Je to stále naše priorita," řekl Aktuálně.cz jihomoravský hejtman a předseda Asociace krajů České republiky Michal Hašek.

Zkusíme to znovu, říká Hašek

Sociální demokraté v čele krajů však neskrývají, že pro příští rok už s proplácením poplatků příliš nepočítali. Jenom tento rok se je opakovaně pokusili zrušit novelou zákona ve sněmovně, ale dosáhli jen dílčí změny a tedy dílčí úlevy pro krajské rozpočty. Od třicetikorunových poplatků za ošetření jsou například osvobozeny děti do 18 let.

"Samozřejmě jsme počítali, že po vyhraných předčasných volbách vláda ČSSD neprodleně poplatky zruší," přiznává už citovaný jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jedním dechem říká, že ČSSD přijde znovu do sněmovny s návrhem na zrušení či výrazné omezení poplatků.

"Vzhledem k tomu, že poprvé neprošel návrh o jediný hlas, má jistě smysl se o to znovu pokusit," říká Hašek. Přesnější plán ale zatím nemá.

V Jihomoravském kraji využívá hrazení poplatků asi šedesát čtyři procent obyvatel, kraj to přišlo zatím na třicet milionů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy