Zpacifikování běsnících fanoušků stálo policii 80 tisíc

Lenka Smyčková
26. 2. 2009 13:47
Policisté se rozhodují, zda pošlou účet fotbalovému klubu

Brno - Policejní zásah proti běsnícím fanouškům během fotbalového duelu 1. FC Brno a Baníkem Ostrava přišel na 80 tisíc korun. Oznámil to náměstek ředitele jihomoravské policie Jaroslav Vaněk.

V následujících dvou týdnech se policejní velitelé rozhodnou, zda částku nechají zaplatit brněnský klub, který utkání pořádal. "Účet máme nachystaný. Nic nebrání tomu, abychom ho poslali. Ještě jsou tu ale otázky, které musíme zodpovědět," vysvětlil Vaněk.

Policisté chtějí prověřit to, zda pořadatelé udělali maximum, aby zabránili proniknutí chuligánů z diváckého sektoru na hrací plochu. Vyžádají si od odborníků posouzení, zda byla dostatečně zabezpečená branka, kterou chuligáni vyběhli ze sektoru. Výsledek policisté slibují do 14 dnů.

1. FC Brno uvažuje, že pokud jí policie účet pošle, bude peníze požadovat po potrestaných výtržnících. Ti jsou v současnosti čtyři, pátý na trest zatím čeká.

Kolik stál zásah

Jihomoravská policie má účet s těmito čísly:

  • Na stadionu zasahovalo nejprve 155 policistů, podruhé pak 113
  • První zásah trval 11 minut a druhý 15 minut
  • Každá započatá hodina zásahu jednoho policisty vyšla na 275 korun
  • Několik tisíc korun stály také použité obvazy, jednorázová pouta a způsobené škody (například na uniformách)
  • Celkem policie vyčíslila zásahy na brněnském utkání na 80 tisíc korun

Pokuta nepadne

Pořadatelé se naopak nemusejí obávat pokuty za podcenění příprav. "Myslíme si, že pořadatel nepochybil. Nebudeme navrhovat další opatření, tedy pokutu," uvedl Vaněk.

Českomoravský fotbalový svaz je s tímto závěrem spokojený. Brněnský klub podle vedení svazu postupoval přesně tak, jak mu to nařizuje nový zákon i dohoda, kterou policisté se svazem uzavřeli.

"Pořadatel zvládl přípravu na utkání, prevenci násilí na stadionu i následný zákrok proti výtržníkům. V situaci, kdy to bylo nutné, pak zavolal policii. Tak přesně to má probíhat podle dohody s policií. Situaci jsme dobře zvládli. Naopak bychom vlastně porušili zákon, kdybychom policii nezavolali a ohrozili tak majetek a zdraví lidí na stadionu," je přesvědčený bezpečnostní manažer ČMFS Miroslav Platil.

ČMFS chce evidovat chuligány

ČMFS chce z fotbalových stadionů dostat všechny, kdo nechodí na fotbal, ale dělat problémy. Odhadem je jich kolem tisíce.
ČMFS chce z fotbalových stadionů dostat všechny, kdo nechodí na fotbal, ale dělat problémy. Odhadem je jich kolem tisíce. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Českomoravský fotbalový svaz nyní zvažuje, jak docílit toho, aby se chuligáni na fotbal vůbec nedostali.

"Naším cílem je z fotbalu vytlačit ty, kteří tam nejdou proto, aby fandili, ale aby zmařili utkání. Řešíme otázku, jak získávat informace od policie o osobách, které se podílejí na výtržnostech, abychom je mohli postavit mimo fotbal," řekl novinářům Platil.

Informace o problémových divácích by putovaly do celostátní evidence. Kdo by byl na černé listině, na stadion by neproniknul.  Pak by podle Platila konečně byla návštěva fotbalového utkání příjemným trávením volného času i pro rodiny s dětmi.

 

Právě se děje

Další zprávy