Znáte svou krevní skupinu? Primář popisuje její vliv na průběh covidu

Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
15. 12. 2020 7:00
Krevní skupina by mohla mít vliv na závažnost infekce covid-19. U koronavirového onemocnění je známo, že aktivuje krevní srážení a lidé s krevní skupinou A mají větší sklon k tvorbě sraženin a častěji trpí infarkty a mrtvicemi. Mezi těmi, kteří pak skončí v nemocnici, může být krevní skupina A více zastoupena, říká pro Aktuálně.cz Petr Turek, primář Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice.
Život v pandemi: Druhá vlna - Petr Turek, primář Transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Podle Petra Turka má nicméně na nákazu daleko větší vliv obecné rozšíření viru v populaci a to, jak se lidé chovají a viru vystavují. Krevní skupina nebude podle něj souviset s obranyschopností člověka nebo hladinou protilátek po prodělání nemoci. "S celkovým hodnocením vlivu krevní skupiny bychom měli ještě počkat. Rychlé statistiky bývají zavádějící," upozorňuje Turek.

Krevní skupina A je v české populaci zastoupena nejčastěji. "Vyskytuje se tak kolem 36 procent. O něco méně je ‚nulek‘, těch je kolem 33 procent," říká Turek. Naopak nejméně rozšířené jsou skupiny B a AB.

Znalost krevní skupiny není podle něj pro člověka potřebná. Pokud se například ve zdravotnickém zařízení podává transfuze, standardně se vždy krevní skupina kontroluje. "Jednu dobu se uvažovalo, že by krevní skupina byla napsána v občanském průkaze, ale to se nedoporučuje, protože to přináší riziko záměny," dodává Turek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy