Změny? Ne, díky. Hnutí ANO dál povede stará parta

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 3. 2015 6:40
Tváře z kampaně nebo kritici hnutí se do nejužšího vedení neprobojovali.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Děkujeme za pozornost, změna se nekoná.

Hnutí ANO dalo na sobotním sněmu jasně najevo, že o žádné novoty nestojí a do vedení navolilo "starou partu“.

Tváře z kampaní jako Martin Stropnický či Martin Komárek, které hnutí pomohly na cestě do Sněmovny, se do nejužšího vedení nedostaly.

S prázdnou odešel i kritik poměrů v hnutí Ivan Pilný.

Po boku znovuzvoleného šéfa Andreje Babiše naopak stanou jeho dlouholetí pobočníci Jaroslav Faltýnek a bývalá lobbistka Agrofertu a rozvědčice komunistické StB Radmila Kleslová.

"Myslím, že je složeno dobře,“ neskrývala Kleslová spokojenost se složením předsednictva bez potenciálně "problémových“ lidí.

Místopředsedy se stali také Faltýnkův sněmovní stín Jan Volný a ambiciózní poslankyně Jaroslava Jermanová. Paradoxní je, že tři z pěti místopředsedů hnutí, které se chlubí bojem proti zavedeným stranám, právě z takových stran přešli - Faltýnek i Kleslová byli dlouholetí členové ČSSD, Jermanová pro změnu přeběhla od občanských demokratů.

Zástupcem "nové krve“ v hnutí je brněnský primátor Petr Vokřál, který při volbě místopředsedy získal nejvíc hlasů. Ani ten se ovšem na sněmu nezjevil jako divoká karta - Faltýnek se nijak netají tím, že si Vokřála do hnutí sám přivedl.

Ještě před sjezdem se špičky hnutí ANO dušovaly, že je potřeba, aby předsednictvo bylo namixováno z různých skupin straníků. Zřejmě již v sobotu ráno ale bylo jasné, že plán je jiný a konkurenti začali hromadně couvat z boje. Nebo přesněji vzdávat se ještě před bitvou.

Martin Stropnický, který ještě před několika týdny uvažoval o místě druhého muže strany, váhal i s kandidaturou na funkci řadového místopředsedy. S nerozhodností mu však pomohl Andrej Babiš, když před volbou veřejně pochválil za složení nominace ministra životního prostředí Richarda Brabce slovy "ministr stejně nemá na vedení hnutí čas“.

A tak se Stropnický stáhl z boje. Pohořel také Martin Komárek, jehož tvář se vedle Babiše před poslaneckými volbami usmívala z každého druhého billboardu podtržená sloganem o makajících nepoliticích. O rok a půl později dostal od spolustraníků potupných sedmatřicet hlasů. Oba straníci se nakonec museli spokojit s křesly "obyčejného" člena předsednictva.

"Stropnický prohrál s Radmilou Kleslovou, která mu v Praze, kde ovládá každé hlasování, dala drsnou lekci. Kleslová je sice schopná skoro všeho, ale ničeho se nedopustí bez toho, že by jí to schválil Andrej Babiš,“ píše o průběhu hlasování komentátor Hospodářských novin Jindřich Šídlo.

O tom, že výsledky byly předem domluvené, je přesvědčen i poslanec Ivan Pilný, který pohořel v boji o místopředsedu a další kandidaturu rovnou vzdal. "Bylo to o politických dohodách v zákulisí, jinak by to takhle dopadnout nemohlo,“ myslí si Pilný.

Mlčíme a hlasujeme

Samotné hlasování pak připomínalo dobře zrežírované představení. Nikdo se na nic neptal, nikdo mimo kandidáty nevystupoval a Andrej Babiš se dokonce dočkal jednomyslného zvolení.

Alespoň nějakou kritiku přednesl při svém projevu jen Pilný, který naznačil, že lidé se špatnou minulostí by se do vedení tlačit neměli. Zvolením Kleslové byl pak znatelně rozčarován. "Radka Kleslová je šikovná ženská, která si to prostě zařídila. Řekněme, že v tom složení, jaké bylo zvoleno, jsem docela rád, že ve vedení nejsem,“ neskrýval své pocity Pilný.

Nespokojený s jejím jménem byl i poslanec Martin Kolovratník. "Zrovna u paní Kleslové bych volil jinak. A je škoda, že se tam nedostali lidé jako Martin Stropnický,“ uvedl Kolovratník.

 

Právě se děje

Další zprávy