Disciplína a nulová diskuse. ANO sněmuje jako za socialismu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 2. 2015 16:16
Tak hladký průběh jako volební sněm ANO mívaly naposledy sjezdy KSČ. Moderátor sněmu, ministr Brabec, musel delegáty přemlouvat, aby přišli diskutovat.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Žádní protikandidáti, žádná diskuse, jednomyslné hlasování. Hnutí ANO na svém sněmu dokazuje, že opravdu ještě není klasická politická strana.

Andrej Babiš obhájil post předsedy poté, co dostal 100 % všech platných hlasů, a kromě jeho nominačního proslovu se to obešlo bez jediného slova. Moderátor Richard Brabec delegáty sice usilovně vybízel, aby přišli diskutovat nebo svému šéfovi položit nějaký dotaz, místo u pultíku však zůstalo prázdné.

Delegáti se také úzkostlivě drželi stranou novinářů, kteří si tak o dění na sjezdu mohli většinu dne povídat maximálně mezi sebou. "K těm bodům, které jsme zatím měli, nebylo o čem diskutovat,“ odbyl Babiš otázky na neobvyklé mlčení svých straníků.

Alespoň náznak souboje se očekával od volby prvního místopředsedy. Místo toho však postupně odpadali všichni kandidáti až na jednoho – Jaroslava Faltýnka. Nominace se vzdaly místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, starostka Prahy 10 Radmila Kleslová i poslankyně Radka Maxová.

Jejich odstoupení zdůvodněné například tím, že si dotyčná vzpomněla, že má rodinu či že o funkci vlastně nestojí, sledovali delegáti opět mlčky. "Je to pro nás důležité, nebojte se přijít diskutovat,“ vyzýval je Brabec. Marně.

Pověst hnutí se až později snažil zachránit poslanec Martin Kolovratník, kterého k tomu však přiměly až posměšky na internetu. "Na sociálních sítích nás kritizují, že nediskutujeme. Tak jsem se přišel zeptat," pronesl u pultíků. Kandidátů na místopředsedy se dotázal, co budou dělat pro jednotlivé kraje.

Babiš řekl, že na diskusi dojde až v neděli. "Máme program, který je plánovaný na zítra, to jsou ty odborné věci. Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů, a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu,“ dodal Babiš.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, HDP vzrostl o 0,1 procenta

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 0,1 procenta po poklesu 0,2 procenta v období duben až červen. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Střelba na škole na východě Ruska: dva mrtví a tři zranění

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na vysoké škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student. V nemocnici skončili tři mladí lidé, stav dvou z nich byl označen jako středně vážný, oba podle médií museli podstoupit operaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy