Disciplína a nulová diskuse. ANO sněmuje jako za socialismu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 2. 2015 16:16
Tak hladký průběh jako volební sněm ANO mívaly naposledy sjezdy KSČ. Moderátor sněmu, ministr Brabec, musel delegáty přemlouvat, aby přišli diskutovat.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Žádní protikandidáti, žádná diskuse, jednomyslné hlasování. Hnutí ANO na svém sněmu dokazuje, že opravdu ještě není klasická politická strana.

Andrej Babiš obhájil post předsedy poté, co dostal 100 % všech platných hlasů, a kromě jeho nominačního proslovu se to obešlo bez jediného slova. Moderátor Richard Brabec delegáty sice usilovně vybízel, aby přišli diskutovat nebo svému šéfovi položit nějaký dotaz, místo u pultíku však zůstalo prázdné.

Delegáti se také úzkostlivě drželi stranou novinářů, kteří si tak o dění na sjezdu mohli většinu dne povídat maximálně mezi sebou. "K těm bodům, které jsme zatím měli, nebylo o čem diskutovat,“ odbyl Babiš otázky na neobvyklé mlčení svých straníků.

Alespoň náznak souboje se očekával od volby prvního místopředsedy. Místo toho však postupně odpadali všichni kandidáti až na jednoho – Jaroslava Faltýnka. Nominace se vzdaly místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, starostka Prahy 10 Radmila Kleslová i poslankyně Radka Maxová.

Jejich odstoupení zdůvodněné například tím, že si dotyčná vzpomněla, že má rodinu či že o funkci vlastně nestojí, sledovali delegáti opět mlčky. "Je to pro nás důležité, nebojte se přijít diskutovat,“ vyzýval je Brabec. Marně.

Pověst hnutí se až později snažil zachránit poslanec Martin Kolovratník, kterého k tomu však přiměly až posměšky na internetu. "Na sociálních sítích nás kritizují, že nediskutujeme. Tak jsem se přišel zeptat," pronesl u pultíků. Kandidátů na místopředsedy se dotázal, co budou dělat pro jednotlivé kraje.

Babiš řekl, že na diskusi dojde až v neděli. "Máme program, který je plánovaný na zítra, to jsou ty odborné věci. Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů, a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu,“ dodal Babiš.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy