Disciplína a nulová diskuse. ANO sněmuje jako za socialismu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
28. 2. 2015 16:16
Tak hladký průběh jako volební sněm ANO mívaly naposledy sjezdy KSČ. Moderátor sněmu, ministr Brabec, musel delegáty přemlouvat, aby přišli diskutovat.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO.
Disciplína a absence diskuse, to jsou slova, která charakterizují průběh sněmu ANO. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Žádní protikandidáti, žádná diskuse, jednomyslné hlasování. Hnutí ANO na svém sněmu dokazuje, že opravdu ještě není klasická politická strana.

Andrej Babiš obhájil post předsedy poté, co dostal 100 % všech platných hlasů, a kromě jeho nominačního proslovu se to obešlo bez jediného slova. Moderátor Richard Brabec delegáty sice usilovně vybízel, aby přišli diskutovat nebo svému šéfovi položit nějaký dotaz, místo u pultíku však zůstalo prázdné.

Delegáti se také úzkostlivě drželi stranou novinářů, kteří si tak o dění na sjezdu mohli většinu dne povídat maximálně mezi sebou. "K těm bodům, které jsme zatím měli, nebylo o čem diskutovat,“ odbyl Babiš otázky na neobvyklé mlčení svých straníků.

Alespoň náznak souboje se očekával od volby prvního místopředsedy. Místo toho však postupně odpadali všichni kandidáti až na jednoho – Jaroslava Faltýnka. Nominace se vzdaly místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová, místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, starostka Prahy 10 Radmila Kleslová i poslankyně Radka Maxová.

Jejich odstoupení zdůvodněné například tím, že si dotyčná vzpomněla, že má rodinu či že o funkci vlastně nestojí, sledovali delegáti opět mlčky. "Je to pro nás důležité, nebojte se přijít diskutovat,“ vyzýval je Brabec. Marně.

Pověst hnutí se až později snažil zachránit poslanec Martin Kolovratník, kterého k tomu však přiměly až posměšky na internetu. "Na sociálních sítích nás kritizují, že nediskutujeme. Tak jsem se přišel zeptat," pronesl u pultíků. Kandidátů na místopředsedy se dotázal, co budou dělat pro jednotlivé kraje.

Babiš řekl, že na diskusi dojde až v neděli. "Máme program, který je plánovaný na zítra, to jsou ty odborné věci. Čekám plno projevů našich poslanců, našich ministrů, a v rámci toho očekávám debatu ohledně směřování našeho hnutí, ohledně našich hodnot, cílů, programu,“ dodal Babiš.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brankář Škarek opustil kemp Islanders a zamířil na farmu

Český hokejový brankář Jakub Škarek se z tréninkového kempu New York Islanders přesunul na farmu do Bridgeportu. Devatenáctiletého odchovance Jihlavy, jehož si Islanders vybrali loni ve třetím kole draftu na 72. pozici, čeká první sezona v Severní Americe. V minulém ročníku chytal Škarek ve finské lize za Pelicans Lahti.

Škarek uzavřel loni v červenci s Islanders tříletou nováčkovskou smlouvu. Za Lahti odchytal 22 utkání s průměrem 2,45 obdržené branky na zápas, úspěšností zákroků 90,58 procenta a jednou udržel čisté konto. V sedmi duelech nastoupil i ve druhé nejvyšší finské lize za Peliitat Heinola.

Další zprávy