"Žluťoučký penízky" aneb jaké důkazy má žalobce v kauze Rath

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 21. 7. 2015 8:53
Ve čtvrtek padl první rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. Podívejte se v infografice na zásadní důkazy, které má v případu žalobce Petr Jirát.

Praha - Do prvního velkého finále dospěla obří korupční kauza skupiny kolem exhejtmana Davida Ratha. Případ, který co do množství a charakteru důkazů (zejména odposlechů), ale i objemu nalezených peněz a postavení aktérů nemá v Česku obdoby. Soudce Krajského soudu v Praze Robert Pacovský ve čtvrtek odpoledne vynesl nepravomocný rozsudek nad Davidem Rathem a Lucií Novanskou. 

Rath dostal za korupci při krajských zakázkách 8,5 roku, Novanská 5 let.

Bývalý hejtman a v minulosti i poslanec a ministr zdravotnictví spolu s Lucií Novanskou ze společnosti ML Compet, která podle žalobce organizovala zmanipulovaná výběrová řízení, si verdikt vyslechli později.

Už v dubnu soud nepravomocně potrestal dalších devět obžalovaných. Kateřině a Petru Kottovým uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení. Tříletou podmínku vyměřil soud Janu Hájkovi ze zdravotnické firmy B-Braun a Václavovi Kovandovi ze stavební firmy Pohl. Tříletou podmínku dostala i Ivana Salačová, která byla spolupracující obviněnou.

Hlavou celé korupční chobotnice byli podle státního zástupce Petra Jiráta bývalý poslanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (v průběhu procesu se vzali a Pancová se nyní jmenuje Kottová). Rath je jako hejtman podle obžaloby kryl a za to si bral část úplatků ze zmanipulovaných zakázek.

Na případný trest (či zproštění obžaloby) čekají také čtyři představitelé stavebních firem či tři prodejci zdravotnické techniky. Podívejte se do galerie na okolnosti vyšetřování a hlavně na důkazy, které rozhodly, s jak přísným prvním trestem odešli od soudu Rath a Novanská.

Jaké byly hlavní důkazy v celé kauze a jaké budou trumfy pro odvolání? Co bude s firmami, které měly uplácet? Čtěte v pátek 24. 7. ve speciálu Hospodářských novin.

Tehdeší hejtman David Rath spolu s Kateřinou Pancovou v lednu 2012 odhalují nového stomatologického robota v kladenské nemocnici. Nyní jsou za "soutěž" na něj stíhání.
Tehdeší hejtman David Rath spolu s Kateřinou Pancovou v lednu 2012 odhalují nového stomatologického robota v kladenské nemocnici. Nyní jsou za "soutěž" na něj stíhání. | Foto: Nemocnice Kladno

Přeprodaný robot

Nepodvádělo se jen ve velkých desetimilionových zakázkách, ale i v drobných za jednotlivé miliony či i statisíce. Policisté například zmapovali nákup „stomatologického robota“ pro kladenskou nemocnici. Za ni jednal Kott, spolu se ženou pak byli členy výběrové komise.

Jak policisté zdokumentovali, Kott si již v září 2011 objednal od Jana Hájka z firmy B. Braun Medical, jak má vypadat technická specifikace robota. V říjnu poté nechal vypsat zakázku a přikázal oslovit tři firmy, mezi nimiž byl i B. Braun Medical. Tato společnost vyhrála nejnižší cenou, když jediný konkurent, který podal nabídku - Janda Dental - byl s 1,999 milionu o několik desítek tisíc dražší.

Přístroj, který B. Braun Medical dodal, přitom nakonec překoupil od neúspěšného konkurenta v soutěži – tomu za něj zaplatil 1,67 milionu. Vydělali na tom oba statisíce – Janda Dental totiž robota nakoupil v zahraničí za pouhých 1,23 milionu korun. Robot byl uveden do provozu v lednu 2012 a při přestřihávání slavnostní pásky nechyběli ani Rath s Pancovou (na snímku).

 

Právě se děje

Další zprávy