Raději bez Roundupu, žádá Praha. Ve Stromovce stříkají karcinogenní látkou i cesty

Helena Havranová
27. 9. 2019 20:25
Herbicid Roundup je známý především jako prostředek na hubení plevele na polích. Řada měst ho používá i ve veřejných parcích nebo na chodnících. Kvůli podezření z rakovinotvorných účinků od toho však některá města upouštějí. Nyní k tomu vyzývá i pražský výbor pro životní prostředí. Třeba v parku Stromovka ale herbicidem dál stříkají i cesty.
Park Stromovka
Park Stromovka | Foto: Shutterstock

"Na zpevněných plochách používáme vypalovač plevelů. Roundup používáme na místech, kde nelze použít vypalovač. To jsou například schody nebo štěrkové plochy," uvedla Barbora Berecová z Údržby Stromovky a obory Hvězda, která patří pod Lesy hlavního města Prahy. Dodala, že od chemikálií zatím upustit neplánují. Podle ní jsou nepostradatelné také při zakládání nových záhonů a trávníků.

Stromovka přitom leží v Praze 7, která se chemickým přípravkům snaží vyhýbat a plevel tam převážně vytrhávají ručně. "Jednou ročně používáme postřik na hubení parazitů, ale jenom na keře buxusy," uvedla vedoucí odboru péče o veřejný prostor Prahy 7 Kristýna Valentová.

Například v Brně se použití herbicidů v parcích vyhýbají úplně. "Postřiky ve veřejném prostoru jsme vyloučili. Na zakládání nových záhonů používáme horkou vodu, plevel odstraňujeme mechanickým kartáčem nebo ručně," řekl Tomáš Trnka z brněnské správy zeleně.

Herbicid Roundup  je potenciálně karcinogenní. Například Federální soud ve Spojených státech ostatně letos v březnu rozhodl, že herbicid Roundup německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer způsobuje rakovinu. 

Výbor doporučil herbicid omezit

Časté používání přípravků s glyfosáty se nelíbí pražskému výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí. Vydal proto před pár dny doporučení pro městské orgány, části a organizace, aby při hubení plevele herbicidy s glyfosáty omezily.

"Glyfosáty jsou podezřelé z rakovinotvorných účinků. Jako starostka mám navíc osobní zkušenost, že lidé požadují, aby se Roundup nepoužíval," řekla předsedkyně výboru a starostka městské části Praha-Slivenec Jana Plamínková (STAN). Jako alternativy uvádí například přístroje používající horkou vodu či páru nebo plevel mechanicky odstranit.

Výbor nevydal nařízení, ale jen doporučení - zda ho městské části vyslyší, už je na nich. Přinejmenším městské organizace by podle Plamínkové užívání škodlivých herbicidů omezit měly. "Jde o to dostat do veřejnosti povědomí o tom, že Roundup a podobné herbicidy nejsou v pořádku a co nejdřív by se měly omezit. Praha by měla jít příkladem," vysvětlila.

Usnesení navrhl místopředseda výboru Tomáš Murňák (piráti) ve spolupráci s místostarostkou Prahy 12 Evou Tylovou (za piráty s podporou zelených), kde herbicid nepoužívají už osm let. "Když jsem v roce 2010 přišla na městskou část, viděla jsem, jak se například vysekané šípky zalévaly Roundupem, aby znovu nevyrostly. To mi připadalo absurdní a jako ekoložka si myslím, že bychom životní prostředí neměli zbytečně zatěžovat chemickými látkami," vysvětlila Tylová.

Jak ale uvádí Tomáš Trnka z brněnské správy zeleně, například horkovodní likvidátor plevele stojí kolem tří až čtyř set tisíc korun. Výbor, který doporučení vydal, je pouze poradním orgánem zastupitelstva a žádné peníze na případnou podporu při nákupu nových zařízení tedy nenabízí. "Praha 12 se obejde bez zvýšené dotace, ale případná nová dotační výzva v rámci opatření proti klimatické změně může být k diskusi," uvedl místopředseda výboru Murňák.

V unii má glyfosát povolení do roku 2022

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je herbicid glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky nicméně glyfosát považují za neškodný a Evropská komise v roce 2017 prodloužila povolení jeho užívání o dalších pět let.

Česko loni schválilo plošný zákaz glyfosátu, později od zákazu ale ustoupilo a zúžilo ho pouze na vysušování a urychlování dozrávání plodin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy