Raději bez Roundupu, žádá Praha. Ve Stromovce stříkají karcinogenní látkou i cesty

Helena Havranová
27. 9. 2019 20:25
Herbicid Roundup je známý především jako prostředek na hubení plevele na polích. Řada měst ho používá i ve veřejných parcích nebo na chodnících. Kvůli podezření z rakovinotvorných účinků od toho však některá města upouštějí. Nyní k tomu vyzývá i pražský výbor pro životní prostředí. Třeba v parku Stromovka ale herbicidem dál stříkají i cesty.
Park Stromovka
Park Stromovka | Foto: Shutterstock

"Na zpevněných plochách používáme vypalovač plevelů. Roundup používáme na místech, kde nelze použít vypalovač. To jsou například schody nebo štěrkové plochy," uvedla Barbora Berecová z Údržby Stromovky a obory Hvězda, která patří pod Lesy hlavního města Prahy. Dodala, že od chemikálií zatím upustit neplánují. Podle ní jsou nepostradatelné také při zakládání nových záhonů a trávníků.

Stromovka přitom leží v Praze 7, která se chemickým přípravkům snaží vyhýbat a plevel tam převážně vytrhávají ručně. "Jednou ročně používáme postřik na hubení parazitů, ale jenom na keře buxusy," uvedla vedoucí odboru péče o veřejný prostor Prahy 7 Kristýna Valentová.

Například v Brně se použití herbicidů v parcích vyhýbají úplně. "Postřiky ve veřejném prostoru jsme vyloučili. Na zakládání nových záhonů používáme horkou vodu, plevel odstraňujeme mechanickým kartáčem nebo ručně," řekl Tomáš Trnka z brněnské správy zeleně.

Herbicid Roundup  je potenciálně karcinogenní. Například Federální soud ve Spojených státech ostatně letos v březnu rozhodl, že herbicid Roundup německého chemického a farmaceutického koncernu Bayer způsobuje rakovinu. 

Výbor doporučil herbicid omezit

Časté používání přípravků s glyfosáty se nelíbí pražskému výboru pro infrastrukturu, technickou vybavenost a životní prostředí. Vydal proto před pár dny doporučení pro městské orgány, části a organizace, aby při hubení plevele herbicidy s glyfosáty omezily.

"Glyfosáty jsou podezřelé z rakovinotvorných účinků. Jako starostka mám navíc osobní zkušenost, že lidé požadují, aby se Roundup nepoužíval," řekla předsedkyně výboru a starostka městské části Praha-Slivenec Jana Plamínková (STAN). Jako alternativy uvádí například přístroje používající horkou vodu či páru nebo plevel mechanicky odstranit.

Výbor nevydal nařízení, ale jen doporučení - zda ho městské části vyslyší, už je na nich. Přinejmenším městské organizace by podle Plamínkové užívání škodlivých herbicidů omezit měly. "Jde o to dostat do veřejnosti povědomí o tom, že Roundup a podobné herbicidy nejsou v pořádku a co nejdřív by se měly omezit. Praha by měla jít příkladem," vysvětlila.

Usnesení navrhl místopředseda výboru Tomáš Murňák (piráti) ve spolupráci s místostarostkou Prahy 12 Evou Tylovou (za piráty s podporou zelených), kde herbicid nepoužívají už osm let. "Když jsem v roce 2010 přišla na městskou část, viděla jsem, jak se například vysekané šípky zalévaly Roundupem, aby znovu nevyrostly. To mi připadalo absurdní a jako ekoložka si myslím, že bychom životní prostředí neměli zbytečně zatěžovat chemickými látkami," vysvětlila Tylová.

Jak ale uvádí Tomáš Trnka z brněnské správy zeleně, například horkovodní likvidátor plevele stojí kolem tří až čtyř set tisíc korun. Výbor, který doporučení vydal, je pouze poradním orgánem zastupitelstva a žádné peníze na případnou podporu při nákupu nových zařízení tedy nenabízí. "Praha 12 se obejde bez zvýšené dotace, ale případná nová dotační výzva v rámci opatření proti klimatické změně může být k diskusi," uvedl místopředseda výboru Murňák.

V unii má glyfosát povolení do roku 2022

Podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny je herbicid glyfosát pravděpodobně karcinogenní. Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky nicméně glyfosát považují za neškodný a Evropská komise v roce 2017 prodloužila povolení jeho užívání o dalších pět let.

Česko loni schválilo plošný zákaz glyfosátu, později od zákazu ale ustoupilo a zúžilo ho pouze na vysušování a urychlování dozrávání plodin.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd, v Libereckém kraji měli hasiči 21 zásahů

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru. Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

"Podle předpovědi to vypadá, že asi dnes jezdit nebudeme," uvedl přednosta lanovky Vladimír Štěpán. Rychlost větru na horní stanici podle něj dosahuje 108 kilometrů v hodině, přípustných pro provoz lanovky je maximálně 58 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy