Jsme opravdu z nejhoršího venku? Virolog popisuje nejbližší scénáře covidu-19

Kristýna Pružinová Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
8. 6. 2021 7:00
Virus SARS-CoV-2 ze společnosti jen tak nevymizí. Jednou z hypotéz je, že se z covidu-19 stane běžné respirační onemocnění. Ale určitě tady s námi ještě nějakou dobu zůstane. Bude hodně záviset na tom, jestli se podaří proočkovat opravdu vysoké procento populace, uvádí pro Aktuálně.cz virolog Jan Weber.
Život v pandemii - virolog Jan Weber o budoucnosti covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle Webera je pravděpodobné, že v případě vysoké proočkovanosti bude v budoucnu docházet pouze k malým a lokálním ohniskům nákazy covidu-19. "Potřebujeme proočkovanost 65 až 70 procent. To je základní mez, abychom vůbec mohli začít mluvit o kolektivní ochraně," uvádí Weber, vedoucí skupiny virologie z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Poslední údaje ze zemí, kde je proočkovanost vysoká, podle virologa dokazují, že vakcíny proti covidu-19 jsou opravdu účinné. "Máme tak naději, že v takových zemích se epidemie nevrátí už v tak velkém měřítku," komentuje Weber.

"Zatím se u všech variant viru ukázalo, že očkování na ně funguje velmi dobře. V Izraeli převládala z 95 procent takzvaná britská varianta a účinnost očkování na ní byla 97 procent," dodává virolog.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Weber také uvádí, zda se na podzim může objevit ještě nakažlivější varianta viru SARS-CoV-2.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy