Virus španělské chřipky nezmizel. Covid je trénink na horší pandemii, míní genetik

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Kristýna Pružinová, Martin Krepindl
15. 11. 2020 7:30
V případě pandemie španělské chřipky došlo k úplnému promoření a velkým úmrtím. Doufám, že se to nestane i s koronavirem, proto si myslím, že má smysl proti němu bojovat. Katastrofický scénář, když se mu neubráníme, je takový, že virus zabije, kolik lidí bude moct, a to nebude malé číslo. Mohlo by být srovnatelné i se španělskou chřipkou, říká pro Aktuálně.cz molekulární genetik Jan Pačes.
Život v pandemii: Druhá vlna - koronavirus a španělská chřipka | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd České republiky podotýká, že virový kmen H1N1, který způsobil španělskou chřipku, vyvolal pandemii ještě dvakrát poté. "Toho jsme se nikdy nezbavili a jednou za 20 až 50 let se znova objeví a způsobí pandemii, ale už ne tak zásadní," komentuje Pačes.

Také zdůrazňuje, že od dob španělské chřipky má lidstvo sice lepší léčebné metody, ale na druhou stranu bývají pandemie v dnešní době kvůli cestování rychlejší a silnější než v minulosti.

Podle Pačese není přeskok viru ze zvířete na člověka ničím výjimečným. "První setkání viru s novým druhem je vždycky problematické a ve většině případů se nic nestane. Ale sem tam je to taková situace, jakou máme teď," vysvětluje Pačes. "Takže musíme být připraveni na to, že se toto může opakovat," dodává.

Podívejte se také na další díly seriálu Aktuálně.cz Život v pandemii.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy