reklama
 
 

Živě z obří srážky na D1: Nic jsem neviděl, a pak smyk

20. 3. 2008
Foto: Ludvík Hradílek
Jeli jsme opatrně, dušovali se řidiči

Vysočina - V dvouproudé parkoviště všech typů aut i kamionů či autobusů se dnes změnila dálnice D1 a to v obou směrech.

Vedle nablýskané limuzíny Audi stojí otřískaný Favorit. Ani silnější motor ale majiteli "audiny" nepomůže. Oba řidiči musí počkat až hasiči uvolní dálnici po obří havárii, kdy se srazilo zhruba 120 vozidel.

Čtěte více: V hromadné srážce na D1 uvízlo na 20 tisíc lidí

Řidiči se svými posádkami či cestující autobusů se na střídačku ohřívají v autech či pokuřují na okrajích dálnice. Děti využívají sněhové nadílky na Vysočině a koulují se nebo dělají ve sněhu andělíčky.

O pár kilometrů dál zažili lidé hotové peklo. Ve směru na Prahu se bezmála devadesát aut proměnilo jen v hromadu plechu.

"Sakra típněte tu cigaretu," křičí žena středních let uprostřed asi desítky v sobě zakleslých osobáků na další ženu z jiného nabouraného vozu. "Teče tady někde benzín, chcete snad, abychom ke všemu vybouchli."

"Není divu, že to dopadlo takhle. Když jsme se do sebe nabourali byly na dálnici dva centimetry ledu," vypráví řidič kamionu, který je napříč silnicí, kapotu vmáčklou do polorozvalených svodidel. V té chvíli už dálnice vypadá spíše jako malá řeka.

Vinu počasí dává i řidič Opelu, který jako zázrakem unikl hromadnému střetu desítky vozidel.

"Hustě sněžilo, takže nebylo nic vidět, vůbec jsem nevěděl, že je přede mnou nějaká bouračka. Nikde žádné varování," popisuje situaci Marek Těšínský, který mířil z Brna na pracovní cestu. Nehody si všiml teprve tehdy, když byl těsně před ní.

Více na Aktuálně.cz

Více na Aktuálně.cz

"Začal jsem přibržďovat, když v tom mě předjížděl autobus. Ten však dostal smyk a kolmo narazil do kamionu." Do smyku se dostal i Opel, který se bez škrábanců zastavil několik málo metrů před autobusem.

Přidává se i řidič kamionu, který zůstal též bez škrábnutí stát za zaklíněnými vozy. "Bylo vidět tak na dvacet centimetrů. Nechápu neopatrnost řidičů."

Toto nařčení však řidiči zapasovaní mezi dalšími vozy odmítají. I oni prý jeli opatrně. "Když jsme viděli, co je před námi začali jsme brzdit, ale dostali jsme se do smyku."

"Tady jste se otočil, naboural mi do zadku a odrazil se od něj," říká řidič kamionu řidiči nedaleko stojící dodávky. Ten je krčí rameny. "Nic jsem neviděl."

Právě o tom, jak se vše seběhlo, diskutuje nejvíce lidí. Ti "šťastnější" již vše popisují policistům, kteří však mezi vozy postupují jen velmi pomalu.

"Jsem v tý bouračce na D1. Nic mi není," říká muž středních let do mobilního telefonu. "Opravdu mi nic není. Dám ti toho pána, co to tady má na starost. On ti to potvrdí," ujišťuje muž do telefonu. Poté přelézá přes kapoty několika aut, aby se dostal do svého vozu pro doklady. Jiná cesta k nim nevede.

Kolem třetí odpoledne se pomaličku rozjíždí směr z Prahy do Brna. Druhá polovina dálnice s větším počtem aut zůstane zavalená ještě několik hodin. Odstranit devět desítek vraků bude hasičům trvat možná do půlnoci, možná ještě déle.

Záchranáři ale mají jasno: Hlavně, že tu nebyl žádný smrtelný případ. Šest těžce raněných je na takovou bouračku dobré skóre.

Čtěte více: Počasí má první oběť: U Kuřimi zemřel při nehodě řidič

autor: Adam Junek, Hana Pražáková | 20. 3. 2008

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama