Živě: Kiska vyzval pamětníky, aby mladším lidem přiblížili časy naděje, ale i chvíle zrady

Živě
Lidé v celém Česku si v úterý připomínali výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Okupace ze srpna 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidskou tváří", spojený s reformami, které zaváděl tehdejší první tajemník Ústředního výboru KSČ Alexander Dubček. Hlavní část programu v Praze se soustředila u budovy Českého rozhlasu ve Vinohradské ulici, večer pak na Václavském náměstí. Dění okolo výročí okupace jsme sledovali v on-line zpravodajství.
Projevy premiéra Babiše a předsedy sněmovny Vondráčka přehlušil skandující dav. Nechceme Bureše, křičeli lidé před Rozhlasem. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
0:10

Naše zpravodajství o dění souvisejícím s 50. výročím okupace Československa končí. Děkujeme vám za pozornost.

0:10

Prohlédněte si fotoreportáž Ludvíka Hradilka z pietní akce k 50. výročí okupace v Plzni.

22:30

Koncert hitů roku 1968 zaplnil celé Václavské náměstí, přišly odhadem desetitisíce lidí. Takhle večerní atmosféru zachytil nás fotoreportér Jakub Plíhal.

Koncert hitů roku 1968 zaplnil 21. srpna celé Václavské náměstí, přišly odhadem desetitisíce lidí.
Koncert hitů roku 1968 zaplnil 21. srpna celé Václavské náměstí, přišly odhadem desetitisíce lidí. | Foto: Jakub Plíhal
21:40

Na dvou brněnských náměstích si dnes lidé připomněli 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Za kostelem svatého Jakuba se po 15:00 sešla nejméně stovka lidí, další průběžně přicházeli a do pozdního večera zůstalo nevelké náměstí zaplněné. Program připravilo Divadlo Bolka Polívky s iniciativou Společně Brno. Akce měla i přesah do současnosti, někteří účastníci se vymezili vůči nepřímému podílu komunistů na moci a proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO).

Večer na náměstí promluvil někdejší studentský vůdce a pozdější senátor Martin Mejstřík a také historik a publicista Luděk Navara. Současné členství v NATO a EU označil za záruku, že se "osmašedesátý" nebude opakovat, varoval před dezinterpretacemi historických událostí a "falešnou hrou" současného Ruska.

20:50

Zcela zaplněné Václavské náměstí dnes večer sledovalo začátek Koncertu ´68 - největší hity roku 1968. Koncert, který má připomenout atmosféru přelomového roku, zahájila několikaminutová projekce se vzpomínkami pamětníků na srpnové událostí z řad známých osobností. Na to, jak prožíval invazi, zavzpomínal například politik Petr Pithart nebo scénárista Zdeněk Svěrák.

Přítomní policisté nechtěli počet diváků odhadnout. Určitě ale jde až o desetitisíce přihlížejících, řekli zpravodaji ČTK.

Během večera postupně vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Na koncertu zazní výhradně písně z 60. let, ale v nové úpravě. Diváci tak uslyší nové aranže písní Lady Carneval, Bratříčku, zavírej vrátka, Želva nebo Klaunova zpověď.

20:31
20:30

Mluvčí ČRo Jiří Hošna odhaluje, kolik lidí na Václavské náměstí dorazilo.

20:07

Projev Kisky se líbil předsedovi STAN Petru Gazdíkovi

20:05

Povinností demokratických politiků je chránit svobodu, a proto potřebujeme spojence se stejnými hodnotami. V dnešním televizním projevu to při příležitosti 50. výročí invaze vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa řekl slovenský prezident Andrej Kiska. Hlava slovenského státu také připomenula oběti invaze z roku 1968 a následnou takzvanou normalizaci, která v tehdejším Československu postihla řadu lidí.

"Je povinností dnešních demokratických politiků chránit naši svobodu, možnost rozhodovat o naší budoucnosti bez obav z toho, že naše rozhodnutí zlomí hrubá síla. Proto potřebujeme spojence se stejnými hodnotami a stejným respektem ke svobodě, právům lidí a k demokracii," uvedl Kiska. Dodal, že takové spojence má země v Evropské unii a v Severoatlantické alianci, dvou pilířích prosperity a bezpečnosti Slovenska.

Události spojené s invazí do Československa v roce 1968 přirovnal Kiska k příšernému a nepředstavitelnému filmu. "Největší operace v dějinách Varšavské smlouvy se vydařila, do rána obsadili celou republiku. Žádné kontrarevolucionáře nenašli, zato však v zemi, kde se do té doby šířila naděje na svobodnější život, zabili desítky nevinných obětí," řekl.

Slovenský prezident připomněl, že po podpisu takzvaného moskevského protokolu československými představiteli, jenž obsahoval mimo jiné opatření po obsazení Československa, došlo k potlačování svobody tisku, projevu či víry.

"Na pracovištích se rozběhly potupné prověrky, desetitisíce zaměstnanců byly šikanovány, vyhazovali je z práce, jejich děti nesměli studovat. Mnozí šikovní a vzdělaní lidé emigrovali. Moc převzali bezcharakterní jedinci opírající se o sovětské bodáky," řekl Kiska. Zároveň vybídl veřejnost, aby s mladší generací hovořila o období okupace Československa.

Projev Kisky byl předtočen ve středoslovenském městě Sliač. Kiska tam předloni spolu s bývalým českým politikem Michaelem Kocábem, který na začátku 90. let stál v čele parlamentní komise dohlížející na odjezd sovětských vojáků z Československa, odhalil památník odsunu okupačních vojsk.

Prezident Andrej Kiska oznámil, že je připraven přijmout Ficovu demisi a Pellegriniho jmenovat novým premiérem.
Prezident Andrej Kiska oznámil, že je připraven přijmout Ficovu demisi a Pellegriniho jmenovat novým premiérem. | Foto: Matej Slávik
20:00

Na Václavském náměstí je vše připraveno.

19:25

Zahraniční média si povšimla mlčení prezidenta Miloše Zemana k 50. výročí vojenské invaze zemí Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968. Podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda RFE/RL se projevy sympatií daly očekávat odkudkoli ve světě, jen ne z Hradu. Server Politico či německá rozhlasová stanice Deutsche Welle uvádějí, že za to je hlava státu terčem kritiky zejména pravicové opozice.

"V Česku a na Slovensku se očekával projev sympatií a vzpomínek ze všech koutů světa ve vzpomínce na 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa, která rozdrtila probuzení pražského jara. Kromě jednoho místa - Pražského hradu," uvedlo dnes RFE/RL na svém webu.

"Český prezident Miloš Zeman, jeden z nejsilnějších spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci Evropské unie, 21. srpna nepronese žádný projev, ani se nezúčastní žádných pamětních akcí," pokračovala rozhlasová stanice.

Podle ní se tak "zvýraznil jeden z nejspornějších prvků pětiletého působení 73letého Zemana jako hlavy státu". Mezi další kontroverzní body RFE/RL zařazuje Zemanovu "zjevnou vazbu na Rusko" a jeho opakované výzvy k odvolání západních sankcí a zlepšení vztahů s Ruskem.

18:24

Praha 6 v úterý odhalila novou destičku u sochy maršála Koněva. Podívejte se na fotogalerii z akce.

18:05

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa vedla k řadě tragických obětí na životech, k nimž patřil i Jan Palach a další lidé, kteří se na protest proti agresi upálili. Uvedl to dnes šéf dolní komory polského parlamentu (Sejmu) Marek Kuchciński, který v den 50. výročí zahájení okupace Československa vzdal hold obětem vpádu sovětské armády a dalších vojsk včetně polských. Sejm schválil rezoluci na počest obětí již před měsícem.

"Vedlo to (okupace) k projevům odporu, jejichž důsledky byly tragické. Češi Jan Palach a Jan Zajíc, Polák Ryszard Siwiec, Maďaři Sándor Bauer a Márton Moyses vzplanuli jako živé pochodně," připomněl dnes podle agentury PAP maršálek Kuchciński.

18:00

Položením květin u pamětní desky na pražském Klárově uctili dnes v podvečer politici ODS v čele s předsedou strany Petrem Fialou památku obětí okupace vojsky Varšavské smlouvy ze srpna 1968. Deska je na Klárově umístěna na památku studentky ČVUT Marie Charouskové, kterou na tomto místě 26. srpna 1968 zastřelila okupační vojska.

17:50

Násilné ukončení pražského jara ukazuje, že svobodu je možné na čas potlačit. Svobodu všech a navždy ale potlačit nelze, je přesvědčen německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD). V den 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy to napsal na twitteru. K tehdejším událostem se dnes vyjadřují i představitelé dalších německých stran. Šéf diplomacie Maas ve svém tweetu také poznamenal, že touha lidí po svobodě byla základem sjednocení Evropy a dnes je aktuální jako nikdy dříve.

Foto: Reuters
16:46

Generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl na svém Twitteru komentuje úterní výročí

16:30

Potlačení pražského jara v srpnu 1968 se projevuje v celé Evropě ještě dnes. Píše to v úterním komentáři mezinárodně respektovaný švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Po nehybnosti následujících desetiletí totiž podle listu místo organické změny následovala šoková terapie, která přinesla i polarizaci společnosti, nespravedlnost, korupci a nedůvěru. Toho dnes využívají politici v zemích jako Polsko a Česká republika, naznačuje NZZ.

"Brutální konec československého reformního experimentu pohřbil i naději na něžnou změnu ve východním bloku. Zničená důvěra se dodnes zcela nevrátila - s důsledky pro celou Evropu," píše NZZ ve svém hlavním dnešním komentáři.

Cenou za události roku 1968 bylo podle listu zatuhnutí. "Ztracená desetiletí také znamenala, že východoevropské satelitní státy za 'návrat do Evropy' draze zaplatily: hospodářsky nekonkurenceschopné, intelektuálně vykrvácené a společensky otřesené se podrobily 'šokové terapii' západních expertů," píše deník.

16:29

"Byla to chyba Moskvy?" ptá se ruská státní agentura RIA Novosti. Podle ní 21. srpen 1968 znamenal nejen zmařené naděje; zajistil také dalších 20 sice chudých, ale mírových let. A Češi, kteří nebojovali za svou zem od roku 1620, nebojovali ani tenkrát, připomněl autor. Ruský list Izvestija otiskl článek politologa Alexandra Vedrussova, který tvrdí, že pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných USA a že vstup vojsk reagoval na lynčování komunistů a odehrál se na žádost Alexandera Dubčeka.

"Debata o roku 1968 a Československu je ve skutečnosti o současném Rusku. Pro ty, kdo je vidí jako agresivní impérium, je vstup vojsk triumfem SSSR a pomocí Čechům. Pro ty, jimž je cizí imperiální třeštění a agrese, je to strašné neštěstí pro obě země. Na tom, jaké stanovisko převládne ve společnosti, závisí její budoucnost. Tento spor ještě neskončil," naopak napsal ruský internetový list Gazeta.ru.

16:27

Snímek mladíka s československou vlajkou na sovětském tanku se v den 50. výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa dostal na titulní stránku deníku The New York Times (NYT).

Pro miliony Čechů a Slováků byl přechod od naděje k beznaději po srpnové invazi "stejně rychlý, jako šokující", píše NYT. "Moskva dokázala úspěšně obnovit nadvládu nad zemí, ale konečná cena za vítězství byla vysoká. Možná více než jakákoli jiná událost během studené války invaze světu v celé nahotě odhalila totalitní podstatu sovětského režimu," pokračuje článek, provázený řadou fotografií od Josefa Koudelky. "Ve své intimnosti a živých detailech… ukázaly propagandu proudící z Moskvy - že vojáci byli posláni kvůli obnovení pořádku a místní obyvatelé je přivítali - jako naprosté lži," napsal newyorský list.

15:58

Jaká byla role maršála Koněva v roce 1968? Rozhovor s historikem Danielem Povolným.

15:57

V Praze 6 odhalení zrestaurovaného pomníku maršála Koněva. Součástí jsou i informační tabule, které připomínají jak osvobození Prahy, tak i negativní kapitoly z vojevůdcova života. 

15:56

Česká rodačka Madeleine Albrightová na Twitteru také vzpomíná na důležité výročí.

15:51

Ukrajinská ambasáda zveřejnila protokoly KGB, které dokumentují reakce neznámých Ukrajinců na okupaci Československa. Jedná se o tři různé nápisy ze srpna 1968: "Ruce pryč od Československa! Ať žije Dubček" nebo "Smrt sovětským okupantům".

Bohužel, žádný fotograf Koudelka by v Sovětském svazu neměl šanci zůstat na svobodě. Proto akty protestu jednotlivých bezejmenných Ukrajinců proti #okupace1968 jsou zadukomentovány jen ve složkách StB. A těch materiálů je opravdu hodně. Ruce pryč od Československa! Ať žije Dubček!

Zveřejnil(a) Embassy of Ukraine in Prague / Velvyslanectví Ukrajiny v Praze dne 21. August 2018
15:49

"Že Zeman nebude mít projev k výročí okupace mi nevadí, ať řekne cokoliv, vypukne palba," říká Robert Sedláček," režisér filmu Palach.

Zeman je unavený, své postoje si odskákal v roce 1969, Palach je symbol těch lepších, říká Sedláček

31:17
Že Zeman nebude mít projev k výročí okupace, mi nevadí, ať řekne cokoliv, vypukne střelba. Lituji toho, že jsem přebíral státní vyznamenání v mikině | Video: Emma Smetana
15:26

"Kdo vyhrál volby s tezí, že tradiční politici blábolí, nepůsobí jako rétor liberální demokracie úplně věrohodně. Na výročí srpna 1968 teprv ne," píše komentátor Jan Lipold. 

15:18

Komentář místopředsedkyně ODS Alexandry Udženija 

15:25

Demokracie a svoboda myšlení vyžadují i v dnešní Evropě naši aktivní ochranu. Uvedl to v dnešním prohlášení k 50. výročí násilného ukončení pražského jara rakouský kancléř Sebastian Kurz.

"Dnes je tomu 50 let, co pražské jaro krvavě potlačila vojska Varšavské smlouvy. Naši čeští a slovenští sousedé pokojně požadovali reformy," uvedl Kurz v prohlášení zveřejněném na Twitteru.

"Stovky lidí zaplatily svým životem, tisíce uprchly, částečně i do Rakouska. Jim patří naše vzpomínka," zdůraznil kancléř při příležitosti 50. výročí vpádu okupačních vojsk do Československa.

"Události roku 1968 jsou ale také připomenutím, že demokracie a svoboda projevu v Evropě vyžadují i dnes naši aktivní ochranu," uzavřel šéf rakouské vlády.

15:06

Vyjádření britského velvyslance v Praze.

15:04

Premiér Babiš předtím než pronesl projev k výročí okupace. 

Andrej Babiš před Českým rozhlasem 21. 8. 2018.
Andrej Babiš před Českým rozhlasem 21. 8. 2018. | Foto: ČTK
14:29

Podívejte se na sestřih z pietního aktu před Českým rozhlasem.

Lidé vypískali Babiše i Vondráčka. Děkuju fanouškům, že nám rostou prefence, rozloučil se premiér

Andrej Babiš před Českým rozhlasem.
4:37
Projevy premiéra Babiše a předsedy sněmovny Vondráčka přehlušil skandující dav. Nechceme Bureše, křičeli lidé před Rozhlasem. | Video: DVTV
14:19

Pietního aktu před Českým rozhlasem se zúčastnil i ministr kultury Antonín Staněk. 

14:18

 Oběti srpnové okupace v roce 1968 si připomínali lidé také v Desné na Jablonecku. Při havárii a následném požáru sovětské cisterny tam před 50 lety uhořela 74letá Marie Vodáková s vnučkou, které šly právě po chodníku. Jejich smrt připomíná pamětní deska u bývalého kulturního domu Sklář v místech, kde obě zahynuly. Jako každý rok lidé u památníku položili květiny a zapálili svíčky. 

14:14

Někteří si po pietním aktu pořizovali selfie. 

13:30

Církev by měla pozvednout hlas, když je svoboda v ohrožení, vyzývá plzeňský biskup Tomáš Holub.

13:30

Za "něco hovadského a bezohledného" označil místopředseda lidovců Marian Jurečka Babišovu část projevu, ve které děkoval fanouškům za rostoucí preference. 

13:25

Minutou ticha a položením květin si dnes dopoledne Liberec připomněl devět obětí srpnové okupace 1968. Lidé u památníku tvořeného tankovým pásem se jmény obětí zapalovali svíčky. Liberec byl před 50 lety po Praze druhým nejcitelněji postiženým městem. Okupanti po sobě zanechali devět mrtvých a 45 zraněných. 

13:19

"Sovětský svaz definitivně potvrdil, že 2. světové válce neosvobozoval, ale dobýval," píše Jan Farský (STAN)

13:00

K dění před budovou rozhlasu se vyjádřil také místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. 

12:58

Výročí okupace si ODS připomene tichým pochodem. 

12:58

Jiří Drahoš s manželkou také přišel k Českému rozhlasu.

12:53

V ruských médiích zaznívá i liberálnější pohled na 50. výročí vstupu vojsk Sovětského svazu a jeho spojenců do tehdejšího Československa.

Například deník Kommersant připravil interaktivní přílohu, připomínající demokratické přeměny za pražského jara a podrobně rekapitulující invazi dobovými snímky, dokumenty a vzpomínkami z obou stran.

"Přestože SSSR z mapy zmizel skoro před 30 lety, mnozí se dodnes ztotožňují s ním a s jeho vůdci. Takové ztotožnění s režimem vysvětluje vztah mnoha Rusů ke vstupu vojsk do Československa," poznamenal internetový list Gazeta.ru k poznatkům, že neznalost této události mezi Rusy se během deseti let zmenšila z 55 na 46 procent, ale za to třetina tuto akci schvaluje.

12:52

Pan Bajgar vzpomíná na to, jak zachraňoval jednu z obětí okupace. 

12:45

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) se vyjádřil k pískotu během svého projevu. 

12:45

Pietního aktu před Českým rozhlasem se zúčastnil i ministr obrany Lubomír Metnar. 

12:32

Předseda Senátu Milan Štěch se vyjádřil k atmosféře při pietním aktu před Českým rozhlasem: "Vzhledem k tomu, že se jednalo o pietní akt, bylo by samozřejmě lepší, kdyby dnešní vzpomínka na srpen 1968 probíhala v důstojnější atmosféře. Demokracie není dokonalá, dělají ji lidé a ti nejsou bezchybní. Ale stále je demokracie to nejlepší, co máme. Na druhou stranu umím pochopit naštvanost a nedůvěru, kterou dnes příchozí na Vinohradské třídě vyjádřili vůči předsedovi vlády Andreji Babišovi. I on by si měl uvědomit, že svým dílem přispívá k polarizaci společnosti."

12:26

Jak na srpen 1968 vzpomínají pražští záchranáři? "Při pomoci pacientům nasazovali zdravotníci vlastní životy." 

12:24

Babišův příchod i celý projev doprovázel hlasitý pískot demonstrantů. 

12:21

Slovenský prezident Andrej Kiska se na Twitteru vyjádřil k výročí okupace.

12:20

Jak by podle expremiéra Mirka Topolánka mělo vypadat uctění těch, kteří bojovali proti okupaci.  

12:43

"Lidem to není lhostejné, tedy kromě našeho prezidenta," tvrdí jedna účastnice akce před Českým rozhlasem.

12:17

"Se nám tady roztahuje slovenskej STBák," říká jedna z kritiček premiéra Andreje Babiše. 

12:13

Poštovní známku, pamětní minci i sběratelskou bankovku vydalo Slovensko u příležitosti 50. výročí vojenské invaze do Československa. Na možnost koupit si zmiňované suvenýry dnes čekaly v Bratislavě davy lidí již hodinu před otevřením prodejního místa.

Na poštovní známce z dílny Slovenské pošty, na stříbrné sběratelské minci od slovenské centrální banky i na sběratelské bankovce z produkce soukromé společnosti je shodně vyobrazen motiv fotografie muže s odhalenou hrudí před tankem okupantů v Bratislavě.

12:12

Projev předsedy vlády Andreje Babiše v rámci pietního aktu před budovou Českého rozhlasu

Vážení spoluobčané, dámy a pánové,

jsem rád, že mohu u příležitosti 50. výročí 21. srpna 1968 společně s Vámi uctít památku statečných obránců Českého rozhlasu. V naší historii jsou mezníky, které ovlivnily životy lidí na dlouhou dobu. Rok 1968 mezi ně nepochybně patří.

V Československu vznikl počátkem roku 1968 tzv. obrodný proces a strhl celé generace k podpoře hledání nového svobodnějšího, spravedlivějšího a otevřenějšího společenského systému, jak se tehdy říkalo "socialismu s lidskou tváří". Lidé vkládali do tohoto obrodného procesu velké naděje a podpora liberalizačních trendů nabyla téměř celonárodního charakteru. Většina lidí tehdy věřila v proces demokratizace.

Lidé s obrodným procesem spojovali svobodu, svobodu projevu a sdružování, svobodný tisk či kulturu, možnost svobodně cestovat a poznávat svět. Lidé také chtěli podstatný vzestup blahobytu a životní úrovně. Už nechtěli komunistickou diktaturu východního sovětského typu. Chtěli zkrátka žít v normální svobodné společnosti.

Vpád vojsk států Varšavské smlouvy nakonec u nás reformní proces a liberalizaci společnosti ukončil.  Posléze byly ze strany normalizátorů zastaveny všechny snahy o změnu k lepšímu. Potlačení pražského jara poznamenalo životy našich lidí na mnoho dalších let. Nadšení vystřídala postupně deziluze a zklamání.

Pro Československo byla v roce 1968 okupace a především to, co po ní následovalo, velké společenské trauma. Tzv. normalizace znamenala pro mnohé občany, kteří se aktivně zapojili do obrodného procesu či liberalizace a demokratizace společnosti, propouštění ze zaměstnání či dokonce věznění, obnovení cenzury, zrušení většiny zájmových a politických sdružení a organizací a další omezení občanských svobod. Z naší země také postupně emigrovala do zahraničí významná část inteligence.

Invaze vojsk byla brutální, umírali při ní naši lidé. Právě tady u budovy Českého rozhlasu nezvaní vojáci stříleli na jeho obránce, kteří bránili svobodu slova a pravdivé informování našich občanů. Československý rozhlas - jeho obránci i zaměstnanci - se stali symbolem odporu proti okupaci.

Dovolte mi na tomto místě vyjádřit mou úctu a obdiv těmto obráncům a vlastencům, kteří neváhali nasadit za svobodu a vlast i své životy.

Dovolte mi vyjádřit obdiv ke všem lidem, kteří se v souvislosti s okupací zachovali statečně, nejen v ulicích Prahy. Vzpomeňme lidi, jako byla olympijská vítězka Věra Čáslavská, která na okupaci upozornila statečným gestem celý svět na olympijských hrách v Mexiku. Gestem, za které musela nést těžké osobní následky.

Dovolte mi ještě zmínit náladu společnosti. V roce 1968 byli lidé nejprve nadšeni a pak zklamáni. V listopadu 1989 byli také lidé plní entuziasmu, aby také časem přišli na to, že mít demokracii, a budovat svobodnou, slušnou a prosperující společnost je těžká a vlastně nikdy nekončící práce. Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet a kteří by ani neměli chodit k volbám, protože volí jinak, než si to tzv. elity přejí. Jsme svědky nekončících politických sporů s falešnými záminkami, které jen dále polarizují společnost.

Nesouhlasím s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. Každý si dnes může říkat a psát co chce, každý si může založit stranu nebo hnutí nebo změnit své volební preference. A komu se něco nebo někdo nelíbí, může jakkoli kritizovat a proti něčemu brojit nebo si v příštích volbách zvolit někoho jiného. Svoboda a demokracie je především to, že umím uznat, že má někdo právo na jiný názor a na jinou preferenci než já.

V Česku máme mnoho šikovných a talentovaných lidí s obrovským potenciálem, ale málo se o nich píše. Jako bychom si neuměli vážit úspěchů vlastních lidí. Všude je jenom samý konflikt a rozbroje. Úspěch by určitě neměl vyvolávat závist. Měli bychom být na sebe víc hrdí a umět vyzdvihnout šikovné a talentované lidi, mělo by se o nich psát a mluvit. Dokud budeme pořád mezi sebou bojovat a vyvolávat konflikty, šikovní lidé nebudou mít ani chuť se jakkoliv společensky angažovat. Jsme národ se skvělou tradicí a máme mnoho důvodů být na sebe hrdí.

Děkuji Vám.

Andrej Babiš před Českým rozhlasem.
Andrej Babiš před Českým rozhlasem. | Foto: ČTK
12:12

Jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO) i další pamětníci dnes uctili památku brněnských obětí okupace v srpnu 1968, při níž zemřeli v Brně tři muži. Šimek položil věnec u pamětní desky Danuše Muzikářové, která byla zastřelena na Moravském náměstí při ročním výročí událostí. Podle pamětníka Jiřího Kuglera byl rok 1969 snad ještě horší než rok 1968.

12:11

Dnešní program k 50. výročí okupace roku 1968 v dolní části Václavského náměstí začal v 11:45 čtením jmen lidí, které stal příjezd sovětských vojsk život. 

12:07

Demonstranti zdůvodňují svou účast na pietním aktu před Českým rozhlasem. 

12:04

"Účast Andreje Babiše je popřením všeho, za co bojovali naši dědové, naši tátové, čeho jsme se zúčastnili my v 89 roce," řekl jeden z demonstrantů. 

11:59

Pražské jaro bylo první z "barevných převratů" zosnovaných Spojenými státy, a vstup vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 jen reagoval na lynčování komunistů a další zvěrstva a odehrál se na žádost Alexandra Dubčeka, tvrdí se v článku, který dnes otiskl ruský list Izvestija.

"Komu by se líbilo, že do jeho země vstupují cizí tanky. I když jejich posádky byly ukázkově mírumilovné (dokonce hlavně byly otočeny vzad na znamení, že se nechystají střílet), je jasné, že sama přítomnost cizích vojsk popichuje. Ale ať naši čeští přátelé čestně řeknou, jak by se zachovali na našem místě," píše autor, politolog Alexandr Vedrussov. "Měl Sovětský svaz jinou možnost? Vždyť rozhodnutí o vstupu vojsk se přijímalo na pozadí masového trestání komunistů v ČSSR: lidi prostě chytali na ulici a lynčovali. Tato zvěrstva dobře zorganizovaného davu bylo nezbytné zastavit. A to také udělala vojska zemí Varšavské smlouvy v noci na 21. srpna 1968."

11:55

"Příliš často jsme dnes svědky toho, že svobodu mnoho lidí jen zneužívá, aby si pro sebe získali co nejvíc. Příliš často vidíme snahy o rozdělení společnosti na vyvolené a ty, co mají jen mlčet a kteří by ani neměli chodit k volbám, protože volí jinak, než si to tzv. elity přejí," řekl Babiš v projevu. 

11:51

Pietní akt u Českého rozhlasu skončil. 

11:50

"Jako bychom si neuměli vážit úspěchů vlastních lidí. Všude je jenom samý konflikt a rozbroje. Úspěch by určitě neměl vyvolávat závist," zaznělo v Babišově projevu. 

11:48

K uctění památky padlých zní česká hymna. 

11:47

Šéf rozhlasu René Zavoral a Rudolf Matis odhalili novou pamětní desku na budově Českého rozhlasu. 

11:45

"Věřím, že se z minulosti poučíme," zdůrazňuje radní pro kulturu hl. m. Prahy Wolf. 

11:44

Slova se ujal radní lidovec Jan Wolf.

11:42

"Děkuji našim fanouškům, že nám zvedají preference," zakončil Babiš projev, během kterého neutichlo skandování demonstrantů. 

11:41

"Úspěch by neměl vyvolávat závist, měli bychom na sebe být víc hrdí," říká Babiš. Dokud mezi sebou budeme vyvolávat konflikty, úspěšní lidé se nebudou chtít angažovat, dodal.

11:40

Nesouhlasím s tím, že jsou dnes svobody ohroženy. Každý si dnes může říkat a psát, co chce," říká Babiš.

11:40

"Svoboda a demokracie je především to, že má někdo právo na jiný názor a jinou preferenci než já," zvýšil hlas Babiš. 

11:39

Babiš připomíná olympioničku Věru Čáslavskou a její protest proti okupaci na olympiádě v Mexiku.

11:39

"Invaze vojsk byla brutální, umírali při ni naši lidé," říká Babiš. Jeho projev je ale přes skandování demonstrantů těžko slyšet. 

11:36

K mikrofonu za hlasitého pískání přistupuje premiér Andrej Babiš.

11:34

Podle Vondráčka (ANO) můžeme přijít o svobodu a demokracii, když ji nebudeme bránit. "Těm, kteří o to stáli, děkuji za pozornost, těm hlasitějším ne," uzavřel projev Vondráček.

11:35

"Svoboda bez boje neexistuje," apeluje Vondráček a upozorňuje, že i v dnešní době může přijít o svobodu, pokud ji nebudeme bránit. "Nedovolme, aby se smutná historie opakovala," ukončil svůj projev Vondráček. 

11:33

Vondráček pokračuje v projevu i za hlasitého pískání a skandování. Lidé by podle něj měli rozlišovat demonstraci a pietní akt.

11:32

Všechno špatně, píše Petr Honzejk.

11:32

"Lámání páteře a charakteru do jisté míry pociťujeme dodnes," říká Vondráček. 

11:32

Mluvčí prezidenta Zemana vyzývá, aby se lidé nenechali "strhnout orgiemi nenávisti". 

11:30

Vondráček začal mluvit, demonstranti dál skandují: "Hanba, hanba!"

11:28

Projev má přednést předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO), kvůli hlasitému a dlouhému pískotu nemůže začít.

11:26

"Považuji pokusy o diskreditaci veřejnoprávních médií za nepřijatelné," řekl předseda Senátu. 

11:26

"Ne všechna očekávání se podařilo naplnit, řadu věcí je třeba řešit," řekl Štěch a upozornil, jak je důležité orientovat se v dnešním světě v informacích a upozornil na dezinformace. 

11:26

Štěch připomíná význam veřejnoprávních médií.

11:23

Podle zpravodaje Aktuálně.cz je před rozhlasem přibližně 500 lidí.

11:21

Projev přednáší předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), připomíná aktivní odpor proti okupačním tankům. "Jejich památku uchovejme dobře v historické paměti," říká.

11:19

Premiér Babiš stojí ve vchodu do rozhlasu, pět metrů za mikrofony. Odhodlá se k projevu?

11:20

Osobní vzpomínka ministra dopravy Dana Ťoka.

11:18

René Zavoral připomíná, že před Českým rozhlasem zahynulo 17 lidí. 

11:18

Výročí okupace připomíná německý velvyslanec.

11:18

Jakmile šéf Českého rozhlasu René Zavoral úvodním oslovení řekl "vážený předsedo vlády", jeho slova zanikla v pískotu. Při zmínce o rozhlasacích z 68 lidí tleskají.

11:16

Premiér Andrej Babiš se poklonil obětem a rychle odešel dovnitř rozhlasu.

11:16

Další dlouhý potlesk pro pamětníky událostí z roku 1968.

11:14

Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) ukazuje prsty V.

11:12

Pamětníky i bývalého ministra kultury Daniela Hermana při kladení věnců vítá potlesk. Naopak na premiéra Andreje Babiše demonstranti pískali.

11:10

Pietního aktu se účastní i pražská primátorka Adriana Krnáčová. 

11:08

Věnec položil i ministr obrany Lubomír Metnar. 

11:04

Pietní akt začíná slavnostním položením věnců.

11:04

Atmosféra před Českým rozhlasem je napjatá. 

11:03

Pořadatelé vyzývají skandující demonstranty k udržení důstojnosti pietního aktu.

11:02

Politici v čele s premiérem Andrejem Babišem vycházejí z budovy rozhlasu, lidé pískají a skandují: hanba, hanba!

11:00

U Českého rozhlasu začíná pieta za oběti invaze ze srpna 1968, moderátor opakovaně přítomné desítky až stovky lidí žádá, aby dodržely důstojnost pietního aktu.

10:59

"Toto není demonstrace, toto je pietní akt," upozorňuje pořadatel. 

10:58

"Estébákům ne!" skandují lidé před budovou Českého rozhlasu, kde se za chvíli premiér Andrej Babiš zúčastní pietního aktu. 

10:51

Premiér Andrej Babiš dorazil do sídla Českého rozhlasu. Demonstranti skandují: "Hanba, hanba". 

10:45

Na Václavském náměstí si mohou kolemjdoucí přečíst jména obětí invaze.

10:49

Lidé si v dolní části Václavského náměstí mohou přečíst jména všech obětí okupace z roku 1968.

10:42

Připomínka srpnové okupace se chystá na Václavském náměstí.

10:42

"Byl jsem zdeptaný bolestí ducha a vztekem těla. Mít zbraň, možná bych některého z Rusáků zabil. A dodnes bych netrpěl výčitkami svědomí. Taky proč? Byli to okupanti? Byli. Zabíjeli nás? Zabíjeli," píše ve svém blogu Vladiír Kučera. 

10:34

Podle šéfa ODS Petra Fialy je srpen 1968 symbolem "násilí, zrady, agrese a okupace."

10:30

Podle předsedy Evropského parlamentu Antonia Tajaniho je "tragédie" srpnové okupace připomínkou obzvláště pro mladé lidi, že svoboda není samozřejmostí a že neexistuje alternativa k jednotné a úspěšné Evropě.

Šéf největší europarlamentní lidovecké frakce Manfred Weber přidal na Twitter příspěvky v češtině i slovenštině. "Vzpomeňme s úctou na oběti této smutné události a na ty, kterým následná normalizace zničila životy. A nepřipusťme zlehčování a překrucování historie," napsal.

10:26

Přípravy na vzpomínkovou akci v dolní části Václavského náměstí. 

10:19

Předseda Evropské rady Donald Tusk: "Před padesáti lety sovětská invaze do Československa zničila pražské jaro. Ale touha po svobodě a demokracii přežila a je podstatou toho, co dnes sjednocuje Evropu."

9:49

Výročí invaze si různě připomínají i ruská média. Velkou grafiku se vzpomínkami pamětníků připravil deník Kommersant.

9:48

Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer připomíná úlohu veřejnoprávní televize a rozhlasu.  

9:47

Výročí okupace připomíná i eurokomisařka Věra Jourová.

9:44

Šéf pirátů Ivan Bartoš k výročí okupace: "Buďme rádi za každý den, kdy se ráno probouzíme do sice křehké, někdy nespravedlivé, ale stále demokratické svobodné společnosti."

9:42

"Jedině mlčící prezident Zeman se vůči okupaci v roce 1968 a listopadu 1989 chová slušně. Mluvit by bylo pokrytecké. Zřejmě má ještě zbytky svědomí," píše v komentáři Martin Fendrych. 

9:39

Žižkov.

9:33

Před Českým rozhlasem promluví i předseda sněmovny Radek Vondráček.

V 11 hodin začne před budovou Českého rozhlasu v Praze pietní akt k 50. výročí okupace Československa. V mém projevu mj. připomenu památku obětí srpnových událostí. Hodinový program můžete sledovat na vlnách Český rozhlas - Radiožurnál a přímé vstupy odvysílá také Česká televize na ČT24.

Zveřejnil(a) Radek Vondráček dne 21. August 2018
9:30

Výročí okupace si na Twitteru připomíná ministerstvo kultury.

9:29

Na okupaci ČSSR v rozhovoru pro Aktuálně.cz vzpomíná někdejší sovětský disident Mustafa Džemilev.

9:24

Výročí srpnové okupace připomínají i newyorský deník The New York Times nebo britský deník The Guardian.

Pražské jaro se dostalo na titulní stránku New York Times. Fotografii Zdeňka Koudelky ze srpnových dní doplňuje titulek "Lekce Pražského jara". Americký deník na něj vzpomíná jako na znovuzrození politické a kulturní svobody. "Svobodný tisk vzkvétal, umělci a spisovatelé říkali, co si myslí, a pan Dubček ohromil Moskvu svým prohlášením, že chce vytvořit 'svobodnout, moderní, a od základu humánní společnost'," píše se v článku na straně čtyři, který doplňují také další snímky českého fotografa Koudelky.

9:22
9:18

"Srpen 1968 patří mezi ty historické události, které je potřeba následujícím generacím připomínat. Tragické události se dotkly každé rodiny a v paměti naších rodičů a prarodičů zůstávají navždy zapsané jako memento, aby se nikdy nic podobného neopakovalo," uvedl slovenský premiér Peter Pellegrini.

9:03

Jaké připomínkové akce se v úterý konají

10:00 - Představitelé Brna a Jihomoravského kraje si připomenou oběti ze srpna 1968 a 1969.

11:00 - Pietní akt k uctění památky padlých v srpnu 1968 u budovy Českého rozhlasu. S projevem vystoupí premiér Andrej Babiš a předseda Senátu Milan Štěch. Dále se zúčastní i předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček, pražská primátorka Adriana Krnáčová a generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Na závěr bude odhalena upravená pamětní deska.

13:00 - Předpremiéra filmu Jan Palach režiséra Roberta Sedláčka (Český rozhlas).

15:00 - V Brně se uskuteční happening a pieta k uctění obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Pořádá Divadlo Bolka Polívky a iniciativa Společně Brno. 

15:00 - Představení filmu Okupace 68. Pět zemí Varšavské smlouvy okupovalo v roce 1968 Československo. O 50 let později pět režisérů právě z těchto zemí natáčí svůj krátký film o událostech roku 1968 z pohledu okupantů. (Český rozhlas).

17:00 - V českobudějovické Galerii Nahoře otevírají výstavu Osmašedesátý, rok nadějí a zklamání. Výstava věnovaná 50 letům od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Nabídne fotografie Oty Seppa, tehdejšího fotografa deníku Jihočeská Pravda. Součástí výstavy bude i dobový tisk. Výstava potrvá do 12. října.

18:30 - Na Masarykově náměstí v Hradci Králové se uskuteční happening Srpen 68´, který pořádá Univerzita Hradec Králové. Celý program má za cíl návštěvníkům přiblížit a připomenout, jak vpád takzvaných spřátelených vojsk v Hradci Králové vypadal, jak jej vnímali sami obyvatelé města a jak jej reflektovala místní média, umělci a další.

20:00 - Koncert ’68 - největší hity roku 1968 v podání současných zpěváků. Vystoupí Marta Kubišová, Marta Jandová, Aneta Langerová, Lucie Bílá, Tereza Černochová, Jana Kirschner, Vojta Dyk, Matěj Ruppert, Xindl X, Honza Křížek, La Putyka, Petr Malásek a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

9:00

Jako důležitou součást Václavského náměstí, významnou stavbu české kulturní historie a také upomínku na těžké chvíle českého národa vnímali památkáři budovu Národního muzea při její několikaleté rekonstrukci. Fasáda proto i poté, co prokoukla do světlé barvy, nese stopy po střelách okupantů z léta 1968, byť nejsou tak patrné jako dříve. Záměrem památkářů bylo uchovat otisky po střelách i snahy o jejich zamaskování v následujících letech. Uvedl to Národní památkový ústav (NPÚ), který se na opravě podílel.

8:59

Po poledni bude odhlaena doplňující tabulka u sochy maršála Koněva. 

8:58

Jiří Jindra byl svědkem boje proti vojskům Varšavské smlouvy před budovou Československého rozhlasu a na Václavském náměstí.

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 22. 8. 2018 0:21
 

Právě se děje

Další zprávy