Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela

Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela
Pražská ulice v Plzni před Masnými krámy, kde je Západočeská galerie.
Právě tudy se před padesáti lety sunuly ruské tanky.
"Anatomie skoku do prázdna" se jmenuje výstava českých a slovenských výtvarníků.
Výstava je prvním pokusem shromáždit díla, která vznikla mezi lety 1966 až 1973. Od naděje z oživení občanské společnosti přes šok z invaze vojsk Varšavské smlouvy až po rezignaci v normalizaci.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 8. 2018 0:10
"Buďme hrdí a svobodní, jsme tím povinováni 137 obětem ruské okupace z roku 1968," řekl iniciátor vzpomínky Jaroslav Bárta.

Západočeská galerie v Plzni připravila k padesátému výročí okupace velkou výstavu československých výtvarníků reflektující bouřlivé změny ve společnosti mezi lety 1966-1973. Středobodem je trauma ze srpna 1968.

Na 21. srpna nabídli Plzeňanům řadu doprovodných akcí, kterou zakončila pieta za 137 dosud známých obětí okupace. Jsou mezi nimi hrdinové, kteří si lehli před tank a doufali, že ho tak zastaví, i dvouletý chlapec sražený obrněncem před svým domem.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy