Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela

Obrazem: V Plzni uctili 137 obětí okupace. Jménem na dlažbě. To je místo, kde většina z nich zemřela
Pražská ulice v Plzni před Masnými krámy, kde je Západočeská galerie.
Právě tudy se před padesáti lety sunuly ruské tanky.
"Anatomie skoku do prázdna" se jmenuje výstava českých a slovenských výtvarníků.
Výstava je prvním pokusem shromáždit díla, která vznikla mezi lety 1966 až 1973. Od naděje z oživení občanské společnosti přes šok z invaze vojsk Varšavské smlouvy až po rezignaci v normalizaci.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
22. 8. 2018 0:10
"Buďme hrdí a svobodní, jsme tím povinováni 137 obětem ruské okupace z roku 1968," řekl iniciátor vzpomínky Jaroslav Bárta.

Západočeská galerie v Plzni připravila k padesátému výročí okupace velkou výstavu československých výtvarníků reflektující bouřlivé změny ve společnosti mezi lety 1966-1973. Středobodem je trauma ze srpna 1968.

Na 21. srpna nabídli Plzeňanům řadu doprovodných akcí, kterou zakončila pieta za 137 dosud známých obětí okupace. Jsou mezi nimi hrdinové, kteří si lehli před tank a doufali, že ho tak zastaví, i dvouletý chlapec sražený obrněncem před svým domem.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy