Praha - Vojenské zpravodajství odtajnilo další části zprávy o údajné výrobě jedu novičok na českém území. Právě látkou z této skupiny byl v Británii otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Tento týden, čtyři měsíce po prvním útoku, objevila britská policie jen několik kilometrů od jejich domova pár vykazující podobné příznaky otravy.
Zprávu si nechal vypracovat prezident Miloš Zeman a na jejím základě pak uvedl, že se jed v Česku vyráběl. Dostal se tak do rozporu s výroky premiéra Andreje Babiše i tuzemské diplomacie.
Na jeho slova pak reagovaly některé parlamentní výbory a komise, jejichž usnesení prezidentova slova popřela. Na těchto závěrech podle oslovených poslanců nic nemění ani nově zveřejněné pasáže.
"V rámci výzkumného projektu jednoho z cílů projektu DZRO (Dlouhodobý záměr rozvoje organizace) bylo ve VVÚ, s. p. (Vojenském výzkumném ústavu, pozn. red.), v roce 2017 mikrosyntézou vyrobeno několik miligramů směsi, která obsahovala látku A-230 (označována jako "novičok"; k otravě S. Skripala byla dle veřejných informací použita látka A-234)," konstatuje odtajněná zpráva Vojenského zpravodajství.
"Různými typy analýz byly zjišťovány chemické a fyzikální vlastnosti (stálost, těkavost, degradace, účinky na organismus), možnosti výroby a možnosti detekce stávajícími přístroji AČR s cílem případně doplnit software stávajících přístrojů AČR a upravit ochranné prostředky vojáků. Po provedení analýzy byla vzniklá směs ihned dekontaminována. Projekt výzkumu dále neprobíhá," popisuje dále dokument, co se s látkou dělo.
Další část odtajněné zprávy vysvětluje, proč se mikrosyntéza smrticí látky nehlásila Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost.
Zemana na začátku května řekl, že Vojenský výzkumný ústav i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí, že tento jed nebyl novičok. Zeman ale věří zprávě Vojenského zpravodajství. V ní se podle Zemana říká, že přípravek A 340 byl novičok.
"Protože vojenské obranné zpravodajství je v této problematice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství a potom zničen," uvedl Zeman v televizi Barrandov.
Závěry se nezmění
Právě tyto nově odtajněné části zprávy o novičoku podle poslance a místopředsedy zahraničního výboru Jana Lipavského (piráti) sehrály důležitou roli. "Uvedená pasáž ze zprávy tajné služby posloužila pro zahraniční výbor jako klíčový argument pro rozhodnutí, že v České republice nebyla vyráběna ani skladována žádná látka typu novičok," říká Lipavský.
Zpráva vojenského zpravodajství o jedu novičok
V rámci výzkumného projektu jednoho z cílů projektu DZRO (Dlouhodobý Záměr
Rozvoje Organizace) bylo ve VVÚ s.p. v roce 2017 mikrosyntézou vyrobeno
několik miligramů směsi, která obsahovala látku A-230 (označována jako
"Novičok"; k otravě S. Skripala byla dle veřejných informací použita látka A-
234). Různými typy analýz byly zjišťovány chemické a fyzikální vlastnosti
(stálost, těkavost, degradace, účinky na organismus), možnosti výroby a
možnosti detekce stávajícími přístroji AČR s cílem případně doplnit software
stávajících přístrojů AČR a upravit ochranné prostředky vojáků. Po provedení
analýzy byla vzniklá směs ihned dekontaminována. Projekt výzkumu dále
neprobíhá.
K projektu mikrosyntézy látky A-230 neproběhlo žádné hlášení SÚJB, neboť látky
typu "Novičok" nejsou zařazeny na seznam bojových chemických látek OPCW,
žádná povinnost hlášení se k nim nevztahuje. Prekurzory, ze kterých lze
"Novičok" vyrobit, rovněž nejsou v evidenci BCHL, pouze jeden je v nejnižší
kategorii nebezpečných látek.
Odtajnění části dokumentu podle něj tedy nemůže ovlivnit rozhodnutí výboru ani komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. "Tato pasáž tedy potvrzuje, že informace poskytnuté BIS byly ve shodě s VZ. Prezident chybně a účelově interpretoval zprávu Vojenského zpravodajství," dodal Lipavský.
Stejného názoru je i člen zahraničního výboru a poslanec Vít Rakušan. "Argumentace komise se nemění - produkce za účelem chemického pokusu nemůže být považována za výrobu v tom smyslu, v jakém o tom hovořil pan prezident. Kdo chápe kontext, tak ví od začátku, že se jedná o hru se slovy. K výrobě ve smyslu skladování a dalšího použití v ČR nikdy nedošlo," sdělil.
Mluvčí Jiří Ovčáček stanovisko Hradu k odtajněným pasážím neposlal. Dříve se však vyjádřil, že diskuse probíhá pouze o terminologii.
O odtajnění této části zprávy podle bývalé ministryně obrany Karly Šlechtové žádal šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun. "Požádal mě přibližně před dvěma týdny, což jsem odsouhlasila včetně závěru zprávy. Nemění se nic," napsala Šlechtová Aktuálně.cz.
Británie po otravě Skripala a jeho dcery označila za strůjce útoku Kreml. Následně spolu se spojenci včetně Česka vyhostila agenty a diplomaty ze svého území zpět do Ruska. Moskva pak obvinila některé státy včetně Česka, že jed mohl být vyroben na jejich území.
V reakci na to zadal Zeman kontrarozvědce BIS a Vojenskému zpravodajství úkol, aby o možné výrobě látky na českém území vypracovaly zprávu. Právě o zprávu Vojenského zpravodajství pak prezident opíral své tvrzení, že se látka v Česku vyráběla. Hrad už přitom na konci května zveřejnil jinou část zprávy VZ o novičoku, aby podpořil Zemanovo tvrzení.