Ženy obviněné z propagace neonacismu odmítly vypovídat

8. 8. 2013 14:11
Ženy podle obžaloby propagují neonacistické hnutí Resistance Women Unity
 Členky RWU
 Členky RWU | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čtením obžaloby začalo hlavní líčení v případu pěti žen, které státní zástupce viní z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU).

Čtveřice žen, která se dostavila k soudu, ale odmítla vypovídat. Podle obhájců státní zástupce přečetl jinou obžalobu, než kterou měli k dispozici. Jinak prý byly připravené výpověď učinit. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů.

Advokát Robert Cholenský žádal o přerušení hlavního líčení, aby si obžalované mohly dokument prostudovat.

Popis skutků je stejný

Podle soudkyně Daniely Reifové se ale text obžaloby, kterou původně podávalo děčínské státní zastupitelství, změnil jen mírně a popis skutků prý zůstal stejný. "Státní zástupce má právo text přeformulovat," prohlásila soudkyně.

Cholenský se s jejím rozhodnutím nechtěl smířit a námitky podával opakovaně. "Vy jste jako kolovrátek, už jsem vám několikrát řekla, že jsem tuto stížnost zamítla," zvýšila hlas na adresu advokáta Reifová.

Podle obžaloby se 15 žen ve věku od 22 do 23 let minimálně od začátku roku 2007 podílelo na organizaci akcí podporujících neonacistické hnutí nebo na výrobě a distribuci materiálů propagujících RWU.

Hnutí údajně podporovaly zejména na akcích uspořádaných pro příznivce krajní pravice. Pozvánky a další materiály zveřejňovaly také na internetu.

Akce se konaly především ve středních Čechách, například v Praze, Kutné Hoře, Kladně, ale i v Děčíně, a to v letech 2007 až 2009. Získané prostředky pak údajně použily i k podpoře takzvaných Prisoners of War, což jsou uvěznění pravicoví extremisté.

"Ty jednotlivé útoky byly různorodé. Někdy se jednalo o demonstraci, projevy na demonstracích, jindy šlo o pořádání dětského dne, kde byly prezentovány neonacistické symboly a kde děti skládaly hákové kříže ze stavebnic a podobně," prohlásil státní zástupce Richard Houdek. Obdobné věci se prý děly například i na mikulášské besídce.

Podle Houdka z celkem 15 obžalovaných soud u dvou žen stíhání podmíněně zastavil, zbylých osm pak vyloučil k samostatnému projednání.

Hlavní líčení se tak týkalo pouze Petry Jarolímové, Ivy Mellerové, Marie Rauské, Hany Šindelářové a Daniely Šipkové.

"Došlo k posunu v obžalobě, protože jsem ji musel přepracovat tak, aby to reagovalo na to, že nejsou všechny zároveň v síni, ale jsou rozděleny na dvě skupiny," vysvětlil žalobce, proč se text obžaloby neshodoval s verzí advokátů.

Resistance Women Unity

Resistance Women Unity je česká ženská organizace založená v létě 2007. Jejím cílem je přispět k posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU "cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin".

Podle svých proklamací chce organizace oslovit ženy v pronárodním hnutí, propaguje "tradiční strukturu rodiny" a mimo jiné vystupuje proti feminismu.

Policie uvádí, že RWU ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen.

Některé členky RWU se angažovaly také v soudem zakázané extremistické Dělnické straně. Jednání bude pokračovat v září, kdy by měli být vyslechnuti znalci.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Zeman ve středu jmenuje Dörfla předsedou Vrchního soudu v Praze

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje Luboše Dörfla novým předsedou Vrchního soudu v Praze. Informaci Českého rozhlasu potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Dörfl nyní vede ústecký krajský soud, v čele pražského vrchního soudu nahradí Jaroslava Bureše, kterému 2. ledna příštího roku skončí sedmileté funkční období.

Další zprávy