Zemřel známý bojovník proti komunismu Rambousek

ČTK ČTK
4. 6. 2010 8:52
Spisovatele proslavila kniha o útěku bratří Mašínů na Západ
Foto: Ondřej Bratinka

Praha - Ve věku sedmaosmdesáti let zemřel ve čtvrtek spisovatel Otakar Rambousek.

Známého bojovníka proti nacistické okupaci a komunistické totalitě proslavila především kniha Jenom ne strach, která vypráví příběh bratrů Mašínů.

Jako dvaadvacetiletý mladík se Rambousek v roce 1945 zúčastnil bojů o rozhlas a neohroženě se choval i při pražském jaru v roce 1968, když stál u zrodu sdružení K-231, které mapovalo zločiny v komunistických žalářích.

Po okupaci armádami Varšavské smlouvy odešel do emigrace. Napsal několik knih, ale ta o bratrech Mašínech z roku 1990 se stala bestsellerem. Padesátitisícový náklad byl rozebrán v několika dnech.

"Právě Otakar Rambousek objevil Mašíny pro veřejnost. Šlo o nesmírně statečného člověka," řekl historik Petr Blažek. V roce 1999 prezident Václav Havel vyznamenal Rambouska Medailí Za zásluhy.

Poslední rozloučení se spisovatelem se koná 11. června od deseti hodin v pražském strašnickém krematoriu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy