Zemřel válečný veterán Antonín Štícha. Odbojáři, který se zapojil do Pražského povstání, bylo 93 let

ČTK ČTK
16. 10. 2017 19:47
Ve věku 93 let zemřel Antonín Štícha, který za druhé světové války spolupracoval s odbojem a zapojil se do Pražského povstání. Až do loňského června byl dlouholetým místopředsedou svazu bojovníků za svobodu.
Válečný veterán Antonín Štícha.
Válečný veterán Antonín Štícha. | Foto: ČTK

Praha - Zemřel válečný veterán Antonín Štícha, bylo mu 93 let. Na svém webu to v pondělí oznámilo ministerstvo obrany. Štícha za druhé světové války spolupracoval s odbojem a zapojil se do Pražského povstání. Do armády se přihlásil po válce, v roce 1968 mu byl kvůli nesouhlasu se vstupem vojsk Varšavské smlouvy zastaven služební postup. Hodnost plukovníka získal při rehabilitaci v roce 1990.

"To, co s pocitem odpovědnosti opravdového vojáka vykonal od 90. let až do současnosti ve prospěch Českého svazu bojovníků za svobodu, je nejen jeho duchovním odkazem, ale také důstojným pomníkem jeho nezištné a obětavé práce," uvedl v kondolenci Štíchově dceři ministr obrany Martin Stropnický.

Štícha byl do loňského června dlouholetým místopředsedou svazu bojovníků za svobodu.

Antonín Štícha se narodil 13. dubna 1924 v Podmoklech nad Labem. Ve 14 letech musel s rodinou sudetské pohraničí opustit, odstěhovali se do Prahy. Za války jako člen Sokola dělal spojku, až do heydrichiády vozil vlakem tajné materiály. Byl nasazen na práci v Německu do továrny na letadla Junkers.

Po udání, že dává jídlo vězňům z koncentračního tábora, kteří v továrně pracovali, skončil v pracovním táboře.

Při spojeneckém náletu z tábora utekl, dostal se zpátky do Prahy, vyslýchalo ho gestapo. Pražského povstání se zúčastnil jako člen jednotky 1. praporu střelce Jana Čapka. Rok po osvobození absolvoval školu důstojníků tankového vojska v Milovicích a stal se velitelem čety u tankové brigády. U tankového vojska později prošel řadou velitelských funkcí, učil také na vojenských katedrách.

Po roce 1968 zde pracoval jen jako starší učitel bez možnosti služebního postupu.

Rehabilitace se Štícha dočkal po listopadové revoluci, vedle Českého svazu bojovníků za svobodu byl činný také v dalších spolcích a organizacích. V roce 1999 obdržel Štícha Záslužný kříž ministra obrany ČR třetího stupně, stejné vyznamenání druhého stupně dostal letos v květnu.

 

Právě se děje

Další zprávy