Foto: Zemřeli za pomoc parašutistům, kteří zaútočili na Heydricha. Přežili jen jednotlivci

Marie Žilanová-Knaislová s fotografií Jana Kubiše, na něhož nikdy nezapomněla.
Marie Žilanová na fotce z roku 1942, kdy ji její zaměstnavatel, plzeňský obchodník Vojtěch Kučera, na konci dubna požádal, zda by u sebe nechala přespat Jan Kubiše. Představil se pod krycím jménem Otta Jardů. Parašutista napsal několik dnů před atentátem na Heydricha "Máničce" láskyplný dopis.
Marie Žilanová přežila heydrichiádu jen proto, že Kučerovi - nehledě na kruté výslechy - její pomoc parašutistům při bombardování plzeňské Škodovky (operace Canonbury) gestapu neprozradili.
Rodina Kučerova. Věra (kamarádka Marie Žilanové), jetí tatínek Vojtěch a maminka Marie (zleva). Popraveni v Mauthausenu 24. října 1942 za pomoc čs. parašutistům.
Zleva Věra Kučerová, Marie Kučerová a Marie Žilanová.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
12. 5. 2017 5:00
Plzeňský obchodník Vojtěch Kučera neváhal v roce 1942 ani minutu, když měl ve svém domě ubytovat parašutistu Jana Kubiše. Stejně tak jeho mladičká zaměstnankyně Marie Žilanová, kterou Kučera požádal, zda by Kubiše nechala přespat ve svém firemním pokojíku. Kučerovu rodinu (jeho manželku Marii a dceru Věru) nacisté po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zatkli a popravili. Marie Žilanová přežila jen proto, že o ní Kučerovi ani při krutých výsleších na gestapu nepromluvili.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy