Zemřel spisovatel Ludvík Vaculík

Kultura Kultura
Aktualizováno 6. 6. 2015 18:29
Autorovi manifestu Dva tisíce slov z roku 1968 bylo osmaosmdesát let.
Ludvík Vaculík.
Ludvík Vaculík. | Foto: MKP

Praha - Ve věku osmaosmdesáti let zemřel český spisovatel Ludvík Vaculík. Oznámila to jako první Česká televize.

Na IV. sjezdu Svazu československých spisovatelů v roce 1967 byl za svůj projev vyloučen z KSČ. Byl autorem manifestu Dva tisíce slov z roku 1968, za normalizace podepsal Chartu 77.

K jeho nejznámnějším románům patří Sekyra z roku 1966, ve kterém popsal vystřízlivění lidí poválečné generace z levicových ideálů. Dalším důležitým dílem je Český snář, který vyšel v roce 1980 v samizdatu. Vaculík založil a vedl samizdatovou edici Petlice.

Fejetony, v nichž nabízel svůj kritický pohled, vztek náladu nebo lítost, začal psát v roce 1975. První texty vyšly jako soubory Sólo pro psací stroj (fejetony z let 1976–79) a Jaro je tady (1981–1987). Roku 1963 vyšel jeho románový debut Rušný dům, v němž vzpomínal na svoje vychovatelské období.

S normalizací přišel zákaz publikovat a ztráta zaměstnání, provázené odposloucháváním a šikanou ze strany policejní moci. Vaculíka, pověstného svojí tvrdohlavostí, to nezlomilo. Přes pohrůžky vězením kvůli takzvanému příživnictví odmítl vykonávat podřadné práce, přežíval díky nijak vysokým zahraničním honorářům za své knihy. Zejména za hororovou prózu Morčata, která byla přeložena do mnoha  jazyků.

Po roce 1989 publikoval fejetony na poslední straně Lidových novin v rubrice Poslední slovo. Roku 1996 mu byl propůjčen Řád T.G.Masaryka III. třídy a v roce 2008 byl vyznamenán Státní cenou za literaturu.

"Už jsem to tušil, konečně i v těch svých sloupcích jakoby se půl roku loučil. Dovezl jsem mu nedávno z Plzně 'osvoboditelské' pivo, pojmenované po americkém generálu Pattonovi. On měl podobné zorničky, jako před smrtí Václav Havel, když jsme ho byli právě spolu navštívit," řekl agentuře ČTK ke smrti Vaculíka jeho přítel, scénárista a režisér Břetislav Rychlík.

Podle socioložky a signatářky Charty 77 Jiřiny Šiklové Vaculík v poslední době žil u svého syna v Dobřichovicích. Zemřel dnes ve 14:20, řekla Šiklová.


 

Právě se děje

před 2 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházejí z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechaly i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jana Freidinger.

Další zprávy