Praha – Adolf Burger pocházel ze židovské rodiny, v mládí byl členem sionistické organizace Hašomer Hacair, kterou později jako dospělý krátce i vedl. Vyučil se typografem. Po učení se živil krátký čas jako stavební dělník a v letech 1937–1939 sloužil v československé armádě.
Po vypuknutí války pracoval jako typograf v Bratislavě a zapojil se do tajné odbojové skupiny mladých komunistů, která se věnovala záchraně slovenských Židů před transporty. Burger tiskl falešné křestní listy. V srpnu 1942 byla akce prozrazena a Burger byl dopaden, zatčen a spolu se svou ženou Giselou transportován do Osvětimi. Dvaadvacetiletá Gisela koncentrák nepřežila.
V roce 1944 byl Adolf Burger povolán jako typograf do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Tady byl nucen podílet se na největší padělatelské akci v dějinách, kterou zahájilo nacistické Německo za účelem oslabení britské měny a pro své vlastní finanční machinace. V tajné dílně padělal libry, dolary, poštovní známky, zahraniční pasy i průkazy sovětské NKVD. Ze Sachsenhausenu byl na sklonku války převezen do rakouského Mauthausenu a posléze do Ebensee, kde vězně osvobodili Američané.
Celá skupina "padělatelského komanda“ měla být zlikvidována. Přežili díky zmatku v řadách esesmanů. Adolf Burger po osvobození ještě s vypůjčeným fotoaparátem pořídil dokumentaci nacistických zvěrstev v táboře, která potom posloužila jako základní materiál k jeho první publikaci o koncentračních táborech.
Dvacet let po konci války se pod dojmem zpochybňování holocaustu neonacisty začal věnovat novinářské činnosti a zdokumentoval celou padělatelskou akci v knize Des Teufels Werkstatt (Ďáblova dílna, č. 2007). Dlouhé roky pak navštěvoval Německo, kde pořádal přednášky pro gymnázia a besedy se studenty o holocaustu. V roce 2007 byl na motivy jeho knihy natočen rakousko-německý film Die Fälscher (Padělatelé, v české distribuci pod názvem Ďáblova dílna). V USA byl film oceněn Oscarem za nejlepší zahraniční dílo. Adolf Burger zemřel 6. prosince roku 2016 ve věku 99 let.
Vzpomínky Adolfa Burgera nahrála nezisková společnost Post Bellum. Podpořte natáčení dalších svědectví na www.postbellum.cz/klub.