Zemřel herec Petr Šporcl, otec houslisty Pavla Šporcla

ČTK ČTK
29. 8. 2014 21:00
Petr Šporcl prožil celý svůj život v Českých Budějovicích. Jeho synové Petr a Pavel jsou vynikajícími hudebníky.
Herec Jihočeského divadla Petr Šporcl.
Herec Jihočeského divadla Petr Šporcl. | Foto: Jihočeské divadlo

Praha  - Ve věku 72 let zemřel 28. srpna po těžké nemoci herec Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Petr Šporcl, otec houslisty Pavla Šporcla, informovala manažerka Pavla Šporcla Jana Dioszegi.

"Byl to nejúžasnější tatínek, kterého jsme s bratrem mohli mít: byl vlídný, srdečný, věnoval se nám a měl nás rád. Milovali jsme ho. Bude nám velmi chybět," uvedl Pavel Šporcl.

Petr Šporcl prožil celý svůj život v Českých Budějovicích. Jeho synové Petr a Pavel jsou vynikajícími hudebníky: starší Petr hraje na violoncello, mladší Pavel na housle a patří k nejvýraznějším osobnostem tuzemské klasické hudby.

Petr Šporcl se narodil 7. ledna 1942 v Praze, kde také vyrůstal a studoval DAMU. Hned po absolutoriu v roce 1965 nastoupil do Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, kde debutoval v představení Filip Španělský.

Po celou dobu svého angažmá patřil k vytíženým hercům. Během 47 let ztvárnil zhruba 150 rolí, například Horacia v Hamletovi, Mitche v Tramvaji do stanice touha, Kalafunu ve Strakonickém dudákovi, Svidrigajlova ve Zločinu a trestu, tajemníka Hanuše v Odcházení nebo Broje ve Vajglu.

"Na tatínkova představení jsem jezdil moc rád a viděl ho v mnoha inscenacích. Nezapomenutelné pro mě navždy bude jeho ztvárnění Šajloka v Kupci benátském. Za tuto roli tatínek získal Cenu Karla Rodena a byl nominován na jihočeskou Thálii," podotkl Pavel Šporcl.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy