Zemřel Eduard Janota, při tenise ho zradilo srdce

Domácí Domácí
20. 5. 2011 17:16
Uznávanému odborníkovi na veřejné rozpočty a exministrovi bylo 59 let
Eduard Janota. Muž, kterého si kolegové a známí vážili pro férové jednání.
Eduard Janota. Muž, kterého si kolegové a známí vážili pro férové jednání. | Foto: Jan Langer

Praha - Ekonom Eduard Janota, dlouholetý náměstek na ministerstvu financí a posléze ministr v úřednickém kabinetu Jana Fischera, zemřel. Bylo mu 59 let.

O úmrtí jako první informovaly Lidové noviny, následně ho potvrdil mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.

Janotovi selhalo srdce v Radovesicích na Litoměřicku. "Došlo ke kolapsu na kurtu," řekl Aktuálně.cz ředitel ústecké záchranné služby Ilja Deyl. "Byl resuscitován přes 40 minut, záchranka tam byla včas," dodal.

"Odešel skvělý kamarád"

Expremiér Jan Fischer charakterizoval Janotu jako člověka otevřeného, bezprostředního a vždy velmi přátelského. "Je to velká ztráta člověka, kterého jsem si vždy vážil nejen pro jeho nesporné, odborné, ale i osobní vlastnosti," vzkázal bývalý ministerský předseda po někdejším mluvčím vlády Romanu Prorokovi. "Byl jsem velmi rád, že přijal mou nabídku a stal se jedním z odborníků v mém kabinetu," dodal.

"Byl to vynikající kamarád. Nejen já, ale všichni spolupracovníci na ministerstvu jsme to přijali s obrovskou bolestí," řekl současný ministr financí Miroslav Kalousek. "Odešel skvělý kamarád, vlastenec a statečný chlap. Jeho jméno nikdo nevymaže, bude figurovat na pomyslné desce cti moderní české historie. Rád bych vyjádřil svou hlubokou soustrast jeho nejbližším," doplnil.

Také prezident Václav Klaus označil Janotu za výraznou osobnost českých financí. "Nikdy se nedal do služeb té či oné politické strany, vždy mu šlo o kvalitu státního rozpočtu. Bude nám chybět," řekl.

"Zpráva mne osobně velmi zasáhla. Považoval jsem ho za vynikajícího odborníka a slušného člověka. Bude nám všem chybět," sdělil premiér Petr Nečas.

Janotovým nadřízeným byl i nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je to pro mě šok, čtyři roky jsme spolu úzce spolupracovali na ministerstvu financí. Byl to zkušený a kompetentní státní úředník. Vyjadřuji upřímnou soustrast jeho rodině," uvedl.

V šoku je také ekonom Tomáš Sedláček. "Nemůžu tomu uvěřit, ještě v pondělí jsme spolu mluvili při jednání NERV," přemítal.

Eduard Janota ve fotografiích Aktuálně.cz:

"Neztrácím jen kolegu, ale i přítele," připojil vzpomínku také exministr Jan Kohout, Janotův kolega z vlády.

"Známe se dlouhá léta. Odešel nejen skvělý odborník na státní rozpočet a dobrý ministr financí, ale taky přítel, se kterým jsem prožil mnohé zahraniční cesty, se kterým jsem se potkával na vládě a vždycky s ním byla skvělá domluva, protože to byl spolehlivý a dobrý člověk. Ještě před týdnem jsme se viděli, říkal mi, že jde hrát tenis. Mě by v životě nenapadlo, že se něco takového stane. Je mi to neuvěřitelným způsobem líto. Sedíme spolu i v dozorčí radě ČEZu, pro kterou to bude také ztráta," uvedl.

"Byl to špičkový ekonom a bezvadný člověk, je to obrovská škoda. Vnímám jej jako osobnost, která neviděla v ničem fatální problém. Byl věcný, bezprostřední, jednání s ním bylo vždy příjemné. Je to velká ztráta," poznamenal bývalý mluvčí Fischerovy vlády Roman Prorok.

"Je to pro mne bolestivá zpráva. Pojilo nás i osobní přátelství, znali jsme se již od studií," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. "Považoval jsem ho za člověka, který vždy dodržel  slovo. Jeho odborné a profesionální znalosti byly příkladné a svou roli ministra financí zvládal skvěle," dodal. 

Eduard Janota 1952 - 2011

Janota, ministr financí

 • Na vrcholu
  Po Janu Fischerovi druhý nejpopulárnější člen úřednické vlády. 93 procent lidí mu důvěřovalo. (Průzkum STEM z února 2010.)
 • Loajální ministr
  Když poslanci na konci roku 2009 přepsali jeho úsporný návrh státního rozpočtu, vážně a nahlas uvažoval o demisi. Ale zůstal.
 • Loajální úředník
  Na ministerstvo financí nastoupil v roce 1978, jeho ministry pomalu nikdo nespočítá. V 90. letech se vypracoval na nepostradatelného. Loajální ovšem byl i jako šéf dozorčí rady Českých aerolinií, když politici do firmy instalovali Jaroslava Tvrdíka.
 • Pan Rozpočet
  "Bez Janoty se nedá sestavit rozpočet," začali časem opakovat politici i novináři. Ředitel ministerského rozpočtového odboru byl Janota od roku 1992. Ke konci jeho působení rostla kritika, že státní rozpočet je nesrozumitelný (což ale nebyl jen Janotův problém).   
 • "Byla to moje největší chyba a prohra"
  Řekl později o svém dvacetiletém členství v Komunistické straně Československa.

Nenápadný muž v pozadí

Eduard Janota, kterému se říkalo "Pan Rozpočet", byl dlouhé roky na ministerstvu financí nenápadným mužem v pozadí, jehož práce byla ale naprosto klíčová.

Ve chvíli, kdy se stal překvapivě ministrem financí Fischerovy vlády, hodnotili to znalci poměrů v tomto úřadu v nadsázce jako velký problém. Kdo teď bude sestavovat rozpočet, nikdo jiný to neumí, komentovali Janotovo povýšení do ministerského křesla.

Janota sestavoval státní rozpočty se všemi ministry v posledních dvaceti letech, ať už byli u moci v různých koalicích ODS, či sociální demokraté.

Velmi blízký vztah měl především k dvěma ministrům: Miloslavu Kalouskovi a Bohuslavu Sobotkovi.

Janota, jenž vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, byl uznávaným odborníkem na veřejné finance.

Na ministerstvo financí přišel už v roce 1978, počátkem 90. let se stal šéfem odboru státního rozpočtu. V roce 1999 byl jmenován na post náměstka.

Po loňských volbách obsadil jedno ze tří uvolněných křesel v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ, kde se stal místopředsedou. Nabídku dostal přímo od svého nástupce ve funkci - Miroslava Kalouska. Předtím Janota uvažoval o práci v soukromém sektoru jako ekonomický poradce.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy