Zemřel bývalý vyšetřovatel Státní bezpečnosti, který umučil kněze Toufara

Miloš Doležal
15. 11. 2018 13:34
Ve věku 95 let zemřel bývalý příslušník Státní bezpečnosti Ladislav Mácha, který v roce 1950 jako velitel skupiny vyšetřovatelů sadisticky týral číhošťského kněze Josefa Toufara, jenž na následky mučení zemřel. S důtkou od nadřízených pokračoval v kariéře až do pádu totality. V 90. letech byl odsouzen k pěti letům vězení, nakonec si však odseděl jen rok. Dožíval v ústraní v Českých Budějovicích, svou vinu až do smrti odmítal.
Ladislav Mácha
Ladislav Mácha | Foto: Archiv Miloše Doležala

Mácha zemřel již před několika týdny, 30. září, teprve dnes se však podařilo z několika nezávislých zdrojů zprávu ověřit. Jako první s ní přišel týdeník Euro.

Rodák z Višňové u Příbrami, za války protinacistický odbojář spolupracující se sovětskými zpravodajskými výsadky na Podbrdsku, působil na přelomu čtyřicátých a padesátých let jako velitel Instruktážní skupiny Státní bezpečnosti. Speciální tým vyšetřoval ve valdické věznici číhošťského faráře Josefa Toufara, želivského opata Víta Tajovského a další zatčené v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem a útokem komunistického aparátu proti katolické církvi.

Ladislav Mácha
Ladislav Mácha | Foto: Miloš Doležal

Mácha jako velitel skupiny vyšetřovatelů sadisticky týral číhošťského kněze, který po bezmála měsíčním mučení zemřel 25. února 1950 a byl pod falešným jménem tajně pohřben v Praze-Ďáblicích. Od nadřízených za to Mácha obdržel důtku a byl přeřazen do školícího odboru Ministerstva vnitra. Později byl povýšen na kapitána a při zaměstnání vystudoval právnickou fakultu.

Po vyhazovu z ministerstva vnitra v roce 1963 působil v zahraničním obchodu a na ministerstvech. V roce 1968 byl kvůli vyšetřování číhošťského případu zatčen a čtrnáct dní strávil ve vazbě, ale následně byly jeho skutky klasifikovány jako promlčené a byl propuštěn.

V sedmdesátých letech působil Mácha jako ředitel sekretariátu ústředního ředitele Československého rozhlasu a vyučující na vysokých školách.

Teprve v devadesátých letech se případem začal zabývat Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu a Mácha nakonec stanul před senátem Obvodního soudu Praha 6 při hlavním líčení 23. listopadu 1998. Ten uznal obžalovaného vinným ze spáchání několika trestných činů a vyměřil mu trest v trvání pěti let nepodmíněně. Obžalovaný se proti tomuto verdiktu odvolal.

Ladislav Mácha
Ladislav Mácha | Foto: Miloš Doležal

Městský soud v Praze potvrdil závěr Obvodního soudu, Máchovi však snížil trest odnětí svobody na dva roky nepodmíněně. Obžalovaný odmítal nastoupit výkon trestu ze zdravotních důvodů a skrýval se. Nakonec byl v lednu 2002 zatčen a eskortován do ruzyňské věznice. Po uplynutí poloviny trestu byl podmínečně propuštěn.

Svůj život dožíval, zajištěn vysokým důchodem, v Českých Budějovicích a ještě v letošním roce poskytl autorovi textu krátký rozhovor ke své minulosti. V něm znovu potvrdil svá dřívější stanoviska: "Řídil jsem se rozkazy svého velitele a soudruha prezidenta Gottwalda a mým úkolem bylo ochraňovat socialistickou společnost od nekalých živlů."

 

Právě se děje

před 17 minutami

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla

Důvěra v českou ekonomiku po prosincovém růstu v lednu opět klesla. Souhrnný indikátor důvěry se snížil proti prosinci o 1,3 bodu na 87,3 bodu. Klesla důvěra u podnikatelů, ještě výrazněji se snížila u spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad.

"Začátek roku se nesl ve znamení poklesu důvěry ve všech sledovaných odvětvích ekonomiky. Podnikatelé napříč odvětvími negativně hodnotí svoji ekonomickou situaci nebo stávající poptávku," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst. "Již tak velké obavy spotřebitelů ze zvýšení nezaměstnanosti dále rostly, ruku v ruce s obavami ze zhoršení celkové ekonomické situace," dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů se proti prosinci snížil o 0,7 bodu na 87,1 bodu, u spotřebitelů klesl o 3,5 bodu na 88,5 bodu. Údaje za prosinec se změnily spolu s tím, jak ČSÚ v lednu čísla pravidelně přepočítává.

Zdroj: ČTK
Další zprávy