Zemřel autor Černých baronů Miloslav Švandrlík

Kultura Kultura, Red Kul
26. 10. 2009 19:30
Spisovateli a humoristovi bylo 77 let

Praha - Ve věku 77 let zemřel v pondělí spisovatel a humorista Miloslav Švandrlík. Armádní zkušenost u PTP se promítla do jeho nejslavnějšího díla Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky, jež se před listopadem šířilo jen v "samizdatu". Po roce 1969 bylo zakázáno a zřejmě patří mezi vůbec nejopisovanější české knihy.

Vtipy dvojice Neprakta - Švandrlík byly zároveň jedním ze symbolů kresleného humoru. Éry, jež po sametové revoluci ustoupila stripům i novým, energičtějším formám zábavy a životního stylu; a posléze ji (zřejmě definitivně) uzavřel příchod nových médií a internetu.

Do Vesnického divadla

Po vystudování základní školy prošel Švandrlík několik zaměstnání, absolvoval dvouleté studium na pedagogickém oddělení městské hudební školy v Praze. Po roce 1950 získal maturitu, v letech 1953 - 1954 byl na DAMU, studia však po dvou letech zanechal.

Po ukončení studia se stal asistentem režie ve Vesnickém divadle v Praze. V roce 1953 nastoupil vojenskou službu k pomocným technickým praporům; po jejím ukončení byl krátce zaměstnán jako vychovatel korejských dětí a pak se stal profesionálním spisovatelem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Někdy Švandrlík používal pseudonym Roman Kefalín - podle nejznámější postavy svého satirického románu plného třídních nepřátel komunismu na převýchově. Švandrlíkův lidový humor se v Černých baronech potkal s nosným tématem, které mu nabídlo dostatek absurdních situací.

Po roce 1990 napsal i jejich pokračování, populární je adaptace původní knihy z roku 1992. Snímek režiséra Zdeňka Sirového nabídl silnou sestavu známých heců (Donutil, Landovský, Švehlík, Vetchý, Schmitzer) a jejich výkony i polistopadová euforie se podepsaly na tom, že se dodnes drží v historických žebříčcích návštěvnosti (vidělo ho 1,63 milionu lidí).

Přesto je film svým způsobem i labutí písní za největší slávou románu. Jeho popularita byla spojená s absurditou komunistického režimu i s jeho spikleneckým šířením; a pro nové generace už je obojí jen historií.

S Troškou do Afriky

Švandrlík je sice "autor jedné knihy", nicméně coby plodný spisovatel má na kontě řadu dalších titulů (populární byl hororově povídkový Drákulův švagr) a po roce 1989 patřil k velmi prodávaným. Napsal i několik rozhlasových a televizních scénářů, psal fejetony, spolupracoval s divadly i řadou časopisů.

Nejznámější je Dikobraz, který ho živil v 70. letech a kde byly jeho vtipy společným dílem s obrázky Jiřího Wintera Neprakty. Pro kreslíře, který ilustroval i jeho knihy, vytvořil stovky námětů, jež se většinou týkaly "všeobecně" lidských,  mnohdy i lehce lascivních situací.

Je ironií doby, že to byl zároveň časopis, který komunistický režim rád používal v boji proti třídnímu nepříteli. Ačkoli i Dikobraz kopíroval doby tání a politckého tuhnutí a publikovali v něm autoři typu Jiránka nebo Renčína, nikdy se nezbavil erbu normalizačního periodika.

Právě v těchto dnech podle Švandrlíkovy knihy Doktor od Jezera hrochů natáčí (mimo jiné v Africe) film Zdeňek Troška. S autorem se prý domlouvali na tom, že by mohli natočit i jeho populární dětské příhody žáků Kopyta a Mňouka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy