Zemanův odkaz skončí. O žádostech o milost bude znovu rozhodovat prezident

ČTK ČTK
17. 9. 2023 14:36
Nejpozději od 1. ledna bude o žádostech o milost rozhodovat prezident Petr Pavel. Hrad se na tom dohodl s ministerstvem spravedlnosti.  Rozhodnutí hlavy státu vítá, připomněl, že udělení milosti je pravomoc, kterou má prezident danou ústavou. Ministerstvo podle šéfa resortu Pavla Blažka (ODS) nyní jedná s hradní kancléřkou Janou Vohralíkovou, aby se převedení od ledna zvládlo.
Miloš Zeman během inaugurace Petra Pavla prezidentem ČR. Praha, 9. 3. 2023
Miloš Zeman během inaugurace Petra Pavla prezidentem ČR. Praha, 9. 3. 2023 | Foto: Jakub Plíhal

"Pan prezident chce rozhodovat sám o těch věcech, od 1. ledna příštího roku nejpozději," řekl Blažek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Na dotaz moderátora Blažek vyloučil, že by se na leden příštího roku zároveň chystala amnestie. 

Bývalý prezident Miloš Zeman agendu udělování milostí předpisem v roce 2013 převedl na ministerstvo spravedlnosti. "Když ten předpis nebude existovat a bude rozhodovat Pražský hrad o milostech, nebo respektive pan prezident, tak to je nejčistší, nejlepší řešení," doplnil ministr.

Z ministerstva přejdou na Hrad také tabulková místa pracovníků, kteří mají agendu na starosti. Zda na Hrad přejdou i konkrétní pracovníci, je podle Blažka na prezidentovi. Ministr se ale domnívá, že si hlava státu vybere své lidi, protože bude potřebovat pracovníky "se širším záběrem".

Prezident Pavel už dříve řekl, že chystá rovněž revizi kritérií pro udělování milostí, posuzovat by se mohly například i sociální důvody. Za prezidenta Zemana mohlo ministerstvo Hradu předložit žádosti o milost jen pro odsouzené trpící závažnou chorobou nebo nevyléčitelným onemocněním bezprostředně ohrožujícím život.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy