Zemanova jednání s německou kancléřkou na Hradě se zúčastní i Babiš. Mají mluvit o migraci

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
24. 8. 2016 14:44
I když se premiér Bohuslav Sobotka snaží, aby čtvrteční návštěvě německé kancléřky Angely Merkelové nedominovalo téma uprchlické krize, prezident Miloš Zeman chce právě migraci s Merkelovou probírat. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka je to jedno ze dvou témat, která prezident otevře.
Miloš Zeman na státní návštěvě Berlína. Kancléřce Merkelové přivezl kytici. Snímek z 26. června 2013.
Miloš Zeman na státní návštěvě Berlína. Kancléřce Merkelové přivezl kytici. Snímek z 26. června 2013. | Foto: Reuters

Praha – Prezident Miloš Zeman se rozhodl, že části setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou se na Pražském hradě zúčastní i první místopředseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš společně s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Jedním ze dvou probíraných témat má být také migrace, přestože premiér Bohuslav Sobotka si přál, aby toto téma nedominovalo celé návštěvě. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale něco takového není možné.

"Pan prezident při setkání s paní kancléřkou tematicky naváže na nedávná jednání s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem a v průběhu jednání chce probírat dvě zásadní témata. Prvním je migrační vlna spojená s teroristickými útoky, tím druhým je budoucnost Evropské unie po Brexitu," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jiří Ovčáček. S jejich přítomností se vůbec nepočítalo, informace mluvčího je proto překvapivou novinkou v programu.

Podle něj bude mít setkání na Hradě dvě části. V první bude mluvit prezident pouze s kancléřkou, v druhé budou účastni ministři Babiš a Zaorálek.

"Jednání mezi čtyřma očima bude trvat zhruba půl hodiny, po něm bude následovat podobně dlouhé jednání delegací, kde je v plánu účast prvního vicepremiéra pana Babiše a ministra zahraničí," podotkl Ovčáček. Na dotaz, proč prezident pozval právě Babiše a Zaorálka, mluvčí uvedl, že Zeman chtěl, aby zastoupení delegací bylo co nejvíce reprezentativní.  

Mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová pozvánku prezidenta pro Andreje Babiše potvrdila s tím, že Babiš se jednání na Hradě zúčastní. Zároveň přijde také na večeři, kterou pořádá u příležitosti návštěvy kancléřky premiér Sobotka. Na večeři ale Babiš nebude mít zdaleka takovou možnost mluvit s Merkelovou jako na Hradě.   

 

Právě se děje

Další zprávy