Zeman zahájil návštěvu Německa. Jednal s Verheugenem, který pomohl Česku do unie

ČTK ČTK
19. 9. 2018 21:06
Vrchol programu přijde v pátek, kdy bude prezident jednat se svým protějškem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřkou Angelou Merkelovou.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Berlín - Český prezident Miloš Zeman schůzkou s bývalým eurokomisařem Günterem Verheugenem zahájil třídenní oficiální návštěvu Německa.

Její vrchol přijde v pátek, kdy bude český nejvyšší představitel jednat se spolkovým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a s kancléřkou Angelou Merkelovou.

Letecký speciál s českým prezidentem v Berlíně přistál kolem 15:20 SELČ a schůzka s Verheugenem začala zhruba o hodinu a půl později. Zeman na ní s bývalým eurokomisařem zodpovědným za rozšíření Evropské unie podle dostupných informací diskutoval především o budoucnosti osmadvacítky, o brexitu nebo o příštím evropském rozpočtu.

S politikem, jemuž před dvěma lety udělil nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva, jednal Zeman také o nynější politické situaci ve spolkové republice.

Návštěva Německa je třetí ze Zemanových cest do sousedních zemí od jeho letošního znovuzvolení do funkce. Už takto navštívil Slovensko a Polsko, do Rakouska se chystá na jaře příštího roku.

Do německé metropole dorazil Zeman nedlouho po českém premiérovi Andreji Babišovi, který na svou první oficiální návštěvu Německa zavítal 5. září. Také témata diskusí obou politiků s kancléřkou Merkelovou by měla být velmi podobná. Zeman chce s šéfkou německé vlády v pátek odpoledne hovořit o migraci, bilaterální ekonomické spolupráci, politické situaci v obou zemích nebo o Rusku a Evropské unii.

S prezidentem Steinmeierem, který Zemana v pátek před polednem přivítá s vojenskými poctami, hodlá jeho český protějšek zase probrat například přeshraniční spolupráci, reformu Evropského parlamentu nebo evropský rozpočet.

Ve čtvrtek Zemana čeká návštěva Postupimi a schůzka s braniborským ministerským předsedou Dietmarem Woidtkem. Vpodvečer se pak sejde se zástupci německých firem, které investují v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy