Zeman se sejde s Petříčkem, pokud mu ho Babiš přivede. Termín zatím není jasný

ČTK ČTK
19. 9. 2018 9:56
ČSSD v červnu navrhla za šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, Zeman ho ale odmítl.
Miloš Zeman a Andrej Babiš.
Miloš Zeman a Andrej Babiš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman na středečním jednání vlády se členy kabinetu nemluvil o úterním návrhu ČSSD, aby se ministrem zahraničí stal dosavadní náměstek Tomáš Petříček (ČSSD). Novinářům to řekl při odchodu ze zasedání vlády v Hrzánském paláci. S Petříčkem se sejde, pokud mu ho premiér Andrej Babiš (ANO) přivede.

Petříček v úterý uvedl, že se chce v nejbližší době sejít s Babišem a se Zemanem a bude chtít znát jejich názor na svou případnou účast ve vládě. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček předpokládá, že Zeman bude o věci mluvit s Babišem. Očekává, že příležitost k tomu bude na schůzce prezidenta s premiérem 2. října v Lánech.

Zeman řekl, že na jednání kabinetu, kterého se účastnil, o nominaci Petříčka řeč nebyla. Na dotaz, jestli se s kandidátem na ministra sejde, uvedl: "Samozřejmě, jako s každým kandidátem, pokud mi ho pan premiér Babiš přivede."

Petříček byl ve středu na zasedání vlády jako zástupce ministerstva zahraničních věcí, uvedl Babiš na tiskové konferenci po jednání kabinetu. Se šéfem ČSSD Janem Hamáčkem mluvili o termínu případné schůzky. "Budou mít termín, ale ještě není stanoven," konstatoval s tím, že Zeman ve středu odjíždí do Německa a Petříčka příští týden čeká cesta do OSN.

ČSSD v červnu navrhla za šéfa diplomacie svého europoslance Miroslava Pocheho, Zeman ho ale odmítl. Zdůvodnil to mimo jiné Pocheho postojem k migraci. Vedení ministerstva zahraničí dočasně převzal Hamáček. V úterý oznámil, že do čela ministerstva navrhne Petříčka, který byl v minulosti Pocheho asistentem v Evropském parlamentu a od srpna je náměstkem ministra zahraničí.

Babiš nerozumí tomu, co Poche na ministerstvu dělá:

Buď někdo je ministr a může mít vliv na ten resort, nebo není ministr. Poche je europoslanec a jeho působení na ministerstvu nerozumím, říká Babiš. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 9 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 10 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy