Klesla důvěra občanů v Zemana i Babišův kabinet, většina lidí není spokojena s politickou situací

mp mp
10. 5. 2018 16:18
S politickou situací je nyní spokojeno jen 13 % občanů.
Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš.
Prezident Miloš Zeman a premiér v demisi Andrej Babiš. | Foto: Jiří Ovčáček/Twitter

Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana v dubnu klesla o šest procentních bodů na 49 procent, pohoršila si i vláda, poslanci i hejtmani. S politickou situací v zemi není spokojena více jak polovina společnosti.

Aktuální výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) uvádí, že kabinetu Andreje Babiše nyní důvěřuje 31 procent občanů, zatímco v březnu to bylo 34 procent. Hejtmani se těší důvěře 40 procent respondentů, minulý měsíc jim věřilo 41 procent dotázaných.

Nejvíc lidí dál věří starostům (62 procent) a obecním zastupitelstvům (62 procent). Krajským zastupitelům věří 43 procent Čechů, Senát je nyní důvěryhodný pro 31 procent účastníků průzkumu. Nejhůře je na tom Poslanecká sněmovna, důvěřuje jí jen 26 procent oslovených, což je o jeden procentní bod méně než v dubnu.

Oproti loňskému dubnu si prezident pohoršil o šest procentních bodů. Krajská zastupitelstva si za uplynulý rok pohoršila o jeden procentní bod. Senátoři a starostové si naopak o jeden procentní bod polepšili. 

S politickou situací je nyní spokojeno jen 13 procent občanů, 27 procent není spokojeno, ani nespokojeno a téměř polovina lidí (57 procent) vyjádřilo nespokojenost. V porovnání s březnem vzrostl podíl nespokojených o pět procentních bodů.

V porovnání s minulým šetřením z března 2018 se hodnocení politické situace opět zhoršilo, když podíl nespokojených o 8 procentních bodů vzrostl. Aktuální výsledek je tak zhruba srovnatelný s tím, jak lidé hodnotili politickou situaci v červnu, v září a v říjnu 2017, 2017, tedy v období mezi květnovou vládní krizí a říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy