Praha - Prezident Miloš Zeman vzal zpět kasační stížnost proti rozsudku, podle kterého má znovu rozhodnout o profesuře fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta. Původně je odmítl jmenovat.
Důsledkem stažení stížnosti je to, že verdiktem Městského soudu v Praze už se nebude zabývat vyšší instance, tedy Nejvyšší správní soud, který ve čtvrtek řízení zastavil. Usnesení je dostupné na webu soudu.
Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret Zeman nepodepsal na jaře 2015 ještě společně s dekretem politologa Jana Eichlera. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti.
Pražský městský soud na základě žalob Fajta, Ošťádala a Univerzity Karlovy koncem letošního dubna vrátil záležitost prezidentovi k dalšímu řízení. Upozornil na to, že žádný orgán výkonné moci nemůže po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky. Nepřípustně by tím zasáhl do autonomie vysokých škol.
Prezident se obrátil na Nejvyšší správní soud a podal proti verdiktu kasační stížnost a současně požádal, aby soud přiznal verdiktu odkladný účinek. "Výkon či účinky napadeného rozsudku by pro žalovaného znamenaly závažnou újmu. Důsledkem by byla mimo jiné i nevratnost takového jednání," argumentoval právník prezidenta Marek Nespala.
Soud mu ale nevyhověl. Prezident podle něj nedoložil, jaká konkrétní újma by mu vznikla, kdyby musel o jejich jmenování znovu rozhodnout.
Poté prezidentovi právníci stížnost stáhli. "V přípisu ze dne 12. 6. 2018 stěžovatel uvedl, že bere svou kasační stížnost v plném rozsahu zpět
a navrhl, aby Nejvyšší správní soud řízení o této kasační stížnosti zastavil," uvedla v usnesení o zastavení soudkyně Lenka Kaniová. "Poněvadž projev vůle, jímž došlo k zpětvzetí podání, nevzbuzuje pochybnosti, NSS usnesením řízení (…) zastavil," dodala.
Stažení kasační stížnosti odůvodňuje Nespala tím, že v okamžiku, kdy Nejvyšší správní soud nepřiznal rozhodnutí Městského soudu odkladný účinek, tak kasační stížnost ztratila smysl.
Prezidentská kancelář již totiž znovu zahájila řízení o jmenování. "Vyžádala si již veškeré podklady od ministra školství, ale pokud vím, žádné nepřišly," uvedl Nespala. Na konkrétní otázku, zda tedy a kdy prezident jmenuje oba muže profesory, ale neodpověděl. "V intencích Městského soudu, které je pravomocné, bylo přistoupeno k pokračování řízení a potřebujeme kompletní podklady. Zda je jmenuje, se uvidí až podle toho řízení," řekl.
Suverenita hlavy státu
Zemanův advokát Marek Nespala dříve uvedl, že prezident se proti rozsudku Městského soudu v Praze bude bránit, protože jde o zásadní právní otázku ohledně postavení hlavy státu a její suverenity.
V případě Fajta poukázal Zeman na jeho údajnou žádost, aby mu banka prostřednictvím sponzorského daru poskytla doplatek k platu ředitele Národní galerie. U Ošťádala kritizoval kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Své rozhodnutí Zeman oznámil v lednu 2016 dopisem tehdejší ministryni školství.
Prezident v následném správním sporu argumentoval mimo jiné tím, že za výkon jeho pravomocí ho žádný jiný státní orgán nemůže volat k odpovědnosti. Soud však tento výklad ústavy vyvrátil. Zdůraznil, že prezident je při výkonu pravomocí vždy vázán ústavními i ostatními zákony a jeho postup lze přezkoumat právě z hlediska zákonnosti.