Zeman pojede znovu na konferenci na Rhodos, vystoupí jako hlavní řečník

ČTK ČTK
9. 8. 2016 16:44
Prezident Miloš Zeman se po dvou letech opět zúčastní konference Dialog Civilizace, která se koná na řeckém ostrově Rhodos. Pořadatelem akce je ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin. Zeman by na konferenci měl vystoupit v roli hlavního řečníka. Návštěva konference naváže na prezidentovu účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku, kde Zeman vystoupí s projevem.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman se zúčastní letošní konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos, na kterou zavítal už před dvěma lety. Informoval o tom mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Pořadatelem pravidelné akce, která by se měla konat na přelomu září a října, je ruský podnikatel a spolupracovník ruského prezidenta Vladimir Jakunin.

Čtrnáctý ročník konference by se měl podle webu organizátorů uskutečnit od 30. září do 1. října. Podle serveru Parlamentní listy Zeman na letošní akci vystoupí v roli hlavního řečníka.

"Zásadní pro aktuální rozhodnutí, ke kterému došlo v uplynulých dnech, byly nové informace o možné účasti slovenského a maďarského premiéra," napsal k důvodům Zemanovy účasti Ovčáček.

"Konferenci Dialog civilizací chce pan prezident využít k zásadním rozhovorům s partnery z visegrádské čtyřky. Jde o velmi důležitou aktivitu v situaci, kdy visegrádská čtyřka čelí obnovenému tlaku Bruselu na přijímání muslimských migrantů," řekl Parlamentním listům Ovčáček.

Podle něj návštěva konference naváže na prezidentovu účast na Valném shromáždění OSN v New Yorku, kde Zeman vystoupí s projevem.

Zemana za to, že na konferenci před dvěma lety vystoupil, kritizovala opozice. Prezident tehdy mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy přijaly proti Rusku. Podle tehdejších reakcí opozice tím zostudil Českou republiku.

Zakladatel a pořadatel rhodského diskusního fóra, podnikatel Vladimir Jakunin, je stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Po ruské anexi Krymu byl Jakunin zařazen na sankční seznam USA. Obchodní aktivity Jakunina byly několikrát terčem stížností a žalob ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného. Jakunin ale jeho obvinění kategoricky odmítl.

Jsem příslušník mladé generace, která chce svůj osud měnit a nabízet něco pozitivního. Jestli tady je Zeman, to je mi jedno, říká lékař Marek Hilšer. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy