Zeman po jmenování Mlsnovi poblahopřál. Ocenil jeho slova, která mu Mlsna řekl při jejich nedávném setkání, že je třeba podporovat soutěživost a je potřeba bránit antisoutěživým tendencím, tedy například kartelovým dohodám nebo tomu, že firma odejde ze soutěže za příslib úspěchu v jiné zakázce. "Toto vše narušuje soutěživé prostředí a samozřejmě snižuje výkonnost ekonomiky," řekl Zeman.
Mlsnovi proto popřál, aby byl důsledným strážcem soutěživé atmosféry. Dodal, že se nemá nechat odradit lobbisty, kteří za ním budou chodit a přesvědčovat ho o "své poznané pravdě". "Poznaná pravda je vaše," řekl Zeman.
Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se uskutečnilo poprvé, dosud nového předsedu vybírali politici.
Mezi dalšími kandidáty na funkci byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.
Funkci náměstka ministra vnitra, který je zodpovědný například za organizaci voleb, Mlsna opustí. Minulý týden řekl, že v prvním roce chce především obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti.
Rafajův konec ve funkci prosazovali zástupci vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.