Praha - Fax nahradil internet, místo videa je tu DVD přehrávač, vedle klasické televize ve stropě visí na stěně ještě plazmová. Becherovku a pivo vystřídaly pálenky a moravské víno, mezi pasažéry sedí populární moderátor.
Legendární volební autobus Zemák, který Miloši Zemanovi pomohl v roce 1998 poprvé vyhrát volby, po dvanácti letech opět brázdí české silnice.
Už to není slavná česká Karosa jako tehdy, ale moderní typ dálkového autobusu, a Miloš Zeman už také není předsedou ani členem sociální demokracie, ale lídrem své nové Strany práv občanů - Zemanovců.
Reportérka Aktuálně.cz však po celém dni na palubě autobusu zjišťuje, že jinak se mnoho nezměnilo.
I love ABBA
Například hudba, které se Zemákem line.
"Hudební repertoár je skoro stejný. Přidali jsme jen moji oblíbenou Abbu," říká v autobuse Miloš Zeman. "Vivaldiho jsme měli už tenkrát...," vzpomíná předseda... "...a dechovku už nehrajeme," doplňuje jeho osobní tajemník.
První cesta omlazeného Zemáku směřuje z Prahy do Ústeckého kraje.
Lídr Strany práv občanů tu kandiduje a jeho hlavním soupeřem je předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek - muž, který se přičinil o to, že Miloš Zeman ČSSD opustil.
Historie Zemáku
- Nápad vznikl před volbami v roce 1996 v hlavě Miroslava Šloufa. Tehdy ještě Miloš Zeman těsně volby prohrál. Výsledek, kdy ODS měla 29,62 procent hlasů a ČSSD 26,44 procenta, však Zemanovi stačil k tomu, aby se stal předsedou Poslanecké sněmovny.
- O dva roky později si už ve speciálně vybaveném autobuse dojel Miloš Zeman pro vítězství. Získal 32,31 procenta hlasů, zatímco ODS vedená Václavem Klausem 27,74 procenta.
- Nápad se Zemákem pak využila Paroubkova ČSSD také v roce 2006, kdy objížděla republiku patrovým Double-deckerem. Volby prohrála. Získala 31,32 procenta hlasů, ODS 35,38.
- Letos vyjel Miloš Zeman se Zemákem znovu. Předvolební průzkumy zatím jeho nové straně SPOZ nedávají velké naděje dostat se do sněmovny.
Příště: Nemocnice
Program připomíná spíše poznávací zájezd než předvolební agitaci.
Na seznamu je továrna na výrobu dílů do letadel na okraji Loun, místní Úřad práce (nedávno tu byl i Paroubek), procházka a oběd v chomutovském hypermarketu Globus, beseda se seniory v Jirkově a nakonec mítink v Klášterci nad Ohří.
"No, bylo to sice zajímavé, ale takto získáme jen pár desítek voličů," hodnotí po první návštěvě v lounské továrně Miloš Zeman. "Musíme mít více mítinků. Že nejsou v Chomutově a Lounech je škoda."
Po zastávce na úřadu práce ho absence setkání s místními lidmi už viditelně mrzí.
"Objeli jsme to tu a rozdali pár programů. Lidé se ptají, kdy tu budeme," hlásí totiž Bořek Slezáček, známý moderátor ve službě SPOZ. Moderuje mítinky a podílí se i na tvorbě tiskových zpráv.
"Říkají, vyřešte nemocnici a budeme vás volit," tlumočí alespoň něco z improvizovaných setkání.
"Nemocnici jsem teď aspoň zmínil v rozhovoru pro regionální televizi. Tak až příště přijedeme, uděláme tu jeden speciální," uzavírá Zeman. Usedá na své místo v autobuse, zapaluje cigaretu, nad novinami usrkává třešňovici.
Dršťkovku nebo tlačenku?
V Zemáku panuje pracovní ticho a z kabiny řidičů ho občas naruší hlas z navigace. Z částečně oddělené přední části Zemáku je slyšet útržky hovorů, kam výprava pojede v příštích dnech.
Volají organizátoři z Karlovarska, situaci si telefonicky zjišťuje i hlavní tvůrce "zemákovské" části kampaně Miroslav Šlouf. Dnes ve voze nesedí, připomíná ho jen cedulka s nápisem "Výsostné území Miroslava".
Miloš Zeman čte noviny a nad nimi přetíná panující klid. "Ten Paroubek se ještě stačí do voleb znemožnit sám," odkládá noviny a ptá se na další část programu.
"Projdeme vestibulem, koupíme cigarety a jdeme na něco dobrého," rýsuje návštěvu chomutovského Globusu předseda SPOZ v ústeckém kraji Pavel Jursík.
Téma hlad, oběd a co k němu na chvíli převažuje nad volbami. "Už jsem snědl i tu zmraženou tlačenku," přiznává Bořek Slezáček. "Dal bych si nějakou dobrou dršťkovou polívku," přemítá Zeman.
Mezi regály
Naděje na poklidný oběd blízko voličům však záhy pohasíná. Od nákupních košíků se zdvihají udivené oči, někteří se s expremiérem zdraví. Místní sdružení SPOZ nenechalo nic náhodě a vyslalo sem i pár svých členů.
O příjezdu Zemana tu vedení supermarketu ví, zdá se jim ale, že příliš agituje a doporučí mu odejít.
"Pozor! Toho by se dalo mediálně zneužít. No, uvidíme," varuje pak v autobuse Zeman. Druhý den se skutečně objevují titulky, že Miloš Zeman byl ze supermarketu vyhozen.
Dobré zprávy
Náladu nad nepodařenou misí mezi regály spraví výpravě z SPO až telefonát a odhalení.
V Pardubickém kraji, kde budou tradiční předvolební Otázky Václava Moravce, prý nemají Zemanovci jen 5,1 procent, jak se oficiálně uvádí, ale dokonce 6,2.
"Jestli nám hodlají neustále snižovat procenta… Něco s tím udělej," rozdává expremiér po telefonu příkazy.
"Takže na těch pět procent mi nalij skleničku. To bude můj oběd," obrací se s širokým úsměvem k osazenstvu autobusu.
Oběd pak skončí jen u bramboračky v narychlo vybrané restauraci.
Senioři nezklamou
Vítán je Miloš Zeman v jirkovském domově pro seniory.
Ve městě vládne ČSSD, se kterou jsou Zemanovci v Ústeckém kraji na kordy víc než kde jinde.
"Raději bych, kdyby to bylo bez médií," přiznává sociálně demokratický starosta Radek Štejnar. A jestli se nebojí odplaty Lidového domu? "Jsem rebel," směje se.
S blížícím se vrcholem cesty - jediným skutečným mítinkem v Klášterci nad Ohří - vyplave na povrch další nepříjemnost.
"Vy jste nedali pozvánky do schránek? A jak se o tom lidi dozví?" zlobí se na organizátory lídr.
Dokuřuje, v dýmu jedné z mnoha cigaret se s námahou zvedá a obléká.
"Dvacet nebo dvě stě. Výsledek musí být stejný," prohodí a jde nakonec asi stovce posluchačů přednést svůj program za jejich práva.