Zase to byl teplý rok. 11 měsíců bylo nad průměrem

Dagmar Honsová, Meteopress
17. 12. 2008 13:38
Bilance počasí v roce 2008
Silnici k Březohradu lemuje stále několik vyvrácených stromů.
Silnici k Březohradu lemuje stále několik vyvrácených stromů. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Jedenáct nadprůměrně teplých měsíců, čtyři klementinské rekordy a orkán Emma. Tak by se dalo stručně shrnout počasí letošního roku.

Meteorologové během roku naměřili nejvyšší teplotu +34,6 stupně Celsia, bylo to 23. června v Brodu nad Dyjí. Naopak nejnižší teplotu pocítili lidé 17. února v šumavské Horské Kvildě. Bylo to -22 stupně Celsia.

Víc než obvykle pršelo v březnu, dubnu, červenci a v říjnu. Zbytek roku byl naopak srážkově podprůměrný, a to včetně letošního prosince. Nejvyšší příval vody za čtyřiadvacet hodin zažily 3. července Doksany, napršelo až 50,1 milimetrů vody.

První březnový den se nad Českem přehnal orkán Emma o síle 166 kilometrů za hodinu.

Leden - tání sněhu zvedalo hladiny řek

Leden byl na území ČR teplotně nadnormální - s průměrnou měsíční teplotou vzduchu +1,3 °C dokonce dosáhl ze všech měsíců roku nejvyšší teplotní odchylky +4,1 °C. Srážek spadlo 91 % oproti dlouhodobému normálu 42 mm. Nejvíce sněhu napadlo na většině území během noci na 6. ledna - v Praze to bylo 5 cm sněhu.

Chladné proudění vystřídal 9. ledna teplý jižní vzduch. Nejteplejší dny z celého ledna připadaly na víkend 19. a 20. - v Praze-Karlově odpolední teplota vystoupila až na 11,7 °C, v Brně teplota vzduchu kulminovala na 13,3 °C. Tání sněhu, ke kterému přispělo nejen oteplení, ale také intenzivní déšť, zvedalo hladiny vodních toků v podhůří Krkonoš a Jizerských hor, kde vystoupily hladiny řek na 1. stupeň povodňové aktivity.

Únor - teplý a větrný

Únor byl jako celek na území ČR teplotně nadnormální, o + 3,4 °C oproti dlouhodobému normálu. Průměrná teplota byla 1,1 °C. Srážkově byl naopak podprůměrný - spadlo 28 mm, což je 73 % dlouhodobého normálu.

4. února bylo pořádně větrno - na Šeráku dosáhl vítr v nárazech rychlosti 148 km/h, na Lysé hoře 110 km/h. Od 8. do 16. února panoval ve střední Evropě inverzní charakter počasí.

Do nejchladnějšího rána z celého měsíce jsme se probudili 17. února. V šumavské Horské Kvildě teplota vzduchu klesla k -22 °C, v Praze-Ruzyni bylo -9,7 °C. Nejteplejší den z celého února byl 24. 2. - v Českých Budějovicích bylo 21 °C, v Praze-Karlově bylo 19,6 °C. V pražském Klementinu padl teplotní rekord 26. února na 16,2 °C.

Březen - nad Českem se přehnala Emma

Březen byl teplotně slabě nadprůměrný, i když odchylka od dlouhodobého teplotního normálu 3 °C tvořila pouze 0,5 °C. Srážkově byl tento měsíc výrazně nadprůměrný - spadlo 61 mm, což je 153 % dlouhodobého normálu.

1. března se přes Česko přehnal orkán Emma rychlostí až 166 km/h. V bavorských Alpách se rychlost větru zastavila až na 222 km/h. K větrnému počátku měsíce se přidal intenzivní déšť, na Šumavě napršelo za 24 hodin 90 mm. V Pošumaví bylo dosaženo 1. stupně povodňové aktivity. Podobně jako orkán Emma i bouře Johanna 10. března souvisela s hlubokou tlakovou níží nad severozápadní Evropou.

Duben - ještě na Apríla ležel na horách sníh

Duben byl teplotně slabě nadnormální s průměrnou teplotou vzduchu 7,8 °C. Srážkově byl také nadprůměrný - spadlo 52 mm, což je 112 % dlouhodobého normálu.

Na Lysé hoře leželo ještě 1. dubna 54 cm sněhu, odpolední teploty se v nížinách vyšplhaly až k 16 °C.  Nejchladnější ráno bylo pozorováno 5. dubna -  v Praze nejnižší ranní teplota klesla k -1, 6 °C. 7. dubna se v odpoledních hodinách vyskytovaly srážky sněhové od středních poloh. Poté k nám přechodně pronikl teplejší vzduch od jihu a 11. dubna se odpolední maximální teplota místy zastavila až na 24 °C. Sněhové vločky se na vrcholcích hor vyskytly ještě 15. 4.  Konec měsíce byl opět ve znamení odpoledních teplot až na 20 °C.

Květen - na konci měsíce bylo na koupání

Květen byl teplotně nadnormální o 1,3 °C oproti dlouhodobému normálu, který se pohybuje okolo 12,3 °C. Srážkově byl pátý měsíc v roce podprůměrný - napršelo 56 mm, což je 76 % dlouhodobého normálu.

1. května nejnižší ranní teploty na Lysé hoře klesaly k -5,5 °C. Poté se ale ukázalo sluníčko a od 2. do 15. května už bylo převážně skoro jasno až polojasno s teplotami až na 20 °C. Oblačnosti začalo přibývat a ochladilo se až 16. května. Poslední květnová dekáda byla opět ve znamení vysokých teplot - nejtepleji bylo 22. května 31,7 °C v Semčicích a 25. května 31,9 °C ve Velkých Pavlovicích.

Červen - padaly teplotní rekordy

Červen byl s průměrnou teplotou 17,4 °C nadnormální o 1,9 °C. Celkem v průměru spadlo 59 mm, což je 70 % dlouhodobého normálu. Nejvíce srážek napršelo 3. června v Doksanech, a to 42,1 mm. 22. června vystoupila v Praze-Karlově teplota vzduchu na 33,6 °C.

Oproti květnovému počasí byl červen nestálý - přes Česko postupoval jeden frontální systém za druhým. Nejvyšší teplota vzduchu byla za celý měsíc naměřena v Brodu nad Dyjí 23. června, a to 34,6 °C. To byl také nejteplejší den roku. V tentýž den se teplota vzduchu vyšphala ve Velkých Pavlovicích k 33,6 °C, v Brně k 33,1 °C. Dalšími tropickými dny  byly 25. a 30. červen.

Červenec - bouřky a přívalové deště

Červenec byl teplotně dalším nadprůměrným měsícem s teplotní odchylkou +1 °C oproti dlouhodobému normálu, který je 17,9 °C. Celkem napršelo 84 mm, což je 107 % dlouhodobého normálu.

Tropické dny jsme na meteorologických stanicích zaznamenávali převážně jen na počátku a konci měsíce (1., 2., 3., 11., 29., 30. a 31. července). Teplé dny ale byly večer často doprovázeny intenzivními bouřkami a přívalovými dešti. Nejchladnější den z celého měsíce byl 13. červenec s maximálními odpoledními teplotami do 16 °C. Nejteplejší byl konec července, ten už byl opět tropický - 28. července bylo naměřeno v Kopistech 34 °C a v Hradci Králové 32,8 °C.

Průměrné denní teploty se v období od 19.-23. července pohybovaly o 5 až 7 °C pod dlouhodobým normálem. 23. července zasáhly sever území silné deště - v horských oblastech Jeseníků a Beskyd spadlo až 60 mm srážek. Nejintenzivnější srážky se vyskytly na Slovensku a na severu Rakouska, místy napršelo až 114 mm, tedy 3x větší množství než u nás.

Srpen - horko rychle střídaly chladnější dny

Srpen byl s průměrnou měsíční teplotou 17,3 °C teplotně nepatrně nadprůměrný - o 0,5 °C oproti dlouhodobému teplotnímu normálu, který je 16,4 °C.

Srážkově byl srpen podnormální - spadlo 67 mm, což je 88 % dlouhodobého normálu. Tropické dny byly zaznamenány 1., 7., 11. a 12. srpna, ale rychle se střídaly s teplotně podprůměrnými dny. Nejchladnějším dnem byl 16. srpen s odpoledními teplotami do 13 °C. Nejteplejším dnem z celého měsíce byl hned 1. srpen s odpoledními teplotami přes 33 °C. 

Září - babí léto téměř nebylo

Celkově bylo září jako jediný měsíc v roce teplotně podprůměrné o -0,8 °C oproti dlouhodobému normálu, který činí 12,8 °C. Srážkově bylo září slabě podprůměrné, spadlo 49 mm, což je 94 % dlouhodobého normálu. Nejteplejším dnem z celého měsíce bylo 6. září s odpoledními teplotami 30 °C. 12. září odpolední teploty dosáhly k letní hranici 25 °C. 

Zatímco první polovina měsíce byla teplotně výrazně nadprůměrná, ve druhé polovině bylo chladno. 17. září bylo chladno natolik, že byla málem překonána nejnižší naměřená teplota 4,5 °C z roku 1952. Dny tzv. babího léta se daly spočítat na jedné ruce - celkem byly čtyři - od 26. do 29. září.

Říjen - kolísavý měsíc

Říjen byl teplotně pouze slabě nadprůměrný, o 0,3 °C oproti dlouhodobému normálu 8 °C. Srážkově byl říjen slabě nadnormální - spadlo 104% dlouhodobého normálu.

Říjen byl ve znamení střídání vpádů chladného vzduchu od severozápadu s teplými a slunečnými dny. V období od 9. do 15. října počasí u nás ovlivňovala rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu a od jihu k nám proudil teplý vzduch - do střední Evropy se tak vrátilo babí léto.

Sněhové vločky se objevily v noci na 17. října na Labské boudě, Šeráku a Lysé hoře. 21. října padl v pražském Klementinu rekord na 20,4°C. Úplný závěr měsíce byl ve znamení velkých teplotních rozdílů - v Čechách se odpolední teploty zastavovaly do 9 °C, na Moravě a ve Slezsku bylo 16 °C. 31. října se nejvyšší odpolední teploty pohybovaly až na 18 °C. Nejtepleji bylo ve Strážnici (18,6 °C), v Brodě nad Dyjí (18,2 °C) a v Hevlíně (18,1 °C).

Listopad - nejdřív kolem 20 stupňů, pak první sníh

Listopad byl dalším teplotně nadprůměrným měsícem - o 2 °C oproti dlouhodobému normálu, který je 3 °C. Srážkově byl listopad naopak podprůměrný - spadlo 42 mm srážek, což je 86 % dlouhodobého normálu.

První listopadová dekáda byla velmi teplá - ve znamení teplotních rekordů, zároveň ale na Moravě a ve Slezsku foukal čerstvý až silný vítr, který na vrcholcích hor dosáhl v nárazech až 110 km/h. Hned 1. listopadu se odpolední teploty ojediněle zastavily až na 20 °C.  Teplotní rekordy byly místy překročeny o více jak 4 °C. Výrazně se začalo ochlazovat 17. listopadu a sněžení se dostalo i do nížin. Pražané se probudili do prvního sněhu 22. listopadu.

Lyžařská sezóna začala 22. listopadu. V Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech a na vrcholcích a Šumavy leželo až 40 cm přírodního sněhu. 25. listopadu leželo na českých horách přes půl metru sněhu. Konec listopadu byl velmi větrný - na vrcholcích Jeseníků a Beskyd dosahoval vítr v nárazech rychlosti orkánu. Na Šeráku dosáhl vítr v nárazech rychlosti 129,6 km/h.

Prosinec - ochladit by se mělo až koncem měsíce

Prosinec odstartoval nadprůměrnými teplotami a silným větrem. V Ostravě-Mošnově padl teplotní rekord hned 1. prosince - 15,1 °C. Celá první polovina měsíce byla až na výjimky (na západě republiky) teplotně nadprůměrná. Odpolední teploty se zastavovaly až na 8 °C, také v 1000 m na horách to byly teploty nad bodem mrazu a sníh spíše odtával. Během druhé poloviny období by se už ochlazovat mělo a do hor se vrátí sněžení.

 

Právě se děje

Další zprávy