Třebíč, Praha - Rodiče, kteří si před deseti měsíci z porodnice odvezli cizí dítě, aniž to věděli, se poprvé setkali.
Dalším důležitým okamžikem tak pokračuje případ, v němž nejspíš chybou porodnice téměř rok vychovávaly dvě rodiny z Třebíčska potomka někoho jiného.
O setkání rodin dnes informoval server novinky.cz.
Tragédie pro všechny
Případ je především tragédií pro obě rodiny. Podle psycholožky specializující se na vývoj dětí Lenky Šulové má taková záměna zničující vliv na vztah dítěte s matkou. "První měsíce jsou pro vývoj člověka velmi důležité, zejména pro vztah s matkou. Vzniká specifické pouto. Ty děti budou poškozeny dvakrát - jednak kvůli záměně po porodu, pak po druhé výměně po deseti měsících," předpovídá psycholožka.
Celý rozhovor s psycholožkou Lenkou Šulovou si přečtěte ZDE
Záměna je v Česku unikátním případem a nevědělo si s ní rady ani několik oslovených odborníků a právníků. Ze zjištěných souvislostí však mimo jiné vyplývá, že pokud policie neprokáže úmysl, za výměnu pravděpodobně nebude nikdo trestně odpovědný. O případném odškodnění bude rozhodovat soud. Podle českého práva by měli obě děti od nynějška vychovávat jejich biologičtí rodiče.
ZÁMĚNA NOVOROZENCŮ: OTÁZKY A ODPOVĚDI
Jak se to mohlo stát?
Chybu udělal personál nemocnice. Porodnice mají řadu opatření, jak takové chybě zabránit. Porodní asistentka novorozence označí hned po porodu. Speciálním nesmývatelným barevným roztokem napíše na stehno jeho jméno a na ruku mu přiváže cedulku s číslem. Stejnou cedulku připevní na ruku matce. Podle psycholožky Lenky Šulové muselo k záměně dojít ihned po porodu, protože pokud matka jednou dítě uvidí, už je pak pozná.
Co se teď bude dít?
Případ vyšetřuje policie. Druhému dítěti budou odebrány vzorky DNA. Sociální odbor ve Velkém Meziříčí, který poškozené děti zastupuje, bude asistovat u výměny dětí. Sociální pracovníci také rodičům mohou zprostředkovat psychologickou pomoc.
Lze nemocnici za chybu trestně stíhat?
Nemocnici stíhat nelze. Musela by se prokázat vina konkrétního zaměstnance nemocnice. "Pokud tomu zaměstnanci nebude prokázán záměr, nejspíš ani on nebude trestně odpovědný, protože dítěti nebylo ublíženo," říká právník Jan Mach. Zaměstnanci proto podle právníka hrozí nanejvýš propuštění za porušení předpisů.
Bude rodičům přiznáno odškodné?
Podle právníka České lékařské komory Jana Macha mohou rodiče podat žalobu na ochranu osobnosti. "Taková žaloba by mohla být úspěšná," říká právník. Rodiče podle informací serveru iDnes požadují po nemocnici satisfakci 10 milionů korun. "Zatím se výše odškodnění za chybu nemocnice s následkem smrti pohybovala okolo 240 tisíc korun. Nedovedu si představit, že v tomto případě by soud přiznal satisfakci podstatně vyšší," tvrdí právník Jan Mach.
Co dělat, aby se něco podobného neopakovalo?
Neexistuje žádný zvláštní předpis ministerstva zdravotnictví, který by zdravotníkům nařizoval, jak po porodu postupovat. "Žádný nový předpis nevznikne. Každá nemocnice má vnitřní předpisy, které mají zabránit také například záměně léků. Uvidíme, jak dopadne vyšetřování, a podle toho provede příslušná opatření vedení dané nemocnice a krajský úřad, který je zřizovatelem této nemocnice," říká Tomáš Cikrt z ministerstva zdravotnictví.