Praha - Policie nerozšíří obvinění bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka, tak jako se tomu tento týden stalo u Jana Pohůnka a Milana Kovandy.
Kovandovi a Pohůnkovi žalobci v tomto týdnu rozšířili obvinění o porušení povinnosti při správě cizího majetku. Pohůnek podle policie navedl Kovandu, aby proplatil soukromé bezpečnostní agentuře 125 000 korun za neoprávněné březnové sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády, které si Nagyová objednala u Vojenského zpravodajství. Ondrej Páleník v tu dobu již v úřadu nepracoval, proto se jej obvinění netýká.
Páleník byl ve čtvrtek na policejním výslechu kvůli kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Bývalý šéf vojenské tajné služby se podle detektivů podílel na nezákonném sledování bývalé manželky expremiéra Radky Nečasové, sám obvinění odmítá.
"Pan generál udělal prohlášení, že postupoval vždy v souladu se zákonem, že se ničeho nezákonného nedopustil. Velmi mne potěšilo, že konstatoval, že moje klientka mu nikdy žádný pokyn nedala," sdělil advokát Nagyové Eduard Bruna.
Nezákonné sledování podle policie zosnovala a usměrňovala Nagyová, jež se za bývalého předsedu vlády nedávno vdala. Představitelům vojenské tajné služby podle obvinění loni dala fotografii i adresu Nečasovy tehdejší ženy a na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a jeho nástupcem ve funkci Milanem Kovandou. Na trestné činnosti se měl na její přání podílet i další zpravodajec Jan Pohůnek.
Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba. Zpravodajci prý měli za úkol zjistit, zda Nečasovu tehdejší manželku nesleduje někdo jiný. V té době měli disponovat indiciemi, že Nečasově rodině hrozí nebezpečí.